مفاهیم پایه ای ارز دیجیتال

اهمیت فرایند احراز هویت در صرافی های ارز دیجیتال

kyc in crypto

همانطور که می دانید ارزهای دیجیتال به عنوان بخش جدایی ناپذیر سیستم های مالی مدرن، بر اساس اصول تمرکززدایی پدید آمده­اند. از آنجایی که اهمیت فرایند احراز هویت (KYC) برای صرافی‌های ارز دیجیتال در بحث‌های پیرامون بلاک چین و رمزارزها مورد توجه قرار می‌گیرد، مهم است که بدانیم چگونه احراز هویت بر عملیات صرافی‌های کریپتوکارنسی تأثیر می‌گذارد. از سوی دیگر، درک اینکه چگونه فرایند احراز هویت می‌تواند به تضمین حفاظت قربانیان ناآگاه کمک کند، نیز مهم است. صرافی ها باید قبل از پذیرش ارزهای دیجیتال، سیاست‌ها و رویه‌های قابل اعتماد برای شناخت مشتریان ارزهای دیجیتال خود اجرا کنند. مقاله زیر به شما کمک می کند تا جزئیات بیشتری در مورد اهمیت فرایند احراز هویت در صرافی های ارز دیجیتال در کنار مزایا و چالش های آن بیابید. با کایاکوینکس همراه شوید.

وضعیت موجود بازار ارزهای دیجیتال

رویه‌های احراز هویت برای همه پلتفرم‌های رمزنگاری که به دنبال گزینه‌هایی برای ارائه خدمات در ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا هستند، اجباری تلقی شده است. قانونگذاران سعی کرده اند تراکنش های رمزنگاری ناشناس را بدین وسیله تحت کنترل و رهگیری خود درآورند. رشد صنعت رمزارزها توجه فعالان جهانی و ملی عرصه تبادلات مالی را به خود جلب می کند. در چنین مواردی، قانونگذاران بر شرکت‌های فعال در حوزه کریپتوکارنسی فشار وارد می‌کنند تا از قوانینی مانند قوانین بانک‌های سنتی پیروی کنند. بنابراین، مسئله تعادل بین حریم خصوصی و امنیت کاربر یکی از بحث‌های مهم در پذیرش احراز هویت مشتریان صرافی های ارز دیجیتال بوده است.

هدف اصلی احراز هویت برای صرافی های ارزهای دیجیتال، بر اجتناب از استفاده غیرقانونی از رمزارزها متمرکز است. در حال حاضر، بازار رمزارزها شاهد رشد عظیمی بوده است و ارزهای دیجیتال جدید تأثیر قابل توجهی بر آن داشته اند. بازار کریپتوکارنسی همیشه در معرض نوسانات است و این امر کاربران را به همراهی با موج ارزهای دیجیتال ترغیب کرده است. با افزایش تعداد برنامه های کاربردی، پلتفرم ها و صرافی های ارز دیجیتال، قوانین نظارتی سخت‌تر نیز خواهد شد.

احراز هویت (KYC) در صرافی ارز دیجیتال چیست؟

شیوه‌های پیاده‌سازی KYC در صرافی ارز دیجیتال به کاربران آگاهی می دهد که بدانند چگونه KYC در حوزه کریپتوکارنسی اعمال می‌شود. مقررات احراز هویت برای کاهش مشکلات سرقت هویت کاربر و کلاهبرداری ایجاد شده است. مقررات KYC مؤسسات مالی را ملزم می کند تا داده های مهم مشتریان را برای تأیید هویت آنها جمع آوری کنند. موسسات مالی عموماً از مشتریان می خواهند که اقدامات احراز هویت را برای افتتاح حساب های جدید، سپرده گذاری یا درخواست وام دنبال کنند.

صرافی‌های ارزهای دیجیتال باید قوانین مربوط به احراز هویت را مانند موسسات مالی سنتی اتخاذ کنند. از سوی دیگر، برخی از الزامات KYC برای صرافی‌های ارز دیجیتال با مقاومت برخی صرافی‌ها مواجه شده‌اند. با این حال، مقاومت در برابر تأیید احراز هویت برای صرافی‌های ارز دیجیتال طولانی نخواهد بود زیرا برای اطمینان از امنیت کاربران و همچنین بازار عمومی بلاک چین و ارزهای دیجیتال، امری اجتناب‌ناپذیر محسوب  می‌شود.

فواید احراز هویت در صرافی های ارز دیجیتال

benefits of kyc in crypto

به طور کلی احراز هویت به معنای شناخته شدن کاربر به صرافی است. در معاملات ریالی ارزهای دیجیتال، صرافی ها تمایل دارند تا هویت واقعی مشتری برایشان اثبات شود. برای تحقق این امر معمولاً از شما عکس از کارت ملی و کارت بانکی که به نام خودتان باشد را در کنار عکس صورتتان در خواست می کنند. در بعضی موارد که معمولاً برای معاملات با حجم های بالاتر رایج است، از مشتری درخواست می شود متنی را با دست خط خود نیز ضمیمه موارد فوق کنند. اما علل این همه سخت گیری چیست؟

جلوگیری از فیشینگ

تصور کنید خدای ناکرده حساب بانکی شما سرقت شده و سارق برای پاک کردن رد خود تلاش به خرید بیت کوین می کند. در صورت نبود احراز هویت، سارق به راحتی به اهداف شوم خود رسیده و حساب بانکی شما را تا حد توان تخلیه خواهد کرد. اما با احراز هویت، عملاً قادر به انجام اینکار نخواهد بود.

جلوگیری از پولشویی

بسیاری از خلافکاران، برای پاک کردن رد پول های آلوده خود دست به تبدیل آن به ارزهای دیجیتال می کنند. احراز هویت در این مرحله باعث موجود بودن مشخصات شخص گناه کار شده و عملاً امکان پولشویی را از میان می برد.

جلوگیری از استفاده از حساب های اجاره ای

حساب های اجاره ای به حساب های بانکی اطلاق می گردد که شخصی با رضایت خود در ازای پولی ناچیز، آن را در اختیار غیر قرار داده و معمولاً برای اهداف غیرقانونی مورد استفاده قرار می گیرند. افراد اجازه دهنده این حساب ها که اغلب از اقشار بسیار فقیر و نیازمند هستند، معمولاً دچار عواقب بسیار حاد قانونی شده و عملاً مجرم به جرایم دیگران می گردند. احراز هویت سخت گیرانه (با دست خط و تاریخ)، از این گونه سواستفاده ها جلوگیری کرده کاربرد این دست حساب ها را به حداقل می رساند.

دردسرهای عدم احراز هویت برای کاربران

افراد زیادی هستند که مبالغ زیادی را از راه های غیر قانونی به دست می آورند و از طریق خرید و فروش و معامله ارزهای دیجیتال، به سراغ پولشویی می روند و بدون آنکه کسی به آن ها شک کند بدون اینکه در رابطه با این حجم پول به کسی پاسخ بدهند. گاهی پیش می‌آید این افراد برای آنکه ردی از خود به جا نگذارند، حساب بانکی شخص دیگری را اجاره می‌کنند و با انجام انتقال های غیر قانونی از طریق حساب آن ها، باعث می‌شوند شخصی که حساب بانکی خود را اجاره داده است هم، فرد خاطی به حساب بیاید.

از طرف دیگر پرداخت مالیات همیشه معضلی برای سرمایه داران بوده است که باید بخشی از دارایی و سرمایه خود را چه ثابت باشد چه در گردش به عنوان مالیات پرداخت کنند. به همین دلیل برای فرار از مالیات‌های زیاد و ناشناس بودن تراکنش‌های ارز دیجیتال، سرمایه خود را تبدیل به رمز ارز می‌کنند. صرافی‌های ارز دیجیتال برای جلوگیری از این موضوع شرایط احراز هویت را برای انجام معاملات اجباری کرده تا بتوانند افراد را ردیابی کنند و از طریق آنها چنین مشکلاتی در جامعه پیش نیاید.

برخی افراد دیگر نیز از طریق هک حساب‌های بانکی دیگران برای خود خرید و فروش رمز ارز انجام می‌دهند. احراز هویت به این دلیل همگانی شده است که کاربر بتواند از طریق ثبت حساب های بانکی خود که به نام کاربر است و با کد ملی و اطلاعات هویتی آن هماهنگ است خرید و فروش انجام دهد.

جمع بندی

مروری دقیق بر عوامل زیربنایی احراز هویت برای مبادلات رمزارزها، اطلاعاتی را در مورد اصول اولیه KYC در کریپتوکارنسی به نمایش می گذارد. در حالی که برخی از صرافی های ارز دیجیتال تلاش می‌کنند تا قوانین احراز هویت را دور بزنند، به احتمال زیاد بسیاری از مزایای مبتنی بر ارزش را از دست می‌دهند. اهمیت فرایند احراز هویت برای صرافی های ارز دیجیتال به وضوح در نحوه بهبود اعتماد و شفافیت در معاملات کاربران مشهود است. شما نیز می توانید با مراجعه به صفحه کاربریار با نحوه احراز هویت در پلتفرم کایاکوینکس آشنا شده و در محیطی امن به معاملات ارز دیجیتال بپردازید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *