مفاهیم پایه ای ارز دیجیتال

هر آنچه باید درباره استخراج ابری Cloud Mining بدانید

cloud mining

استخراج ابری، مکانیزمی برای استخراج ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین با استفاده از قدرت رایانش ابری اجاره ای و بدون نیاز به نصب و اجرای مستقیم سخت افزار و نرم افزارهای مرتبط است. شرکت‌های استخراج ابری به افراد اجازه می‌دهند حساب کاربری ایجاد کنند و از راه دور در فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال با هزینه‌ای اساسی شرکت کنند، و این امر استخراج را برای تعداد بیشتری از مردم در سراسر جهان در دسترس قرار می‌دهد. از آنجایی که ماینینگ به این شکل، از طریق ابر انجام می شود، مسائلی مانند نگهداری تجهیزات یا هزینه های مستقیم ناشی از مصرف انرژی را کاهش می دهد.

ماینرهای ابری در یک استخر ماینینگ شرکت می کنند، جایی که کاربران مقدار مشخصی «قدرت هش» را خریداری می کنند. هر شرکت کننده به نسبت میزان قدرت هش اجاره شده، سهمی از سود کسب می کند.

درک مفهوم استخراج ابری

Cloud Mining از محاسبات ابری برای تولید رمزارزهای مبتنی بر بلاک چین استفاده می کند. محاسبات ابری، به طور کلی، یکی از سریع‌ترین روندهای فناوری است که در آن خدمات محاسباتی مانند پردازش، ظرفیت سرور، سرویس‌های پایگاه داده، نرم‌افزار و ذخیره‌سازی فایل از طریق ابر و از طریق اینترنت قابل دسترسی هستند. چنین شرکت‌هایی بر اساس مصرف خود از افراد هزینه دریافت می کنند، درست مانند ما که بهای مصرفی آب و برق خود را به دولت می پردازیم.

از سوی دیگر، ماینینگ و استخراج، ستون فقرات مدل ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین است.  این فرآیندی است که از طریق آن، تراکنش ها تأیید می شوند و به دفتر کل عمومی، معروف به بلاکچین، اضافه می شوند. همچنین روشی است که از طریق آن کوین های جدید آزاد می شود. ترکیبی از این دو ویژگی، دنیای ماینینگ را به روی افرادی در مکان‌های دور با دانش فنی و زیرساخت‌های سخت‌افزاری اندک، باز می‌کند. توجه داشته باشید که استخراج ابری به‌ هیچ‌ عنوان برای سیستم‌های اثبات سهام اجرا نخواهند شد، بلکه این اجازه را به کسانی می‌دهد که تعدادی کوین از دارایی‌ خود را در پلتفرم شبکه قفل می‌کنند که با استفاده از آن می‌توانند در اعتبارسنجی بلاک‌های جدید پلتفرم شرکت کنند و در مقابل آن، مالکان کوین ‌می‌توانند ارز دیجیتال تازه ضرب‌شده را کسب کنند.

مدل های استخراج ابری

استخراج میزبانی شده (Hosted Mining) محبوب ترین شکل استخراج ابری است. در این مدل، مشتری، سخت افزار ماینینگ واقع در شرکت سازنده ماینر را خریداری یا اجاره می کند. ماینر مسئول نگهداری از تجهیزات و اطمینان از عملکرد صحیح آن است. از طریق این مدل، مشتریان به طور مستقیم بر ارز دیجیتال خود کنترل و نظارت دارند. صرفه جویی در مقیاس یک مزرعه استخراج (Mining Farm) تضمین می کند که هزینه های گران مرتبط با استخراج، مانند برق و ذخیره سازی، دارای قابلیت مدیریت است. اما هزینه اولیه (Initial Cost) قابل توجهی در ارتباط با این نوع استخراج وجود دارد.

قدرت هش اجاره ای (Leased Hash Power) مدل دیگری است که در استخراج ابری استفاده می شود. در این مدل، قدرت هش یا قدرت محاسباتی مرتبط با یک ارز دیجیتال، از یک مزرعه استخراج اجاره داده می‌شود. مشتریان، سهمی از سود کلی مزرعه را از استخراج ارزهای دیجیتال دریافت می کنند. بر اساس گزارش‌ها، قدرت هش اجاره‌ای، روشی محبوب برای استخراج آلت‌کوین‌ها (یعنی ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین) است. این فرآیند مستلزم آن است که شخص از طریق وب سایت یک شرکت استخراج ابری، حساب کاربری ایجاد کند و موارد خاصی مانند مدت قرارداد و قدرت هش را انتخاب کند.

در حالی که استخراج ابری مزایایی مانند سرمایه گذاری کمتر در بکارگیری سخت افزار و هزینه های مصرفی دارد، این فرآیند دارای معایبی نیز هست.  به عنوان مثال، کلاهبرداری های بزرگ در عرصه ارزهای دیجیتال به سرعت گسترش یافته است. آلت کوین ها به ویژه در برابر تقاضا آسیب پذیر هستند و کاهش قدرت هش آنها می تواند منجر به سودآوری کمتر برای ماینرها شود.

استخراج ارزهای دیجیتال چگونه کار می کند؟

استخراج رمزارزها مانند بیت کوین، چه به صورت ابری یا به صورت لوکال، در واقع شامل هیچ استخراجی نمی‌شود!  در حالی که این فرآیند توکن‌های ارز دیجیتال جدیدی را تولید می‌کند که به ماینرها اعطا می‌شوند، عملیات استخراج هدف بسیار مهم‌تری برای حفظ امنیت یک دفتر کل توزیع‌شده مانند بلاک چین انجام می‌دهد. استخراج بیت کوین توسط کامپیوترهای پرقدرت انجام می شود که مسائل پیچیده ریاضی محاسباتی را حل می کنند. این مسائل به قدری پیچیده هستند که نمی توان آنها را به صورت دستی حل کرد و به اندازه کافی پیچیده هستند که حتی از رایانه های فوق العاده قدرتمند نیز مالیات اخذ می شود.

 هنگامی که ماینرهای ارزهای دیجیتال بلوک جدیدی از تراکنش ها را به بلاک چین اضافه می کنند، بخشی از کار آنها تأیید صحت این تراکنش ها است. به ویژه، ماینرهای بیت کوین اطمینان حاصل می کنند که بیت کوین تکراری حاصل نمی شود که یکی از ویژگی های منحصر به فرد ارزهای دیجیتال به نام پرداخت مضاعف (Double Spend) است. جعل پول همیشه یک مسئله مهم در مورد ارزهای چاپی مانند اسکناس تلقی می شود. ماینرها از قدرت محاسباتی خود برای حل معماهای رمزنگاری استفاده می کنند که از پرداخت مضاعف به صورت غیرمتمرکز جلوگیری می کند.

آیا استخراج ابری خطرناک است؟

cloud mining scam

استخراج ابری تا آنجایی که برای استخراج ارز دیجیتال به شخص دیگری تکیه می‌کنید، بدون اینکه واقعاً بررسی کنید که آنها سخت‌افزار لازم برای استخراج بیت‌کوین یا هر کوین دیگر را دارند، مخاطره‌آمیز است. بسیاری از خدمات ماینینگ ابری تقلبی ادعا می کنند که از طرف شما بیت کوین استخراج می کنند، اما در عوض فقط پول شما را  بالا می کشند. USDminer یکی از چندین نمونه کلاهبرداری است. آنها اغلب به صورت کاملاً ناشناس عمل می کنند و تشخیص اینکه چه کسی پلتفرم را مدیریت می کند، غیرممکن می سازند و نرخ بازده بسیار بالایی را در یک دوره زمانی کوتاه وعده می دهند. خطرات دیگر استخراج ابری عبارتند از:

  • اشتباهات املایی در وب سایت
  • گواهی نامه های نامعتبر که تصاویر جعلی از چهره افراد و رضایتمندی آنها از پروژه استخراج را نشان می دهد.
  • ارائه آدرس جعلی شرکت و یا عدم معرفی آن به افراد.

شما همچنین باید به سلامت بازار اطمینان داشته باشید. بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال قابل استخراج، بسیار پرنوسان هستند (به این معنی که قیمت آنها می تواند در مدت زمان کوتاهی به طور چشمگیری تغییر کند). این امر، برای سرمایه گذاری شما خطراتی به همراه دارد، زیرا هر کوینی که از استخراج به دست می آورید، پتانسیل سقوط قیمت در بازار دارد.

همچنین ریسک نظارتی زیادی برای استخراج ابری وجود دارد. به عنوان مثال، تعداد زیادی از ماینرهای ابری در چین مستقر می شدند، زیرا این کشور برق ارزان قیمت ارائه می داد و در فصول پربارش نیز از انرژی سبز استفاده می کرد. اما در بهار سال 2021، چین صنعت استخراج ارزهای دیجیتال خود را سرکوب کرد و ماینرها را مجبور کرد که تجهیزات خود را جمع کنند یا به جای دیگری نقل مکان کنند. این بدان معناست که هر کسی که ماینرهای ابری را از استخرهای چینی اجاره کرده بود، درآمد خود را از دست داده است.

کشورهای دیگر نیز می توانند استخراج ارزهای دیجیتال را ممنوع کنند. این فرآیند به مقادیر زیادی انرژی نیاز دارد که بخشی از آن ناشی از سوزاندن سوخت های فسیلی است و برخی دولت ها، آن را آفتی برای محیط زیست می دانند.

با این حال، شایان ذکر است که این خطرات برای افرادی که استخراج ابری می‌کنند بسیار کمتر از زمانی است که خودشان ماشین‌های استخراج را خریداری کنند. سخت‌افزارهای تخصصی علاوه بر هزینه‌های اجرایی و نگهداری مرتبط با استخراج، می‌تواند بسیار گران تمام شود.

جمع بندی

 با تمامی مزیت‌های اشاره شده، استخراج ابری معایب مخصوص به ‌خود را دارد که یکی از بزرگ‌ترین و شایع‌ترین آن‌ها کلاه‌برداری است. تعداد زیادی کلاه‌برداری به‌خوبی شناخته شده‌اند. در دنیای ارزهای دیجیتال، شرکت‌های تقلبی جعلی بسیاری با هدف کلاه‌برداری وجود دارند. صنعت ماینینگ ابری بیشتر کانون توجه چندین پلتفرم تقلبی بوده است که قراردادهای استخراج جعلی را می‌فروختند یا به کاربران خود پولی در ازای استخراج پرداخت نمی‌کردند؛ به همین دلیل کسانی که به استخراج ابری علاقه‌مند هستند، باید برخی بررسی‌ها را انجام دهند و همچنین تنها به بهترین پلتفرم‌های استخراج ابری تکیه کنند. با مطالعه کافی روی این مقاله و نحوه کار با استخراج ابری، مزایا و معایب آن می‌توانید بهترین تصمیم را بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *