مفاهیم پایه ای ارز دیجیتال

آربیتروم (Arbitrum) چیست؟ آشنایی با بزرگترین راه حل لایه دوم اتریوم

arbitrum

شبکه آربیتروم پس از راه اندازی شبکه اصلی خود در سال گذشته، به عنوان یک راه حل لایه دوم اتریوم (ETH) بسیار موفق بوده است. آربیتروم بر روی ارائه یک شبکه ارزان، سریع و مقیاس پذیر تمرکز کرده است، عناصری که اتریوم علیرغم ارتقای Merge خود در سپتامبر 2022 همچنان با آنها دست و پنجه نرم می‌کند. در نتیجه، توسعه‌دهندگان برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) به آربیتروم هجوم آورده‌اند و طبق گفته DeFi Llama، اکنون در رتبه هفتم بزرگترین بلاک چین از نظر ارزش قفل شده (TVL) قرار دارد. و این شبکه قرار است که رمزارز خود ARBI را منتشر کند. در ادامه این مطلب با توضیح اینکه شبکه آربیتروم چیست؟ چگونه کار می‌کند، آیا توکن دارد و نقش آن چیست و دیگر موارد مربوط به Arbitrum با شما خواهیم بود. با کایاکوینکس همراه باشید.

آربیتروم چیست؟

شبکه آربیتروم یک عملکرد لایه دوم است که توسط شرکت نیویورکی Offchain Labs توسعه داده شده و به دنبال رفع ازدحام شبکه اتریوم با بهبود نحوه اعتبارسنجی قراردادهای هوشمند است. این پلتفرم از امنیت ارائه شده توسط شبکه اصلی اتریوم استفاده می کند اما به قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهد تا در یک لایه جداگانه اجرا شوند تا ازدحام در داخل شبکه کاهش یابد. این تکنیک تجمیع تراکنش نامیده می شود و شامل دسته ای از تراکنش ها و سوابق است که در لایه پایین اعتبارسنجی می شوند تا سپس به شبکه اصلی لایه 1 منتقل شوند. آربیتروم گره‌هایی را ایجاد می‌کند که به طور فعال قراردادهای هوشمندی را که توسط زنجیره آربیتروم با ETH تامین می‌شوند، اعتبار می‌بخشند و آنها مسئول اضافه کردن بلاک‌ها به لایه اول شبکه اصلی اتریوم هستند.

راهکار لایه دو آربیتروم چیست؟

رول‌آپ آربیتروم راه‌کاری خوش‌بین (Optimistic) بر بستر لایه نخست شبکه اتریوم است؛ منظور از خوش‌ بینی به شکل ساده این است که به صورت پیش‌فرض بنا بر صحت اعمال ولیدیتورها گذاشته می‌شود مگر آن که خلاف آن (در فرایند بررسی مناقشه) ثابت شود. بر خلاف ظاهر ترسناک این موضوع، پیش‌فرض لازم برای اعتماد به این ساختار تنها ۱ از N است؛ یعنی مادامی که تنها یک ولیدیتور صادق وجود داشته باشد، می‌توان از صحت تراکنش‌ها مطمئن بود. در ادامه بیشتر در این خصوص توضیح خواهیم داد.

نحوه کار شبکه آربیتروم چگونه است؟

اکوسیستم آربیتروم One یک شبکه اصلی لایه دوم است که قراردادهای هوشمندی را که بعداً توسط شبکه اتریوم (لایه-1) تأیید می شود، تامین می‌کند. هزینه هایی که توسط آربیتروم در نظر گرفته می شود به صورت ETH پرداخت می شود و تیم توسعه انتظار کاهش حدود 50 برابر هزینه های معمول پرداخت شده در هر تراکنش در لایه 1 را دارد. این بدان معناست که اجرای قراردادهای هوشمند آربیتروم باید ارزان تر از اجرای مستقیم آنها در شبکه اصلی ETH باشد.

در 29 مه 2021، آربیتروم نسخه بتا خود را راه اندازی کرد و به سرعت مورد توجه توسعه دهندگان برنامه DeFi قرار گرفت، زیرا آنها دائماً به دنبال کاهش هزینه هایی هستند که کاربران برای استفاده از شبکه اتریوم در زمان های اوج مصرف دریافت می‌کنند، اکنون یک اکوسیستم شلوغ از  dApp ها  در Arbitrum وجود دارد، خواه صرافی غیرمتمرکز (DEX) باشد یا پلت فرم مدیریت نقدینگی DeFiEdge، آربیتروم همچنین شاهد طیف وسیعی از ارتقاء پروتکل خود بوده است. به‌روزرسانی آربیتروم Nitro آن در آگوست 2022 منتشر شد که توان عملیاتی و قابلیت همکاری را بالا برد.

مزایای شبکه آربیتروم چیست؟

این شبکه با چندین مزیت طراحی شده است.

  • امنیت بالا

قابلیت همکاری بین لایه 1 و 2 امنیتی شبکه اتریوم.

  • سازگاری با اتریوم

می تواند تراکنش های اتریوم اصلاح نشده یا قراردادهای EVM اصلاح نشده را انجام دهد.

  • مقیاس پذیری

با حذف محاسبات پیچیده و ذخیره قراردادها از زنجیره اصلی اتریوم، توان عملیاتی را افزایش می‌دهد.

  • حداقل هزینه

کاهش هزینه تراکنش در مقایسه با کارمزدهای شبکه اتریوم.

چه چیزی آربیتروم را منحصر به فرد می‌کند؟ هدف شبکه آربیتروم چیست؟

شبکه اصلی اتریوم به دلایل مختلفی از جمله عدم مقیاس‌پذیری، هزینه‌های بالای کارمزد  و سرعت پایین تراکنش همیشه دردسر ساز بوده. بسیاری از شبکه ها با وعده حل مشکلات اتریوم معرفی شدند. برخی از این شبکه‌ها عبارتند از Polkadot (DOTCardano (ADA) و EOS (EOS) هرکدام بلاک چین‌های مجزایی هستند و توسط پروتکل‌های اثبات سهام (PoS) ارائه می‌شوند که وعده حل مشکلات مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم را می‌دهند.

متفاوت از این پروژه ها، آربیتروم به عنوان یک لایه جداگانه از شبکه عمل می کند تا با تسهیل اعتبار قراردادهای هوشمند از طریق معرفی مجموعه های خوش بینانه آربیتروم، شبکه اصلی ETH را از تراکنش های زیاد در شبکه رها کند، اگرچه هدف پروتکل‌های دیگر نیز دستیابی به پیشرفت‌های مشابه است، اما شبکه Arbitrum در حال حاضر به دلیل سازگاری با ماشین مجازی اتریوم (EVM) با بقیه بسیار متمایز است، به این معنی که توسعه‌دهندگان نیازی به یادگیری زبان کدنویسی جدید ندارند تا بتوانند dApps خود را در شبکه اصلی آربیتروم راه اندازی کنند.

با این حال، آربیتروم و سایر راه حل های اتریوم در سپتامبر 2022 زمانی که اتریوم به مکانیسم اجماع PoS روی آورد، برخی از نقاط فروش منحصر به فرد خود را از دست دادند. انتظار می رفت که این مسئله به طور چشمگیری سرعت تراکنش و مقیاس پذیری شبکه را افزایش دهد، اما هزینه های بالای کارمزد  اتریوم را برطرف نکرده است. در همین حال، آربیتروم One با استفاده از اعتبار قراردادهای هوشمند به صورت دسته‌ای، کارمزدها را کاهش داده و در عین حال به کاربران فعال در شبکه پاداش می‌دهد.

معماری شبکه آربیتروم چگونه است؟

arbitrum network architecture

اکوسیستم آربیتروم از چهار بخش اساسی تشکیل شده است که می‌تواند برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار گیرد. تأییدکننده‌ها، کلیدها، ماشین‌های مجازی و مدیران پروژه تنها چند نمونه از این چهار مؤلفه هستند. نقش آنها در اکوسیستم Arbitrum به طور خلاصه در زیر توضیح داده شده است.

1- تایید کننده

تأیید کننده یک موجودیت جهانی یا پروتکل توزیع شده است که اعتبار تراکنش ها را بررسی می‌کند و انتشار تراکنش های پذیرفته شده را مدیریت می‌کند.

2- کلید

کلید عضوی از پروتکل است که می‌تواند پول را مدیریت کرده و تراکنش ها را آغاز کند.

3- ماشین مجازی

VM، با نام مستعار ماشین مجازی در آربیتروم، شرکت‌کننده مجازی در پروتکل است که حاوی داده‌ها و کدهای لازم برای تعیین اقدامات در شبکه است.

4- مدیران پروژه

شخصی که ماشین مجازی را مدیریت می کند و مسئول نظارت بر توسعه آن است. مدیر همچنین مطمئن می‌شود که VM طبق برنامه عمل می‌کند.

هزینه های انتقال از ETH به Arbitrum

بسته به قیمت خالص کارمزد اصلی اتریوم، هزینه انتقال توکن های شما از اتریوم به آربیتروم می تواند به 50 دلار برسد. پروتکل اتریوم هزینه ای را برای فضای بلوک دریافت می‌کند. بنابراین، برای جلوگیری از پرداخت این هزینه، باید با استفاده از یک صرافی متفاوت (DEX) از پرداخت این کارمزد جلوگیری کنید.

Synapse مقرون به صرفه ترین راه برای تبادل از ETH به آربیتروم است که در مقایسه با سایر DEX ها مانند Multichain یا ELK قرار می‌گیرد.

جمع بندی

آزمایشگاه های Off-chain، پروتکل Arbitrum را در آگوست 2021 به عنوان یک راه حل ایده آل برای شبکه متراکم لایه دوم اتریوم راه اندازی کردند. Arbitrum به اتریوم dApps امکان می دهد تا سریع تر و مقرون به صرفه تر تراکنش خود را انجام دهد. برخی از بزرگ‌ترین صرافی‌ها در بخش DeFi، مانند Uniswap ،Curve و SushiSwap، پس از راه‌اندازی راه‌حل مقیاس‌پذیری برای بهره‌گیری از مزایای Arbitrum و امنیت اتریوم، مستقیماً وارد عمل شدند.

در آینده، Arbitrum در حال آماده سازی برای راه اندازی AnyTrust Chains است. این زنجیره جانبی نیازی به اعتماد سازی ندارد و برای کارمزدهای کمتر و تراکنش های سریع تر معامله می‌کند.

نظر شما در خصوص شبکه آربیتروم چیست؟ آیا تاکنون از این راهکار استفاده کرده‌اید و یا به آینده آن خوش‌بین هستید؟ از چه برنامه‌ای بر روی این رول‌آپ بیشتر استفاده می‌کنید؟ دیدگاه‌های خود را با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *