معرفی برترین های ارز دیجیتال

کاردانو چیست؟ آنچه باید در مورد ADA بدانید

what is cardano

کاردانو (Cardano) یک شبکه بلاک چینی مبتنی بر گواه اثبات سهام است. علی‌رغم اینکه این شبکه به‌ دنبال حل مشکل مقیاس‌پذیری است؛ اما هنوز نتوانسته به آن چیزی که به ‌دنبالش بوده برسد. کاردانو یک بلاک چین نسل سوم است و رقیبی برای شبکه اتریوم۲ به حساب می‌آید. توسعه کاردانو دارای ویژگی‌های فلسفی و مبتنی بر تحقیقات علمی است. کاردانو با انتشار به‌روزرسانی شلی در سال ۲۰۲۰، به تحقق اهداف خود نزدیک‌تر شد. پروژه کاردانو و رمز ارز آن یعنی ADA از زمان تاسیس یعنی سال ۲۰۱۵ تاکنون، هیاهوی زیادی در جامعه کریپتو ایجاد کرده است. استفاده از دانش آکادمیکی که در توسعه آن استفاده می‌شود، کاردانو را تا حدودی در فضای ارزهای دیجیتال منحصر به ‌فرد می‌کند. پروژه کاردانو عمدتا توسط شرکت فناوری IOHK، که توسط چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)  تاسیس شده، توسعه یافته است. با کایاکوینکس همراه باشید تا با کاردانو و توکن بومی آن یعنی ADA آشنا شوید.

کاردانو یک پروژه بلاک چین منبع باز و غیرمتمرکز است. این پروژه برای تسهیل تراکنش‌های همتا به همتا ایجاد شده است. ساختار و معماری کاردانو به‌گونه‌ای طراحی شده است که امکان پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند را در این شبکه فراهم می‌کند. این کار باعث سازگارتر و مقیاس‌پذیرتر شدن این شبکه می‌شود. علاوه بر این، امنیت آن نیز حفظ خواهد شد. Cardano یک بلاک چین برای اهداف عمومی است که بر اساس تحقیقات دانشگاهی بررسی و طراحی شده است. این برنامه توسط یک تیم متشکل از مهندسان، ریاضی‌دانان‌، دانشمندان و متخصصان تجارت در حال توسعه است. توسعه سیستم عامل آن با استفاده از یک رویکرد علمی انجام می‌شود. طبق گفته سازندگان آن، اصول اصلی در طراحی کاردانو امنیت، مقیاس‌پذیری و قابلیت همکاری است.

ارز دیجیتال آدا (ADA) رمز ارز بومی کاردانو است. از این کوین برای انجام عملیات‌های مختلف در شبکه آن استفاده می‌شود. توسعه کاردانو به چندین بخش تجاری تقسیم شده است. IOHK توسعه پروتکل کاردانو را کنترل می‌کند، بنیاد کاردانو بر پروژه نظارت دارد و EMURGO مسئول توسعه تجارت و پذیرش آن است. کاردانو به دنبال حل بسیاری از مشکلات فعلی صنعت بلاک چین مانند موارد زیر است:

  • استفاده از ریاضیات برای ایجاد یک بلاک چین با امنیت که کمتر در معرض حملات است.
  • تفکیک لایه‌های حسابداری و محاسباتی
  • ایجاد سازوکار رای گیری ایمن برای دارندگان توکن
  • سازوکاری اجماعی که بی‌نهایت مقیاس پذیر باشد.

هدف نهایی و فلسفه کاردانو این است که خدماتی را که به طور انحصاری در فضای مالی سنتی ارائه می‌شوند، از طریق راه‌حل‌های نوین بلاک چین در دسترس عموم مردم قرار دهد.

کاردانو چگونه کار می‌کند؟

کاردانو به عنوان یک بلاک چین «نسل سوم» طراحی شده که هدف آن، حل مشکلات مقیاس‌پذیری نسل یک (بیت کوین) و نسل دو (اتریوم) است. طبق نظر طرفداران این طبقه‌بندی، بلاک چین‌های نسل قبلی از مشکلاتی رنج می‌برند که اساسا میزان توان کاری آنها را محدود می‌کند. این امر آنها را به گزینه‌ای ناکارآمد برای استفاده گسترده در سراسر جهان تبدیل می‌کند.

از آنجایی که شبکه ویزا (Visa) یک شبکه گسترده و پذیرفته‌شده در مراودات مالی فعلی جهان است، کاردانو در اسناد و مستنداتش، خود را با ویزا مقایسه می‌کند. کاردانو می‌گوید این شبکه یعنی ویزا، به‌طور متوسط ​​۱۷۳۶ تراکنش را در هر ثانیه انجام می‌دهد. همچنین ویزا می‌تواند حداکثر ۲۴۰۰۰ تراکنش را مدیریت کند. در ابتدای راه‌اندازی شبکه کاردانو، این شبکه توانایی انجام ۲۵۷ تراکنش در ثانیه را داشت. این عدد برای شبکه های بیت کوین و اتریوم به ترتیب حدود ۴ و ۲۰ تراکنش است.

با به‌کارگیری برنامه‌هایی مثل هایدار (Hydra) که یک راه حل لایه دوم است، سرعت پردازش کاردانو به دو میلیون عدد در ثانیه خواهد رسید. در صورتی که این برنامه بتواند با استخرهای نقدینگی تطابق پیدا کند، هر استخر یک هایدار هد (Hydra Head) جدید ایجاد می‌کند (منظور از هایدار هد، مشارکت‌کنندگان در شبکه هایدرا است که تراکنش‌ها را تایید می‌کنند). هر هایدار هد توان پردازش ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه را دارد. هرچه استخرها بیشتر شوند، مقیاس‌پذیری نیز بیشتر می‌شود. در صورتی که تعداد استخرها به ۱۰۰۰ عدد برسد، شبکه کاردانو می‌تواند یک میلیون تراکنش را در ثانیه پردازش کند. در نهایت کاردانو توان پردازش دو میلیون تراکنش را در ثانیه خواهد داشت.

 هدف کاردانو از مقایسه خودش با شبکه ویزا این است که این شبکه توانایی تبدیل شدن به یک بستر جهانی برای انجام تراکنش‌های مالی را در آینده خواهد داشت.

کاردانو با چندین روش، بهبود کارایی را هدف قرار داده است. یکی از مهم‌ترین ارکان این هدف، سازوکار اجماع گواه اثبات سهام (PoS) خود به نام Ouroboros است. Ouroboros ضمن ارائه تضمین‌های امنیتی قابل اثبات، مصرف انرژی را در مقایسه با گواه اثبات کار (PoW) کاهش می‌دهد.

راه حل لایه دوم کاردانو به نام هایدرا (Hydra) برای مشکل مقیاس‌پذیری استفاده می‌شود. ایده این است که با افزودن هر نود جدید به شبکه، توان عملیاتی افزایش یابد. ترکیب‌کننده هارد فورک همچنین از ویژگی‌های اصلی کاردانو است که اجازه می‌دهد، هارد فورک بدون وقفه یا راه‌اندازی مجدد در بلاک چین انجام شود. موفقیت در به روزرسانی شلی (Shelley) شاهدی بر اثربخشی این روش است.

ADA چیست؟

 ADA  کوین اصلی بلاک چین کاردانو است که به نام ریاضیدان قرن نوزدهم آدا لاولاس (Ada Lovelace) نام‌گذاری شده است. ۵۷.۶ درصد از کل کوین‌های ADA در عرضه اولیه کوین (ICO) آن توزیع شد. کاردانو در این عرضه اولیه ۶۲.۲ میلیون دلار جمع آوری کرد. از آدا در شبکه کاردانو برای انجام تراکنش‌ها استفاده می‌شود؛ مانند همان چیزی که در معاملات شبکه اتریوم اتفاق می‌افتد.

دارندگان ADA می‌تواند با سپرده‌گذاری در استخرهای کاردانو، پاداش دریافت کنند. استیکینگ کاردانو از طریق Binance Earn  نیز در دسترس است.

کاربردهای ارز دیجیتال ADA در شبکه کاردانو چیست؟

کوین ADA می‌تواند به عنوان انتقال ارزش به روشی مشابه که در حال حاضر از پول نقد استفاده می‌شود، استفاده شود. این تفاوت چندانی با سایر رمز ارزها مانند اتریوم و بیت کوین ندارد، اما رمز ارز آدا کاربردهای دیگری نیز دارد. یکی از اصول اصلی کاردانو پروتکل اجماع PoS آن است. کسانی که ADA خود را در بلاک چین استیک می‌کنند در ازای این کار رمز ارز کاردانو دریافت می‌کنند. این سیستم staking به حفظ امنیت در کل بلاک چین کمک می‌کند.

همچنین در رای گیری از ارز دیجیتال ADA استفاده می‌شود. در کاردانو، برخلاف سایر پروژه‌های بلاک چین، این ماینرها نیستند که رای می‌دهند و درباره تغییر پروتکل تصمیم می‌گیرند؛ بلکه دارندگان کوین ADA این وظیفه را برعهده دارند. بنابراین، هنگامی که طرح جدیدی در بلاکچین کاردانو پیشنهاد می‌شود، دارندگان آدا از کوین‌های خود برای رای دادن استفاده می‌کنند.

ADA همچنین برای تامین قدرت قرارداد هوشمند در بلاک چین کاردانو مورد استفاده قرارمی‌گیرد. توسعه دهندگان از رمز ارز ADA برای ایجاد قراردادهای هوشمند و برنامه‌هایی استفاده می‌کنند که با بلاکچین امن و غیرمتمرکز کاردانو اجرا می‌شوند. بدون داشتن کوین بومی کاردانو، هیچ راهی برای اجرای این قراردادها وجود ندارد.

آیا کاردانو از اتریوم بهتر است؟

کاردانو و اتریوم اهداف و آرزوهای مشابهی دارند؛ زیرا هر کدام می‌خواهند به عنوان بستر اصلی بلاک چین غیر متمرکز اولیه در ساخت ابزارها و پروتکل‌های جدید در جهان قرار گیرند. هنگامی که هاسکینسون از اتریوم خارج شد، نیاز به نوع دیگری از بلاک چین که مقیاس پذیر و ایمن باشد را احساس کرد. او می‌ترسید این دو مورد هیچ‌گاه در اتریوم به‌ وجود نیاید.

در حال حاضر، اتریوم مشکلات خاص خود را در زمینه مقیاس‌پذیری دارد و راه‌کارهای مختلفی مانند راه‌اندازی لایه دوم را استفاده می‌کند. در حالی که اتریوم حدود ده برابر کاردانو حجم سرمایه بازار را در اختیار دارد، کاردانو هم شروع قابل توجهی داشته است. اینکه کاردانو بهتر از اتریوم می‌تواند باشد را باید بعد از انجام به‌روزرسانی‌های اساسی آن مقایسه کرد؛ اما در حال حاضر اتریوم نشان داده که فاصله زیادی با کاردانو، حداقل از لحاظ جذب کاربران و پروژه‌های غیرمتمرکز دارد.

جمع بندی

همچنان که کاردانو در نقشه راه خود پیشرفت بیشتری می‌کند ، باید به این سوالات نیز پاسخ داده شود. هدف نهایی کاردانو چیست؟ آیا در نهایت این پروژه بلاک چین نسل سوم، به یک پلتفرم برای قراردادهای هوشمند تبدیل خواهد شد یا اینکه خیلی کند به بازار عرضه می‌شود؟ آیا بلاک چین‌های نسل چهارمی وجود دارند که بتوانند کاری را که کاردانو انجام می‌دهد، بهتر انجام دهند؟ 

کاردانو یک پروژه بلندپروازانه با هدف فراهم کردن زیرساخت‌های بلاک چین، در اکوسیستم کریپتو است. در حالی که این پروژه کندتر از آنچه انتظار می‌رود پیش می‌رود، اما اهداف بزرگی دارد.

باید منتظر ماند و عملکرد این شبکه را در بزنگاه‌های بازار مشاهده کرد. به نظر شما آیا کاردانو می‌تواند جای اتریوم را بگیرید یا خیر.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *