مفاهیم پایه ای ارز دیجیتال

الگوریتم اثبات ذخایر (Proof of Reserves) چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

proof of reserves

فناوری بلاک چین به پیشرفت‌های جدید در بخش‌های مختلف در سراسر جهان بر اساس بهبود مبتنی بر ارزش ادامه می‌دهد. با این حال، سال 2022 چالش های بزرگ بسیاری را برای صنعت کریپتو به همراه داشته است که بر صرافی ها و همچنین معامله گران تأثیر زیادی گذاشته است. اثبات ذخایر چقدر برای آینده بلاک چین و کریپتو مهم است؟ ورشکستگی صرافی FTX در نوامبر 2022، توجهات را به نیاز به بهبود ممیزی ها جلب کرد. علاوه بر این، بسیاری از پلتفرم‌های دیگر مانند BlockFi، Hodlnaut، Celsius و Voyager Digital نیز از بین رفتند. سقوط صرافی های متمرکز محبوب بر اعتماد کاربران به این خدمات تأثیر گذاشت. مهمتر از همه، کاربرانی که هیچ فرصتی برای کسب درآمد مستقیم از خدمات صرافی ها نداشتند، اولین کسانی بودند که از صرافی های متمرکز دوری جستند. بنابراین، صرافی‌های متمرکز نیاز به یافتن راه‌حل‌های مؤثر برای جلب اعتماد کاربران و جلوگیری از مهاجرت گسترده آنها دارند. در این مقاله از کایاکوینکس به بررسی الگوریتم اثبات ذخایر (PoR) و ویژگی های آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید!

الگوریتم اثبات ذخایر چیست؟

در حال حاضر، اثبات ذخایر یا PoR یک مفهوم ضروری در دنیای بلاک چین و رمزارز محسوب می شود. ذخایر در امور مالی سنتی، به دارایی های در اختیار شرکت ها اشاره دارد. این ذخایر می‌توانند اهداف مختلفی مانند تطبیق کامل سپرده‌های مشتریان را برآورده کنند. پاسخ به “اثبات ذخیره چیست؟” یک فرآیند حسابرسی مستقل را برای تأیید اینکه شرکت مربوطه دارای ذخایر کافی برای پشتیبانی از موجودی تمام مشتریان خود است، برجسته می کند. در مورد دارایی‌های رمزنگاری شده، الگوریتم اثبات ذخایر نشان می‌دهد که حسابرس باید بررسی کند که آیا دارایی‌هایOn-Chain  یک شرکت کمتر از 100٪ دارایی‌های مشتری ها در طول حسابرسی نیست.

اثبات ذخایر به مشتریان در مورد ظرفیت پرداخت بدهی و نقدینگی شرکت مربوطه که دارایی های آنها را نگهداری می کند، اطمینان می دهد. کاربران هنگام برداشت دارایی های خود می توانند به موجودی خود دسترسی داشته باشند. صرافی‌های متمرکز ممیزی‌های اثبات ذخیره را برای مشتریان به منظور کمک به تأیید وضعیت دارایی‌ها در پلتفرم خود ارائه می‌کنند. مشتریان می توانند اطمینان حاصل کنند که مؤسسه، دارایی های نمایش داده شده در موجودی خود و مقدار ذخایر برابر یا بیشتر از آن برای پشتوانه سپرده های خود را دارد.

چرا اثبات ذخایر مهم است؟

برای سیستم های دیجیتال، Proof of Reserves هم برای شرکت کنندگان و هم برای اجزای تشکیل دهنده حیاتی است. وجود استانداردهای مشخص برای تایید ذخایر دارایی دیجیتال مزایای زیادی به همراه دارد مثل شفافیت، تقویت توان ارزیابی ریسک، حذف بازیگران بد از صحنه و رسیدگی به ریسک های سیستماتیکی که ممکن است پذیرش و نوآوری بیشتر در دارایی های دیجیتال را تهدید کند.

اثبات ذخایر هم به نفع پلتفرم ها است و هم به نفع کاربران. کاربران ابزار قدرتمندی برای حسابرسی ذخایر دارایی دیجیتال به دست می آورند، در حالی که پلتفرم ها اعتماد کاربران را جلب می کنند و این به حفظ کاربر و توسعه پلتفرم کمک می کند. همچنین PoR برای قانون گذاران نیز ایده آل است و شفافیت ایجاد شده، می تواند روی دیدگاه آن ها در مورد کل این صنعت تاثیر بگذارد.بهتر است اینطور بگوییم که اثبات ذخیره یک موقعیت برد برد را برای همه طرف های درگیر یعنی کاربران، دولت ها و اکوسیستم ارزهای دیجیتال به وجود می آورد.

مزایای اثبات ذخایر چیست؟

proof of reserves benefits

در این بخش می خواهیم به ۴ مزیت اصلی که الگوریتم اثبات ذخایر می تواند داشته باشد بپردازیم. این مزایا عبارتند از:

اعتماد و شفافیت برای مصرف کنندگان، بازارها و تنظیم کننده

پس از ظهور بیت کوین تعداد دارایی های دیجیتال به طور قابل توجهی افزایش یافته است. رمزارزها به دلیل شفافیت و ثبت اطلاعات در بلاک چین مورد ستایش هستند، اما وقتی پای نهادی متمرکز در دنیای کریپتوکارنسی وسط می آید، شفافیت به یکی از نگرانی ها تبدیل می شود. رگولاتورهای زیادی در نقاط مختلف دنیا به دنبال ایجاد استانداردهایی برای شفافیت ذخایر و ایجاد ثبات مالی هستند. اثبات ذخیره اعتماد و شفافیت را برای همه طرف های درگیر به دنبال خواهد داشت.

قابلیت حسابرسی

ماهیت ذاتی فناوری بلاک چین، مقاومت در برابر تغییر و قابلیت حسابرسی غیرمتمرکز است. با این حال بسیاری از پلتفرم ها مثل صرافی های متمرکز بخشی از تراکنش ها را خارج از زنجیره انجام می دهند. اثبات ذخایر، قابلیت حسابرسی همه تراکنش ها و ذخایر را در دسترس قرار می دهد.

جلوگیری از تقلب

وجود استانداردهای PoR که برای عموم قابل مشاهده باشد، هر گونه کاهش در ذخایر را آشکار می کند. بنابراین از تقلب ها و عدم افشای کاهش ذخیره در نتیجه اقدامتی مثل حمله هکرها جلوگیری می شود.

حمایت از مصرف کننده

قانون گذاران اقدامات حفاظتی خاصی را برای حمایت از مصرف کنندگان خدمات مالی انجام می دهند. به عنوان مثال ارائه دهندگان خدمات مالی باید صورت حساب های مالی خود را ارائه کنند و میزان معینی از ذخیره را همواره حفظ کنند. استانداردهای Proof of Reserves می تواند این الزامات را برای دارایی های دیجیتال نیز ایجاد کند تا مصرف کنندگان با خیال راحت از خدمات مالی استفاده کنند.

الگوریتم اثبات ذخایر چه نواقصی دارد؟

اگرچه اثبات ذخایر مزایای زیادی دارد، اما با برخی از اشکالات ذاتی نیز همراه است. PoR قادر به اثبات در اختیار داشتن کلید خصوصی یا کپی نشدن آن نیست، برای اثبات وجود دارایی به صورت On-Chain تنها داشتن کلید عمومی کافی است. همانطور که می دانید اگر کلید خصوصی به هر دلیلی از دست برود یا به دست هکرها بیفتد، در اصل تمام دارایی از دست رفته است. مشکل دوم به بحث وام گرفتن مربوط است. اثبات ذخایر نمی تواند ثابت کند که آیا وجوه مورد نظر برای گذراندن حسابرسی وام گرفته شده است یا خیر. این امکان کاملا وجود دارد که برای کامل نشان دادن موجودی، مبلغی وام گرفته شده باشد و آن وام پس از اتمام حسابرسی تسویه شود.

چگونه ذخایر شرکت های ارز دیجیتال را بررسی کنیم؟

اجرای یک برنامه گواه اثبات ذخایر، تأیید ذخایر شرکت را برای هر کسی آسان تر می کند. یکی از ساده ترین مراحل، دانلود آخرین گزارش حسابرسی یا گواهی منتشر شده توسط حسابرس شخص ثالث صرافی است. از طرف دیگر، اگر متولی از آرمانینو به عنوان حسابرس خود استفاده کند، کاربران معمولاً می توانند با مراجعه به صفحه Trust Explorer خود، ذخایر شرکت را تأیید کنند. در داشبورد هر شرکت، امکان بررسی موجودی های فردی یا بررسی وضعیت فعلی ذخایر شرکت وجود دارد.

گزینه دیگر (در حال حاضر منحصر به BitMEX) شامل دانلود نرم افزار اثبات ذخایر منبع باز آنها و اجرای دستورات ارائه شده بر روی رایانه آنها است.در نهایت، ارائه دهنده داده های ارزهای دیجیتال Nansen.ai نیز داشبوردی ارائه می کند که موجودی آدرس های متعلق به صرافی ها را نشان می دهد. داشبورد هر صرافی آدرس های مرتبط، دارایی های ارز دیجیتال و تاریخچه تراکنش ها را نمایش می دهد.

جمع بندی

در این مقاله، به معرفی الگوریتم اثبات ذخایر و اهمیت آن در دنیای ارزهای دیجیتال پرداختیم. موج اخیر سوءاستفاده از وجوه کاربران توسط پلتفرم های مالی حضانتی، فضای کریپتو را در وضعیت تأسف باری قرار داده است. اما با وجود این، معرفی الگوریتم Proof of Reserve یک روزنه امید و یک تحول مثبت کلیدی در میان رویدادهای شوکه کننده اخیر است. بحران پیش آمده برای صرافی FTX باعث شده که فعالان و سرمایه گذاران صنعت کریپتو، صرافی های متمرکز را برای ارائه شفافیت بیشتر تحت فشار قرار دهند. استفاده از ابزارهای طراحی شده برای تأیید اثبات ذخیره، می تواند به اطمینان از ایمنی و در دسترس بودن وجوه کمک کند و باعث ایمن تر شدن فضای ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاران شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *