مفاهیم پایه ای ارز دیجیتال

شبکه لایتنینگ (Lightning Network) چیست و چگونه کار می کند؟

lightning network

شبکه لایتنینگ راهکاری برای از بین بردن مشکل مقیاس پذیری بوده که موجب افزایش سرعت تراکنش های بیت کوین می شود. از طریق این شبکه می توان تراکنش ها را در خارج از زنجیره اصلی و با سرعتی بیشتر انجام داد. برخلاف اینکه بیت کوین رشد قابل چشمگیری در بازار ارز دیجیتال داشته است اما همچنان درگیر مشکل مقیاس پذیری و کارمزد تراکنش ها است.

با توجه به رشد گسترده ارزهای دیجیتال در سال 2017، این احتمال وجود داشت که انجام تراکنش های بیت کوین ساعت ها به طول بکشد و برای هر تراکنش باید کارمزدهای بالایی پرداخت کرد. اما Lightning Network با افزایش ظرفیت پذیرش تا هزاران تراکنش در ثانیه موجب شده است که کارمزد تراکنش ها به صفر میل کند. استفاده از شبکه لایتنینگ برای تراکنش های خرد، بسیار ایده آل است. استفاده از این شبکه می تواند موجب افزایش حریم خصوصی بیشتر، پرداخت های سریعتر و تراکنش های بین بلاک چینی را فراهم می کند. با کایاکوینکس همراه شوید تا با ویژگی های این شبکه آشنا شوید.

 شبکه لایتنینگ چیست؟

Lightning Network به عنوان یک راهکار برای بهبود شبکه های پرداخت فعلی بیت کوین با استفاده از مقیاس پذیری بیشتر و کاهش کارمزد تراکنش ها طراحی شده است. شبکه بیت کوین قابلیت انجام دادن 7 تراکنش در ثانیه را با هزینه 0.00004 بیت کوین دارد. زمانی که ظرفیت پذیرش تراکنش ها ثابت بماند، کارمزد تراکنش ها ممکن است متغیر باشد. در اوج رشد بیت کوین این کارمزد در حدود 0.0028 بیت کوین (55 دلار) بود. در شبکه لایتنینگ تراکنش ها بسیار سریع تر انجام شده و ظرفیت پذیرش ها تا چندین برابر افزایش یافته است. استفاده از این شبکه می تواند کارمزدها را تا چند درصد کاهش دهد و به ازای هر تراکنش، هزینه کاهش می یابد.

Lightning Network تنها بر روی ارز دیجیتال بیت کوین ساخته شده است (BTCLN) و از آن به عنوان یک راه حل ثانویه استفاده می شود. این شبکه از سیستمی استفاده می کند که در آن پرداخت های بیت کوین در خارج از زنجیره اصلی صورت می گیرد. بدین صورت که تمامی تراکنش ها به صورت مستقیم در بلاک چین ثبت نمی شود، چرا که تراکنش ها در معرض فرآیندهای کند و پر مصرف قرار می گیرد.

شبکه لایتنینگ راه حلی را ارائه می دهد که این تراکنش ها در بین کاربران از طریق روشی امن و کانال های جانبی انجام می دهد. امنیت و قدرت تراکنش ها با استفاده از یک چارچوب فنی از تاییدها تضمین می شود که از امضای دیجیتالی استفاده می کند تا از رفتارهای کلاهبرداری جلوگیری کند.

شبکه لایتنینگ چگونه کار می کند؟

lightning network work

مبنای کار Lightning Network، کانال های پرداختی دو طرفه است. منظور از کانال های پرداختی همان کیف پول های چند امضایی با قابلیت های بهبود یافته است. مدت زمانی که برای مبادلات در شبکه لایتنینگ مورد استفاده قرار می گیرد به اندازه ارتباط دو کیف پول با یکدیگر است و زمان زیادی را نیاز ندارد. شاید در شبکه لایتنینگ واژه ای با نام برون زنجیره ای را شنیده باشید و این تصور را داشته باشید که بیت کوین های شما از شبکه بلاک چین خارج شوند و به فضای دیگری منتقل شوند، اما روش کار بدین صورت نیست و بیت کوین تا زمانی که کانال به صورت باز باشد، در یک آدرس چند امضایی در بلاک چین ثبت می ماند.

زمانی که دو کاربر بخواهند به مبادلات خود خاتمه دهند، با بستن کانال و با ارسال تراکنش به بلاک چین، آخرین وضعیت موجودی در بلاک چین را ثبت می کند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که تراکنش دیگری نیز در هنگام ایجاد دو کانال بین دو کاربر، بر روی بلاک چین ثبت می شود که در آن میزان بیت کوین از سمت هر کاربر مشخص می شود.

امنیت شبکه لایتنینگ

lightning network security

سازوکاری که در Lightning Network وجود دارد بدین صورت است که از کلاهبرداری جلوگیری می کند. با یک مثال به بررسی امنیت شبکه لایتنینگ می پردازیم. فرض کنید A و B هر یک با قراردادن 1 بیت کوین اقدام به ایجاد کانالی کرده اند که بعد از معاملات انجام گرفته موجودی A برابر با 0.5 و B برابر با 1.5 بیت کوین است. حال اگر A بخواهد همان 1 واحد بیت کوین را پس بگیرد، براساس ساز و کاری که شبکه لایتنینگ دارد، باید کل مبلغ کانال یعنی همان 2 بیت کوین را به صورت یک تراکنش به کیف پول B واریز کند.

لایتنینگ با قرار دادن چنین جریمه هایی در شبکه، از ایجاد هر گونه تقلب جلوگیری می کند. این نکته را در نظر داشته باشید که A و B در صورتی که هزاران بار هم با یکدیگر تراکنش بیت کوین داشته باشند، تنها دو تراکنش اول و آخر که مربوط به ایجاد و بستن کانال پرداخت است، در بلاک چین ثبت می شود.

چگونه می توان از شبکه لایتنینگ استفاده کرد؟

اولین نکته ای که باید در مورد شبکه لایتنینگ در نظر گرفت این است که فاقد آدرس کیف پول در شبکه لایتنینگ است. کاربرانی که از شبکه لایتنینگ استفاده می کنند با سیاهه و یا اینوس سروکار دارند. منظور از سیاهه در واقع مکانی است که تمامی اطلاعات مورد نیاز برای ایجاد یک تراکنش توسط کاربر در آنجا ذخیره می شود. این اطلاعات شامل مقدار انتقال یافته با ساتوشی، زمان انقضای سیاهه، زمان ایجاد سیاهه و کلید عمومی دریافت کننده تراکنش در لایتنینگ است. با استفاده از دو روش می توان به شبکه لایتنینگ وصل شد و از آن استفاده کرد: نصب کیف پول های لایتنینگ و راه اندازی نود لایتنینگ.

 • نصب کیف پول های لایتنینگ در بیت کوین

یکی از روش هایی که می توانید از شبکه لایتنینگ استفاده کنید، نصب کیف پول های لایتنینگ ارز دیجیتال بیت کوین است. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که چنین کیف پول هایی هنوز در مراحل ابتدایی توسعه خود است اما می توان برای کارمزدهای پایین تر و تراکنش های سریعتر از آنها استفاده کرد. در ادامه به معرفی دو نوع از این کیف پول ها می پردازیم.

 1. کیف پول Blue Wallet

کیف پول Blue Wallet اولین کیف پولی است که برای نسخه ios راه اندازی شد و دارای رابط کاربری خوبی است. این کیف پول به صورت امانی است، منظور از امانی بودن این مدل کیف پول، می توان گفت که کاربر کنترل بیت کوین هایی که به این کیف پول واریز می شود را نداشته و شرکت سازنده Blue Wallet مسئول نگهداری ارز دیجیتال بیت کوین انتقالی است. در حال حاضر دو نسخه ios و اندورید این نوع کیف پول در بازار وجود دارد.

 1. کیف پول Phoenix

کیف پول Phoenix توسط ACINQ ساخته شده است و برخلاف کیف پول های دیگر لایتنینگ غیر امانی است. از جمله مزیت هایی که این کیف پول دارد داشتن رابط کاربری ساده و جذاب برای نسخه های اندروید و IOS است.

 • راه اندازی نود لایتنینگ ارز دیجیتال بیت کوین

از آنجایی که شبکه لایتنینگ به عنوان یک راهکار لایه دومی بر شبکه بلاک چین بیت کوین است، بنابراین برای راه اندازی نود لایتنینگ ابتدا باید تخصص لازم در این زمینه را داشت. در حال حاضر سه روش پیاده سازی متفاوت از لایتنینگ لبز، C-lightning از المنت پراجکت و ایکلیر از ACINQ برای شبکه لایتنینگ وجود دارد. در حال حاضر ایکلیر برای کاربران مبتدی مناسب ترین گزینه است.

مزایا و معایب استفاده از شبکه لایتنینگ چیست؟

استفاده از شبکه لایتنینگ می تواند مزایایی به همراه داشته باشد که شامل موارد زیر است:

 • شبکه لایتنینگ برای برطرف کردن مشکل مقیاس پذیری از روش برون زنجیره ای استفاده می کند. در صورت موفقیت این شبکه، به طور چشمگیری از حجم تراکنش های بیت کوین کم می شود.
 • استفاده از شبکه لایتنینگ برای پرداخت های کوچک مناسب است.
 • شبکه لایتنینگ از طریق کانال های پرداختی دو طرفه، امکان ارسال و دریافت آنی را برای ارزهای دیجیتال فراهم می کند.

شبکه لایتنینگ در عین حال معایبی نیز دارد که شامل موارد زیر است:

 • شبکه لایتنینگ برخلاف تراکنش های دورن زنجیره ای در صورت آفلاین بودن قادر به دریافت مبلغ نیست. در صورتی که چنین مشکلی در تراکنش های درون زنجیره ای وجود ندارد.
 • از دیگر معایب این شبکه این است که کاربران شبکه بایستی به صورت متداوم شبکه بلاک چین را رصد کرده و از سرقت کوین های کانال های پرداختی جلوگیری کنند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که برخی از سرورها می توانند این کار را به صورت اتوماتیک انجام دهند.
 • در حال حاضر شبکه لایتنینگ برای مبلغ های بسیار بالا مناسب نیست. به علاوه این شبکه از کانال های پرداختی بین افراد ساخته شده است. بنابراین امکان انتقال از طریق واسطه ها در صورتی که پول کافی نداشته باشند، وجود ندارد.
 • برای باز و بسته کردن کانال های پرداختی باید تراکنش های دورن زنجیره ای انجام شود که در عین حال نیاز به کارمزد و زمان بیشتری است.

جمع بندی

در حقیقت اگر یک کاربر حرفه‌ای نیستید، هنوز نمی‌توانید از Lightning Network استفاده کنید؛ بنابراین بهترین کاری که اکنون می‌توانید انجام دهید این است که صبر کنید و ببینید آیا این شبکه واقعا انتظارات را برآورده می‌کند یا خیر. بخاطر داشته باشید شبکه لایتنینگ تنها گزینه افزایش مقیاس‌پذیری نیست و به هیچ وجه یک رهبر بلامنازع در این حوزه محسوب نمی‌شود (بیت‌کوین‌کش (BCH) رقیب اصلی آن است و بحث‌ها بین حامیان BCH و شبکه لایتنینگ شدید است و پایانی ندارد).

شبکه لایتنینگ پدیده ای هیجان‌انگیز است. در صورت کارکرد عملی آن در نظر بگیرید که بیت‌کوین برای شما چه استفاده و کاربردی دارد. اگر از این ارز دیجیتال به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت استفاده می‌کنید، ممکن است به شبکه لایتنینگ نیازی نداشته باشید. اگر بیت‌کوین را به عنوان یک روش جایگزین پرداخت می‌پندارید، شبکه لایتنینگ برای شما ضروری است. پرداخت‌های فوری، افزایش ناشناس بودن، کارمزدهای تقریباً صفر، به نظر می‌رسد تمامی این موارد راهکاری برای اکثر مشکلات بیت‌کوین باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *