متاورس و NFT

آشنایی با مشکلات امنیتی متاورس

metaverse security issues

امروزه متاورس (Metaverse) مفهومی محبوب در پلتفرم‌های خبری فناوری مختلف تلقی می شود. هیچ راهی وجود ندارد که بتوان از هیاهوی پیرامون متاورس که در چند ماه اخیر تشدید شده است، غافل شد. ممکن است بسیاری از شما تصور کنید که متاورس یک اصطلاح جدید است، حتی اگر از سال 1992 وجود داشته باشد. متاورس اطمینان از یک محیط دیجیتال باز، مشترک و پایدار را به ارمغان می آورد که جوامع، محصولات، سازندگان، سرگرمی ها، فضاهای کاری، تجارت و بسیاری از جنبه های دیگر دنیای واقعی را به هم متصل می کند.

با این حال، مسائل امنیتی نیز نقش مهمی در پویایی فضای متاورس ایفا می کند. در حالی که بسیاری از شرکت ها در مورد احتمالات مختلف در متاورس فکر می کنند، منطقی است که به نگرانی های بالقوه مرتبط با آن نیز توجه شود. مهم‌ترین نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی و مشکلات امنیتی متاورس چیست؟ مقاله زیر به شما کمک می کند تا برخی از پاسخ های مرتبط با آن را کشف کنید. با کایاکوینکس همراه شوید.

 آیا مردم باید نگران خطرات امنیتی متاورس باشند؟

فیس بوک نام خود را به متا تغییر داد و موج گسترده ای در مورد ماهیت و ویژگی های متاورس در افکار عمومی جهان ایجاد کرد. در حالی که چشم انداز کاملاً عملیاتی متاورس ممکن است چند سال دیگر با ما فاصله داشته باشد، آماده سازی برای ساخت متاورس به خوبی در حال انجام است. ما عملاً به تجربیات محیط های مجازی متاورس بسیار نزدیک تر از آن چیزی هستیم که بتوان تصور کرد. شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که چگونه؟ فروش هدست های واقعیت مجازی در چند وقت اخیر به شدت در حال رشد بوده است. برآوردها نشان می دهد که تعداد کل واحدهای هدست واقعیت مجازی فروخته شده تا سال 2024 از مرز 34 میلیون فراتر خواهد رفت.

از سوی دیگر، تحولات در فضای کریپتو با معرفی شبکه‌های بلاک چین کارآمدتر و مقیاس‌پذیر، فرصت‌های فراوانی را برای رشد متاورس فراهم می‌کند. در میان همه تحولات در فضای متاورس، نگرانی های امنیتی متاورس نیز نقش مهمی در تعریف نقشه راه آینده آن ایفا می کند.

خطرات مربوط به امنیت و حریم خصوصی در متاورس

درست مانند هر فناوری جدید دیگری، متاورس نیز دچار چالش‌های فراجهانی مربوط به بحث امنیت و حریم خصوصی افراد است. متاورس الگوی جدیدی را برای ترکیب تجربیات اجتماعی و فناوری با سطوح بی‌نظیر قابلیت همکاری و تجارب فراگیر نوید می‌دهد. با این حال، فناوری‌هایی که برای تقویت پلتفرم‌های متاورس به کار می‌روند، خطرات خاص خود را دارند. دو فناوری محبوب که متاورس را هدایت می‌کنند، AR و VR هستند که به عنوان رابط برای متاورس نقش ایفا می کنند. از سوی دیگر، نگرانی‌های امنیتی و حریم خصوصی مرتبط با این فناوری‌ها می‌تواند بر متاورس تأثیر بگذارد.

بیایید با درک چگونگی تکامل فناوری های متاورس، به تعدادی از خطرات امنیتی برجسته متاورس نگاهی بیندازیم.

خطرات امنیتی واقعیت افزوده (AR)

ar metaverse security issues

واقعیت افزوده یا AR یکی از ارکان پایه گذار دنیای متاورس است و بدون شک پیشرفت های جدید AR هیجان انگیز است. پیشرفت‌های جدید AR می‌توانند ابزارها و رویکردهای جدیدی را برای جمع‌آوری داده‌ها فراهم کنند. در عین حال، واقعیت افزوده فرصت‌های جدیدی را برای تغییر ارتباطات بین دنیای واقعی و مجازی ارائه می‌دهد. با این حال، AR مسئول بسیاری از خطرات امنیتی برجسته متاورس به ویژه در رابطه با حریم خصوصی کاربران است. سوالات زیر می تواند به شما کمک کند تا در مورد احتمال خطرات امنیتی در متاورس از طریق واقعیت افزوده توجه بیشتری داشته باشید:

  • اگر هکرها یک دستگاه AR را در معرض خطر قرار دهند چه اتفاقی برای حریم خصوصی کاربر می افتد؟
  • شرکت‌های سازنده دستگاه AR چگونه از داده‌های جمع‌آوری‌شده از کاربران استفاده و از آنها محافظت می‌کنند؟
  • کسب‌وکارها، داده‌های واقعیت افزوده را در کجا ذخیره می‌کنند و روش‌های رمزگذاری برای آن چیست؟
  • آیا شرکت های سازنده دستگاه AR، داده های مربوط به آن را با اشخاص ثالث به اشتراک می گذارند و برای چه اهدافی این کار را انجام می دهند؟

همه این سوالات به مسائل امنیتی بلاک چین متاورس مانند حملات مهندسی شده اجتماعی، سرقت مدارک و عدم ارائه خدمات اشاره می کنند. در اینجا مروری مختصر از خطرات برجسته حریم خصوصی در متاورس تکامل یافته از فناوری AR خواهیم داشت.

حملات مهندسی شده اجتماعی (Social Engineering Attacks)

هرکسی می تواند هویت خود را در دنیای واقعی با مدارک مرتبط اثبات کند. با این حال، کاربران در متاورس باید با استفاده از آواتارهای دیجیتال، صدا، تصاویر ویدیویی ظبط شده و ویژگی‌های چهره خود را تأیید کنند. افراد از طریق دستگاه های AR و VR با یکدیگر و فضای متاورسی تعامل دارند. هکرها می توانند با استفاده از تکنیک های مهندسی شده اجتماعی یا ترفندهای سرقت هویت، افراد را فریب دهند تا اطلاعات شخصی خود را فاش کنند.

سرقت مدارک (Credential Theft)

شناسایی سرقت یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های متاورس است که می‌توانید در حال حاضر با آن روبرو شوید. هر کسی که به اعتبار شبکه شما دسترسی داشته باشد می تواند به راحتی هویت شما را در متاورس جعل کند.  هکرها یا مجرمان می توانند اعتبار شبکه ای کاربران را از طریق گجت های پوششی به خطر بیاندازند. در واقع، هک کردن یکی از نگرانی‌های حیاتی خرده ‌فروشانی است که از اپلیکیشن‌های خرید مبتنی بر فناوری‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده استفاده می‌کنند. سرقت مدارک شبکه می تواند اطلاعات مالی و شخصی کاربران ذخیره شده در پروفایل کاربری آنها در متاورس را به خطر بیندازد.

خطرات امنیتی واقعیت مجازی (VR)

virtual-reality security issues

اگر فکر می کردید که AR تنها مقصر مسائل امنیتی متاورز است، سخت در اشتباه هستید. واقعیت مجازی یا VR نیز مسئول بسیاری از مسائل قابل توجه حریم خصوصی در متاورس است. چه چیزی واقعیت مجازی را به یک هدف آسیب پذیر در متاورس تبدیل می کند؟ داده‌های به ‌دست ‌آمده توسط فناوری واقعیت مجازی مانند داده‌های بیومتریک در اثر انگشت، اسکن شبکیه چشم، اثر صوتی و هندسه صورت منجر به نگرانی‌های بسیاری در مورد حفظ حریم خصوصی در واقعیت مجازی می‌شود. برجسته ترین خطرات حریم خصوصی مرتبط با متاورس به دلیل فناوری های واقعیت مجازی شامل سرقت هویت، باج افزار و از دست دادن ارتباط انسانی است.

سرقت هویت

فناوری‌های VR که به متاورس نیرو می‌بخشند، به عنوان یک هدف آسیب‌پذیر برای سرقت هویت در متاورس عمل می‌کنند. الگوریتم های مختلف یادگیری ماشینی می توانند به راحتی به دستکاری صداها و تصاویر تا حدی بپردازند که معتبر به نظر برسند. به عنوان مثال، به موقعیتی فکر کنید که هکرها به داده های ردیابی حرکت یک هدست VR دسترسی پیدا کرده اند. هکرها به راحتی می‌توانند با استفاده از داده‌های ردیابی حرکت از هدست‌های واقعیت مجازی، نسخه‌های تکراری دیجیتالی تولید کنند. متعاقباً، هکرها می‌توانند از نسخه‌های تکراری دیجیتال در تداخل با تجربه VR افراد دیگر برای انجام حملات مهندسی شده اجتماعی استفاده کنند.

باج افزار

یکی دیگر از خطرات امنیتی متاورس ناشی از VR، باج افزار است. به عنوان مثال، هکرها احتمالاً می توانند عملکردهایی را در پلتفرم های VR وارد کنند که کاربران را فریب دهد تا اطلاعات شخصی خود را فاش کنند. درست مانند حملات مهندسی شده اجتماعی با AR، هکرها می توانند از آسیب پذیری های VR در متاورس برای حملات باج افزارها استفاده کنند. عوامل متخاصم به راحتی می توانند دستگاه های واقعیت مجازی مورد استفاده برای دسترسی به متاورس و متعاقباً تجربه متاورس کاربران را به خطر بیاندازند.

کاهش درک فضای فیزیکی

یکی دیگر از خطرات مهم در میان چالش‌های متاورس فراتر از محدوده حریم خصوصی، از دست دادن ارتباط با دنیای واقعی است. تجارب فراگیر و بسیار جذاب در متاورس که توسط فناوری‌های VR تسهیل می‌شود، عامل برجسته‌ای برای محبوبیت متاورس است. همچنین، VR ارتباط یک فرد را برای یک دوره زمانی خاص از دنیای واقعی قطع می کند. کاربران واقعیت مجازی هیچ ارتباط صوتی و یا تصویری با دنیای واقعی ندارند. در نتیجه، مسائل امنیتی در متاورس به نگرانی‌های امنیت فیزیکی در محیط کاربر نیز گسترش می‌یابد. کاربران باید همیشه آگاهی قوی از محیط اطراف خود داشته باشند تا از هرگونه مشکل فیزیکی جلوگیری کنند.

جمع بندی

مروری بر خطرات مختلف امنیتی متاورس، جنبه ناشناخته این فضای جذاب را نشان می دهد. بسیاری از ما تصور کرده‌ایم که متاورس به وضوح از تهدیدات امنیتی و حریم خصوصی ناشی از بلاک چین، در امان است. با این حال، مسائل حوزه متاورس تنها مربوط به فناوری بلاک چین نیست. فناوری‌های AR و VR که متاورس را تقویت می‌کنند می‌توانند به بسیاری از نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی و امنیتی مانند سرقت اعتبار شبکه ای، سرقت هویت، حملات مهندسی شده اجتماعی و حملات باج‌افزار منجر شوند. هکرها می توانند از آسیب پذیری های موجود در دستگاه های AR و VR برای سوء استفاده از هویت یک کاربر خاص در متاورس وارد عمل شوند. در صدر این خطرات، متاورس نگرانی هایی را برای امنیت فیزیکی به دلیل از بین رفتن ارتباط صوتی و تصویری کاربر با دنیای واقعی ارائه می دهد. عمیق تر به دنیای متاورس شیرجه بزنید تا درباره نگرانی های امنیتی آن بیشتر بدانید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *