معرفی برترین های ارز دیجیتال

آنچه باید در مورد رمزارز ایاس EOS بدانید

what is eos

آیا تا به حال نام رمزارز ایاس را شنیده اید؟ شاید برای شما سوال پیش بیاید که ارز دیجیتال ایاس چیست؟ در پاسخ به این سوال بهتر است بگوییم که این ارز دیجیتال یکی از آینده دار ترین ارز های دیجیتال موجود در جهان محسوب می شود، توجه داشته باشید بنیانگذار این رمزارز، دن لریمر (Dan Larimer) نام دارد که سه سال بعد از راه اندازی پروژه ایاس از آن جدا شد. ایاس با سر و صدای بسیار زیادی شروع به کار کرد و پلن این ارز دیجیتال به منظور پشتیبانی از قراردادهای هوشمند با سرعت بسیار زیاد و کارمزد نزدیک به صفر برنامه ریزی شده بود. در واقع این رمزارز آمده بود که جای اتریوم را بگیرد اما تا به حال این اتفاق رخ نداده است. با کایاکوینکس همراه شوید تا بیشتر با رمزارز EOS آشنا شوید.

تاریخچه رمزارز ایاس

در سال ۲۰۰۸ زمانی که بیت کوین به عنوان ارز غیرمتمرکز پا به عرصه گذاشت بسیاری از شرکت های معتبر و افراد نخبه تصمیم به راه اندازی ارز دیجیتال گرفتند که در این بین، اتریوم که برای پشتیبانی از ارز دیجیتال بیت کوین وارد دنیای رمز ارزها شده بود، خود به یکی از از رقبای سرسخت بیت کوین مبدل شد. اما بعد از گذشت 2 سال لازم به ذکر است ارز دیجیتال ایاس با علامت اختصاری EOS به جهان معرفی شد. بهتر است بدانید که یکی از رقبای اصلی اتریوم، ارز دیجیتال ایاس به شمار می رود و دلایل زیادی هم برای این ادعا وجود دارد. باید به این نکته توجه داشت که از ایاس به عنوان قاتل اتریوم نام برده می شود در صورتی که این لقب به آلت کوین های دیگری همچون ترون هم داده شده است.  شرکت بلاک وان (سازنده EOS) توسط دو شخص به نام های لیمر و بلومر در سال ۲۰۱۷ شروع به کار کرد.

این شرکت با سرعت بسیار زیاد کار خود را بر روی پروژه EOS شروع کرد و پلان این پروژه برای به وجود آمدن یک شبکه بلاک چین مقیاس پذیر بود که باید از قرارداد های هوشمند پشتیبانی می کرد. لازم به ذکر است که عرضه اولیه این رمز ارز به نام EOS بر روی شبکه اتریوم آغاز شد. طی مدت یک سال ارز دیجیتال ایاس توانست مشهورترین فروشنده عرضه اولیه شود. در واقع این شرکت از تاریخ ۲۵ ژوئن ۲۰۱۷ تا ۴ ژوئن ۲۰۱۸ توانست ۷۰۰ میلیون توکن EOS بفروشد که این مقدار توکن برابر با ۴ میلیارد دلار می باشد.

هدف ارز دیجیتال ایاس

رمز ارز ایاس دارای سرعت بسیار بالایی در تراکنش می باشد. در واقع در هر ۰.۵ ثانیه یک بلاک در شبکه ایاس ساخته می شود که با یک حساب بسیار ساده می توان فهمید که سرعت تراکنش در این شبکه حدودا به چهار هزار تراکنش بر ثانیه می رسد، البته اگر تراکنش ها  به صورت موازی انجام شود این تعداد به ده هزار تراکنش در ثانیه هم خواهد رسید. البته به این نکته توجه داشته باشید که هزینه تراکنش در شبکه بلاک چین ایاس صفر می باشد. شاید برای شما سوال پیش بیاید که چرا کارمزد تراکنش در این شبکه صفر است؟ در پاسخ به این سوال بهتر بگویم که ارز دیجیتال EOS قابل استخراج نیست و حفاظت از رمز ارز ایاس از طریق اثبات سهام صورت می پذیرد به همین دلیل دستگاه هایی همچون ماینرها در تایید تراکنش ها این رمز ارز دخالتی ندارند، در نتیجه کارمزدی برای تایید تراکنش ها وجود نخواهد داشت.

تفاوت اتریوم و رمزارز ایاس

eos vs eth

در این بخش از مقاله قصد داریم ارزهای دیجیتال اتریوم و ایاس را مورد بررسی قرار دهیم تا تفاوت بین این دو رمزارز را متوجه شویم. لازم به ذکر است که تاریخ معرفی ارز دیجیتال اتریوم در سال ۲۰۱۵ انجام شده است و ارز دیجیتال ایاس در سال ۲۰۱۷ به عنوان ارز اولیه به دنیای کریپتو معرفی شد.

تفاوت در جذب سرمایه

یکی از بزرگترین تفاوت های ارزهای دیجیتال ایاس و اتریوم از طریق جذب سرمایه ICO است که در سال ۲۰۱۵ اتریوم توانست ۱۸ میلیون دلار سرمایه جمع آوری کند اما در سال ۲۰۱۷ ایاس توانست ۴ میلیارد دلار سرمایه توکن بفروشد که همین مسئله باعث شد تا رکورد پیش فروش ارزهای دیجیتال را در دست داشته باشد.

تفاوت در حفظ امنیت شبکه

پروتکل اجماع در این دو رمزارز کاملا با هم تفاوت دارند. پروتکل ارز دیجیتال اتریوم بر اساس اثبات کار (PoW) می باشد، یعنی افراد توسط کارت های گرافیک و دستگاه های ماینر می توانند امنیت شبکه اتریوم را تامین کرده و پاداش دریافت کنند. در واقع با تایید هر تراکنش کارمزد دریافت می‌شود که این کارمزد بر اساس ارز دیجیتال اتریوم به کاربران پرداخت می گردد. اما پروتکل اجماع در ارز دیجیتال ایاس به صورت اثبات سهام (PoS) می‌باشد و افراد با سرمایه ‌گذاری بر روی ارز ایاس امنیت آن را تامین می کنند.

تفاوت در ساخت بلاک و سرعت تراکنش

یکی دیگر از تفاوت های بین این دو رمزارز، زمان ساخت بلاک می باشد که در اتریوم برای ساخت هر بلاک ۱۰ الی ۲۰ ثانیه زمان نیاز است، اما در صورتی که برای ساخت بلاک در شبکه ایاس تنها 0.5 ثانیه طول می کشد. علاوه بر آن سرعت تراکنش در شبکه اتریوم ۱۵ الی ۲۰ تراکنش در ثانیه می باشد در صورتی که در شبکه ایاس ظرف یک ثانیه ۴۰۰۰ تراکنش ثبت می شود.

تفاوت در زبان برنامه نویسی

 لازم به ذکر است بدانید که زبان برنامه نویسی در شبکه اتریوم سالیدیتی و وایپر می باشد در صورتی که زبان برنامه نویسی در ارز دیجیتال ایاس وب اسمبلی است.

تفاوت در کارمزد تراکنش

 کارمزد تراکنش ها در ارز دیجیتال ایاس صفر می باشد در صورتی که این کارمزد در شبکه اتریوم متغیر بوده و بسته به شلوغی شبکه بالا و پایین می آید.

جمع بندی

رمزارز ایاس یکی از ارزهای برتر دنیای کریپتو محسوب می‌شود و شبکه آن نیز با شبکه‌های مختلفی مثل اتریوم مقایسه می‌گردد. هدف این بلاک چین ارائه مقیاس پذیری بالا نسبت به شبکه‌های موجود است و تلاش می‌کند مشکلاتی که برای این شبکه‌ها وجود دارد را به صورت کامل از بین ببرد. ایاس بلاک چینی با اهداف بزرگ برای آینده ارزهای دیجیتال است. اگر توسعه ‌دهندگان این بلاک چین بتوانند به ویژگی ‌هایی که برای آن برنامه‌ریزی کرده‌اند، دست پیدا کنند، آینده بلاکچین و امور مالی غیرمتمرکز دستخوش تحولات گسترده‌ای می‌شود. برای دیدن نتیجه رقابت میان بلاکچین‌ها و انتخاب نهایی بهترین بلاک چین جهان همچنان باید منتظر گذشت زمان بمانیم!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *