معرفی برترین های ارز دیجیتال

پولکادات Polkadot، بلاکچین نسل آینده

what is polkadot

پروژه‌های زیادی در دنیای کریپتوکارنسی فعال هستند که هر کدام، برای پوشش یکی از ضعف‌های بلاکچین ساخته می‌شوند. برای مثال، سولانا هزینه بالای تراکنش‌ها و سرعت پایین تایید تراکنش‌ها را برطرف کرده؛ الگورند یک پلتفرم قرارداد هوشمند فوق العاده است و پولکادات، موضوع مورد بحث امروز ما، امکان اتصال بلاکچین‌ های مختلف به یک شبکه واحد و ایجاد تعامل بین آنها را ممکن کرده است. با کایاکوینکس همراه باشید تا بیشتر با پولکادات و ویژگی های آن آشنا شوید.

پولکادات (Polkadot) که با نماد سه حرفی DOT نیز در بین معامله گران شناخته می‌شود، یکی از پروژه‌ های پیشرو در زمینه توسعه بلاکچین است. این شبکه، یکی از بلاکچین ‌های نسل جدید است و این توانایی را دارد که تعداد زیادی بلاکچین مختلف را به یک شبکه واحد متصل کند. این درست همان کاری است که پروژه کازماس، به خوبی در حال انجام آن است. در واقع این دو پروژه، رقیب یکدیگر به حساب می‌آیند.

معرفی پروژه پولکادات

پولکادات نسل جدید بلاکچین است که امکان اتصال بلاکچین‌ های مختلف به یک شبکه واحد را فراهم می کند. این شبکه واحد، بلاکچین پولکادات نیست؛ بلکه تشکیل شده از همان بلاکچین‌ های مختلف است. این بلاکچین‌ها، این امکان را دارند که به انتقال داده میان یکدیگر بپردازند و به نوعی، با یکدیگر تعامل ایجاد کنند. هدف از توسعه پولکادات، در واقع ایجاد یک پل ارتباطی میان بلاکچین‌ های عمومی و بلاکچین‌های خصوصی است. البته که از این پروژه، به عنوان یکی از بسترهای مناسب برای توسعه وب3 (Web3) یاد می‌شود. پولکادات بر امنیت و نقل و انتقالات ارزهای دیجیتال در بین بلاکچین‌ها تمرکز دارد. به این صورت، پولکادات دو مشکل مقیاس پذیری و تعامل بلاکچین‌ها با یکدیگر را حل کرده است.

به دلیل مقیاس پذیری فوق العاده شبکه پولکادات، سرعت انجام تراکنش‌ها بسیار بالا است؛ برای مثال، سرعت ثبت تراکنش‌ها، چیزی در حدود ۱۷۰ هزار تراکنش در هر ثانیه است! یعنی بیشتر از ۸۵۰۰ برابر سریعتر از اتریوم!

توسعه دهندگان می‌توانند بلاکچین اختصاصی خودشان را در کمتر از نیم ساعت بسازند. بلاکچین‌های ایجاد شده، در چارچوب Substrate ساخته می‌شوند. توسعه دهندگان مختلف، این امکان را دارند که نوع کارمزد تراکنش‌ها و سرعت انجام آنها را انتخاب کنند. یکی دیگر از مزیت ‌های آن، این است که به روز رسانی‌ های بزرگ را بدون هارد فورک (Hard Fork) اعمال می‌کنند.

معرفی ارز دیجیتال پولکادات DOT

ارز دیجیتال پولکادات که با اسم دات (DOT) نیز شناخته می‌شود، توکن بومی شبکه Polkadot است که کاربرد های گسترده‌ای در شبکه دارد. در ادامه، می‌توانید تعدادی از این کاربردها را مشاهده کنید:

 • مشارکت در شبکه:

افرادی که توکن‌های DOT را ذخیره می‌کنند، می‌توانند در امور شبکه مشارکت داشته باشند. تمام کارها و امتیازاتی که ماینرها در پروژه‌ های مبتنی بر الگوریتم اثبات کار (Proof of Work یا PoW) دارند، در Polkadot به دارندگان توکن دات اختصاص دارد.

 • سهام گذاری در شبکه:

یک نظریه در شبکه وجود دارد که صاحبان توکن‌ها را به رفتار صحیح و فعالیت سازنده در شبکه ترغیب می‌کند. کسانی که ارز دیجیتال پولکادات را هولد می‌کنند، به دو دسته تقسیم می‌شود:

 1. کسانی که افراد درستکار هستند و بر اساس این نظریه، پاداش دریافت می‌کنند.
 2. کسانی که خرابکار هستند و بر اساس این مکانیزم، سرمایه‌شان را از دست می‌دهند.
 • وثیقه گذاری:

بلاکچین‌های جدید که قصد دارند به شبکه پولکادات اضافه شوند، باید مقداری توکن DOT را به عنوان وثیقه به شبکه اضافه کنند. همچنین بلاکچین‌های غیر قابل استفاده و اصطلاحا منقضی شده، از طریق حذف توکن‌هایی که به عنوان وثیقه گذاشته بودند، از شبکه حذف می‌شوند. این ساز و کار، نوعی اثبات سهام تلقی می‌شود.

هنگام نگارش این مطلب، هر واحد از ارز دیجیتال پولکادات، در حدود 6.9 دلار قیمت دارد. ارز دیجیتال Polkadot  رتبه 11 برترین ارز دیجیتال را با مارکت کپ بیش از 7.7 میلیارد دلار از آن خود کرده است.

بنیانگذاران پروژه پولکادات، چه کسانی هستند؟

گوین وود (Gavin Wood)، مدیریت پروزه بزرگ پولکادات را بر عهده دارد. او که یکی از هم بنیانگذاران اتریوم نیز هست، ولی به دلیل اختلافاتی با ویتالیک بوترین خالق اتریوم، از اتریوم جدا شد و بر روی پروژه Polkadot تمرکز کرد. او یک مهندس کامپیوتر است و فعالیتش را در زمینه بازی سازی آغاز کرد. او در سال ۲۰۱۱ برای اولین بار نام بیت کوین و ارز دیجیتال را شنید؛ اما به آن توجهی نکرد. این بی توجهی تا سال ۲۰۱۳ ادامه داشت. در این سال، او با بررسی بیت کوین و ساختار آن، مجذوب آن شد! در این میان، او با ویتالیک بوترین جوان که یکی از اعضای فعال انجمن بیت کوین بود، آشنا شد. این آشنایی، موجب شد تا آنها به همراه تعدادی دیگر از بنیانگذاران فعلی اتریوم مثل چارلز هاسکینسون، میهای آلیسی و تعدادی دیگر از دوستداران بیت کوین، به توسعه اتریوم بپردازند.

گوین وود در سوابق شغلی خود، ساخت و اختراع یک زبان برنامه نویسی به نام Solidity را دارد. او در سال 2014 با همکاری سازمان  Web3، شبکه پولکادات را راه اندازی کردند. وود در سال 2016 از تیم اتریوم جدا شد و تمام تمرکزش را معطوف به توسعه پولکادات کرد. البته او در این راه تنها نبود! در سال 2017 دو شخص به نام‌های رابرت هابرمایر (Robert Habermeier) و پیتر چاپن (Peter Czaban) به تیم پولکادات پیوستند و کمک کردند تا این پروژه و ارز دیجیتال DOT، وارد بازار کریپتو کارنسی شود. در بین سال‌های 2017 و 2018، هکرها مشکلات بسیار زیادی برای این شبکه به وجود آوردند؛ اما پس از این بحران، آنها توانستند با بروزرسانی و بهبود اکوسیستم Polkadot، به پیشرفتشان ادامه دهند. البته که کمک ‌های بنیاد Web3 در توسعه و بهبود اوضاع برای این پروژه بی تاثیر نبوده است.

والت‌ های مورد استفاده ارز دیجیتال  Polkadot

تعداد والت‌هایی که از ارز دیجیتال پولکادات پشتیبانی می‌کنند، نسبتا زیاد است؛ این یعنی دست معامله گران برای انتخاب یک والت مناسب باز است. انواع مختلفی از والت‌ها وجود دارند که می‌توانید با توجه به امکانات و کاربردهای هر کدام از آنها، اقدام به تهیه یکی از آنها نمود. لیست والت های مورد نظر عبارتند از:

 • تراست والت (Trust Wallet)
 • مث والت (Math Wallet)
 • پولکا والت (Polka Wallet)
 • کیف پول سخت افزاری سیف پل (Safe Pal Wallet)
 • کیف پول اتمیک والت (Atomic)
 • گاردا والت (Guarda Wallet)
 • متا مسک والت (Meta Mask Wallet)
 • ایرگپ (AirGap Wallet)

کایاکوینکس مسئولیت استفاده از هر یک از والت های فوق را نمی پذیرد. والت‌های معرفی شده، بر اساس تعداد نصب و محبوبیت بین افراد مختلف انتخاب شده‌اند. وظیفه تحقیق درباره هر والت و استفاده از آن، به عهده خود شما است.

آینده ارز دیجیتال پولکادات

polkadot future

قیمت پولکادات یکی از معیارهای مهم برای تصمیم به سرمایه گذاری برای پولکادات است. برای افرادی که دوست دارند در پروژه‌ های مبتکرانه و کاربردی سرمایه گذاری کنند، پولکادات یک پروژه و ارز دجیتال عالی است و قیمت پولکادات رو به رشد خواهد بود. البته پروژه های مبتکرانه و خلاقانه زیادی وجود دارد که در طی چندین سال، استقبال زیادی از آنها به عمل نیامده است؛ در صورتی که ممکن است ارزهایی که با نام شت کوین شناخته می‌شوند، در کمتر از چند روز، قیمتشان چند برابر شود.

معامله گران با تجربه و هولدرهای موفق، علاوه بر منطق، احساسات حاکم بر بازار را هم در نظر می‌گیرند و سپس به خرید و فروش می‌پردازند. با توجه به این نکته، از تعداد هولدرها و علاقمندان به پولکادات، می‌توان این مورد را فهمید که پولکادات، آینده درخشانی در پیش رو دارد و باید منتظر افزایش قیمت آن در آینده‌ای نزدیک بود.

جمع بندی

پولکادات شبکه‌ای قدرتمند و پروژه‌ای محبوب و آینده دار است که پیش بینی می‌شود در آینده ‌ای نزدیک، شاهد افزایش تسلط آن بر بازار باشیم. تا به امروز، بیش از ۴۰۰ پروژه مختلف بر بستر پولکادات و بلاکچین‌های آن فعال هستند که این، نوید یک آینده روشن را برای این پروژه می‌دهد. پروژه‌های بزرگ و مشهوری نظیر آکالا (Acala)، شبکه فالا (Phala Network)، بیفراست (Bifrost)، مون بیم (MoonBeam) و ده‌ها پروژه دیگر! با این اوصاف، بهتر است در معاملاتتان، نیم نگاهی به پولکادات نیز داشته باشید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *