معرفی برترین های ارز دیجیتال

سولانا چیست؟ بررسی کامل شبکه بلاکچین Solana و رمزارز SOL

what is solana

در دنیای بزرگ ارزهای دیجیتال، برخی از پروژه‌ها به پشتوانه استفاده از فناوری‌های نوین به دنبال حل مشکلات موجود هستند. در حال حاضر، بزرگ‌ترین ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم، با مشکل مقیاس پذیری دست و پنجه نرم می‌کنند و از طرفی سایر پروژه‌هایی که به دنبال بهبود این مشکل هستند، نمی‌توانند به صورت همزمان تمرکززدایی را حفظ کنند. سولانا و رمزارز SOL از آن دست شبکه‌هایی است که به واسطه تیم قدرتمند خود و ارائه راه‌کارهای جدید، توانسته تا حد زیادی مشکل مقیاس پذیری را حل کند. با کایاکوینکس همراه شوید تا به صورت کامل با سولانا و رمزارز SOL و همچنین کیف پول ها و آینده این ارز دیجیتال آشنا شوید.

سولانا به‌عنوان یک شبکه بلاک چین تک زنجیری و مبتنی بر اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS)، در اواخر سال 2017 توسط جمعی از مهندسین سابق کوالکام، اینتل و دراپ‌باکس راه‌اندازی شد. هدف کلی از ایجاد این شبکه، تمرکز روی مسئله مقیاس پذیری بدون تمرکزگرایی و لطمه زدن به امنیت شبکه است. هسته اصلی راه حل مقیاس پذیری سولانا، استفاده از یک ساعت زمانی غیر متمرکز به نام اثبات تاریخچه (Proof of History) است. این فناوری به منظور حل مسئله زمان در شبکه‌های توزیع شده که در آن هیچ نهاد متمرکز و مورد اعتمادی وجود ندارد، ارائه شده است. اثبات تاریخچه با استفاده از توابع تاخیر قابل تایید (Verifiable Delay Functions) به هر گره در شبکه اجازه می‌دهد تا با استفاده از محاسبات هش SHA256، تایم‌استمپ‌های زمانی را به صورت محلی تولید کند. این کار منجر به حذف نیاز به پخش تایم‌استمپ‌ها در شبکه شده و در نتیجه، کارایی کلی شبکه را بهبود می‌دهد.

ماموریت سولانا و رمز ارز SOL، پشتیبانی از برنامه‌های رو به رشد مبتنی بر بلاک چین و دموکراتیک کردن سیستم‌های مالی جهان است. این شبکه، ویژگی‌های زیر را برای کاربران خود به ارمغان می‌آورد:

 • مقیاس پذیری: سولانا قادر به پردازش بیش از 50,000 تراکنش در ثانیه بوده و زمان ایجاد هر بلاک، فقط 400 میلی ثانیه است.
 • تمرکززدایی:  با استفاده از پروتکل انتشار بلاک توربین (Turbine) ، سولانا قادر است ضمن پشتیبانی از هزاران گره، مقیاس پذیری شبکه را نیز حفظ کند.
 • ارزان بودن: کارمزد 1 میلیون تراکنش در شبکه سولانا، فقط 10 دلار تخمین زده می‌شود.

ویژگی‌های شبکه سولانا و رمز ارز SOL

شبکه بلاک چین بسیار کارآمد سولانا بر پایه 8 فناوری نوین ساخته شده که عبارتند از:

 • اثبات تاریخچه (Proof of History): یک ساعت زمانی پیش از اجماع اصلی
 • تحمل خطای بیزانس تاور (Tower Byzantine Fault Tolerance): یک مدل مبتنی بر PoH از الگوریتم PBFT
 • توربین (Turbine): یک پروتکل انتشار بلاک
 • گلف استریم (Gulfstream): یک پروتکل انتقال تراکنش بدون استخر انتظار یا ممپول (Mempool)
 • سی لول (Sealevel): اولین موتور اجرای قراردادهای هوشمند به صورت موازی در جهان
 • پایپ لاینینگ (Pipelining): واحد پردازش معاملات برای اعتبارسنجی
 • کلود برک (Cloudbreak): یک پایگاه داده برای حساب‌ها
 • بایگانی‌کنندگان (Archivers): برای ذخیره‌سازی دفتر کل توزیع شده

اثبات تاریخچه (Proof of History)

یکی از چالش‌های مهم در شبکه‌های توزیع شده مانند بلاک چین، حصول توافق در مورد زمان و توالی وقایع است، زیرا گره‌ها نمی‌توانند به سادگی به یک منبع زمانی خارجی یا هر زمان تعیین‌شده‌ای در یک تراکنش اعتماد کنند. شبکه سولانا به‌طور مداوم اعتبارسنج‌ها را مکلف به حل توابع تاخیر قابل تایید (VDF) بر پایه SHA256 می‌کند. VDFها برای ارزیابی به تعداد مشخصی از مراحل متوالی نیاز دارند و خروجی آن‌ها به‌طور بهینه و عمومی قابل تایید است.

VDFها را فقط می‌توان با استفاده از یک هسته از CPU و با انجام یک سری مراحل به صورت متوالی حل کرد. تیم سولانا خاطر نشان کرده از آنجایی که برای حل انجام تابع هش SHA256، انجام پردازش موازی بدون استفاده از حمله جستجوی فراگیر (Brute Force Attack) و استفاده از 2 به توان 128 عدد هسته امکان پذیر نیست، لذا تعریف مدت زمان لازم برای استفاده از این مراحل کار دشواری نخواهد بود.

شبکه سولانا در ساز و کار PoH خود از هشینگ متوالی استفاده می‌کند؛ به این صورت که خروجی هر مرحله، به‌عنوان ورودی بعدی تابع هش مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک اعتبارسنج فقط در صورتی قادر به محاسبه خروجی تابع هش Y خواهد بود که ورودی آن، خروجی تابع قبلی یعنی X باشد. از آنجایی که این محاسبات برای همه اعتبارسنج‌ها یکسان است، به این معنی که تمامی اعتبارسنج‌ها به منظور دریافت خروجی از تابع Y در یک بازه زمانی نیاز به داشتن خروجی تابع X دارند، سولانا قادر به ایجاد یک ساعت زمانی هماهنگ در کل شبکه است.

تیم سولانا اعتقاد دارد که ASICها نمی‌توانند یک تهدید جدی برای الگوریتم PoH فعلی شمرده شوند، زیرا یک دستگاه ASIC فقط 30 درصد نسبت به تجهیزات عمومی سریع‌تر خواهد بود. به گفته تیم سولانا، یک حمله از سوی دستگاه‌های ASIC سریعا قابل تشخیص است.

الگوریتم اجماع تحمل خطای بیزانس تاور (TBFT)

پیش از اجماع اصلی از طریق الگوریتم تحمل خطای بیزانس، الگوریتم PoH اجرا می‌شود و به همین خاطر، تاخیر در شبکه سولانا کاهش می‌یابد. هر بار که یک گره در شبکه به یک فورک خاص رای می‌دهد، رای‌دهی به یک بازه زمانی خاص از هش‌ها به نام اسلات (Slot) محدود می‌شود. در حال حاضر، زمان هر اسلات در شبکه سولانا 400 میلی ثانیه تعریف شده است. این بدان معناست که هر 400 میلی ثانیه، شبکه دارای یک نقطه بازگشت بالقوه است، اما برای تغییر رای، مدت زمانی که شبکه باید توقف کند تا آن رای اعمال شود، دو برابر می‌شود.

به عنوان مثالی برای درک بهتر مسئله بالا، یک رای که 12 ثانیه قبل از سوی یک اعتبارسنج داده شده، 2 به توان 32 اسلات یا به عبارتی 54 سال اعتبار دارد. بنابراین، این رای هیچ‌گاه قابل بازگرداندن نیست. این ویژگی باعث می‌شود تا با اضافه شدن بلاک‌های جدید به دفتر کل، اعتبار بلاک‌های قبلی به شدت افزایش یابد، زیرا با گذر هر اسلات، اعتبار یک بلاک 2 برابر می‌شود. شایان ذکر است که برای اجماع در الگوریتم شبکه سولانا، باید دو سوم از اعتبارسنج‌ها به توافق برسند.

همچنین شبکه اصلی سولانا از مدل اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS) برای تعیین اعتبارسنج‌ها استفاده می‌کند. در این روش، هولدرهای رمز ارز SOL با استیکینگ این توکن، نقش اساسی در انتخاب اعتبارسنج‌ها و روند تولید بلاک‌ها خواهند داشت.

توربین (Turbine) در شبکه سولانا و ارز دیجیتال  SOL

معمولا در شبکه‌های توزیع شده، افزایش شمار گره‌ها منجر به افزایش زمان مورد نیاز برای انتشار داده‌ها در شبکه می‌شود. سولانا برای رفع این موضوع، از پروتکل توربین که در واقع یک ساز و کار انتشار بلاک در شبکه محسوب می‌شود، استفاده می‌کند.

با استفاده از پروتکل توربین، اگر یک گره ملزم به ارسال حجم عظیمی از داده به 1000 گره دیگر شود، این انتقال نیازی نیست 1000 بار تکرار شود. در عوض، داده‌ها به چند پاکت بسیار کوچک تقسیم شده و هر کدام به یک اعتبارسنج متفاوت ارسال می‌شود. در ادامه، یکی از اعتبارسنج‌هایی که این پاکت‌ها را دریافت می‌کنند، مجددا آن‌ها را به گروهی از گره‌های نزدیک خود ارسال می‌کند. این کار باعث می‌شود تا در نهایت انتقال داده‌ها بین تمامی گره‌ها تکمیل شود و از طرفی، هر گره موظف به ارسال حجم بالایی از داده نیست.

solana turbine protocol

گلف استریم (Gulfstream) در شبکه سولانا و رمز ارز  SOL

در زمان تولید هر بلاک در شبکه سولانا، اعتبارسنج‌های بلاک بعدی نیز بر اساس مقدار سپرده‌گذاری آن‌ها تعیین می‌شوند. این اتفاق باعث می‌شود تا انتقال داده و تراکنش‌ها برای اعتبارسنج‌های بلاک بعد، از بلاک پیشین آغاز شود. بنابراین، ولیدیتورها تایید تراکنش‌ها را زودتر از موعد انجام خواهند داد و این اتفاق منجر به افزایش سرعت شبکه و کاهش حافظه موقت مورد نیاز برای تراکنش‌های تایید نشده می‌شود.

سی لول  (Sealevel)

سی لول یک موتور پردازش تراکنش‌ها به صورت فوق موازی (Hyper-Parallelized) بوده که بر مبنای استفاده از GPU و SSD طراحی شده است. شایان ذکر است که تا به امروز، تمامی شبکه‌های بلاک چینی از روش تک محوری برای پردازش تراکنش‌ها استفاده می‌کنند و سولانا اولین و تنهاترین پروژه‌ای بوده که به صورت موازی و در یک شارد، قادر به پرداز تراکنش‌ها است.

راه حل این مشکل به میزان زیادی از یک روش با نام Scatter-Gather برگرفته شده است. سی لول می‌تواند تمامی تراکنش‌های غیر همپوشان در یک بلاک را پیدا کرده و آن‌ها را به صورت موازی اجرا کند.

پایپ لاین (Pipeline) در شبکه سولانا و ارز دیجیتال  SOL

در پردازش تراکنش‌های شبکه سولانا تا حد زیادی از یک روش بهینه‌سازی رایج بر مبنای CPU به نام پایپ لاین استفاده می‌شود. این مکانیزم، استفاده از تمام قسمت‌های سخت افزار به صورت موثر و مداوم را تضمین می‌‌کند.

در شبکه سولانا، واحد پردازش تراکنش‌ها (TPU)، داده‌ها را از طریق کرنل (Kernel) دریافت کرده، امضاها را طریق GPU تایید می‌کند و حسابداری از طریق CPU انجام می‌شود. زمانی که TPU شروع به ارسال یک بلاک به اعتبارسنج‌ها می‌کند، داده‌های مربوط به بلاک و پاکت‌های بعدی و همچنین امضاهای دیجیتال دریافت می‌شوند.

solana pipelining

کلود بریک  (Cloudbreak)

در یک شبکه توزیع شده، از حافظه به منظور پیگیری حساب‌ها استفاده می‌شود، لذا کمبود اندازه حافظه و سرعت دسترسی محدود می‌تواند عملکرد را تحت‌الشعاع قرار دهد. برای حل این موضوع، مکانیزم کلودبریک از جانب تیم سولانا به منظور بهینه‌سازی خواندن و نوشتن همزمان در یک پیکربندی RAID 0 برای SSD ها طراحی شده است. در این شرایط، هر دیسک یک ظرفیت ذخیره‌سازی مجزا برای برنامه‌های درون شبکه اختصاص داده است.

بایگانی‌کنندگان (Archivers) در شبکه سولانا و ارز دیجیتال  SOL

در شبکه سولانا، وظیفه ذخیره‌سازی داده‌ها از دوش اعتبارسنج‌ها برداشته شده و به گروهی از نودها با نام بایگانی‌کنندگان داده شده است. آرکایورها نقشی در اجماع شبکه ندارند، بلکه داده‌هایی را که به قطعات کوچکی تبدیل و رمزنگاری شده‌اند را ذخیره می‌کنند. هر از چند گاهی، شبکه از آرکایورها می‌خواهد تا ثابت کنند که داده‌ها را به درستی ذخیره کرده‌اند.

رمزارز SOL چیست؟

رمزارز SOL در واقع توکن مورد استفاده در شبکه بلاک چین سولانا است.سولانا از الگوریتم اجماع اثبات سهام نمایندگی شده به مظنور تشویق دارندگان توکن SOL به منظور مشارکت آن‌ها در شبکه استفاده می‌کند. به ‌عنوان بخشی از برنامه‌های در نظر گرفته شده توسط سولانا برای افزایش امنیت، تمامی کارمزدهایی که در قالب رمز ارز SOL پرداخت می‌شود، سوزانده می‌شود. این سیستم تورم منفی باعث می‌شود تا افراد به هولد و استیکینگ رمز ارز SOL به منظور شرکت در فرآیند اجماع ترغیب شوند.

کاربرد رمزارز  SOL

همانطور که گفته شد، توکن شبکه سولانا رمز ارز SOL نام دارد و دارای کاربردهای زیر است:

 • استیکینگ: سولانا در قبال مشارکت کاربران در فرآیند اجماع و قدرت بخشیدن به امنیت شبکه، به افرادی که اقدام به سپرده‌گذاری رمز ارز SOL کنند پاداش‌هایی را در قالب همین توکن اعطا می‌کند.
 • کارمزد تراکنش‌ها: به منظور انجام یک تراکنش ساده انتقال توکن و یا تعامل با قراردادهای هوشمند، کاربران موظف به پرداخت کارمزد در قالب رمز ارز SOL هستند.
 • حاکمیت: در آینده، حاکمیت در شبکه از طریق رای‌گیری بین دارندگان رمز ارز SOL انجام خواهد شد.

عرضه اولیه ارز دیجیتال SOL

عرضه اولیه توکن SOL در چند مرحله بین سال‌های 2018 تا 2020 انجام گرفت. به بیانی دقیق‌تر، در آوریل 2018 (فروردین 97)، حدود 16 درصد از کل عرضه رمز ارز SOL با قیمت 4 سنت از طریق Seed Sale توزیع شد. در ادامه و در خرداد همان سال، 12.92 درصد از کل توکن‌های SOL در قالب Founding Sale با قیمت 20 سنت به سرمایه‌گذاران فروخته شد. همچنین یک عرضه اولیه اختصاصی برای اعتبارسنج‌ها به قیمت 22.5 سنت در تیرماه 98 برگزار گردید و حاصل آن، فروش 5.18 درصد از کل توکن‌های SOL بود.

به صورت کلی، نحوه تخصیص رمز ارز SOL به صورت زیر است:

 • 16.23 درصد برای  Seed Sale
 • 12.92 درصد برای  Founding Sale
 • 5.18 درصد برای  Validator Sale
 • 1.88 درصد برای  Strategic Sale
 • 1.64 درصد برای حراج  CoinList
 • 12.79 درصد برای اعضای تیم
 • 10.46 درصد برای بنیاد سولانا
 • 38.89 درصد برای جامعه رمز ارز  SOL

آینده سولانا و پیش بینی قیمت رمزارز SOL

توکن شبکه سولانا یعنی رمز ارز SOL در اولین تجربه بازار صعودی خود در سال 2020 و 2021، بسیار موفق عمل کرد و قیمت آن طی 5 ماه نخست سال 2021 با حدود 4,000 درصد رشد، از 1.4 دلار به 57 دلار رسید. علت چنین جهشی را می‌توان عملکرد موفق شبکه سولانا و تثبیت خود به عنوان یک شبکه قدرتمند مبتنی بر بلاک چین دانست.

اگرچه اهداف اولیه سولانا بسیار بلندپروازانه به نظر می‌رسید، اما تیم قدرتمند این پروژه که جمعی از متخصصان با سابقه در حوزه فناوری هستند، در هدایت پروژه به سمت اهداف خود تا به امروز بسیار موفق عمل کرده‌‌اند. رمز ارز SOL در سال 2021 توانست در جمع 20 ارز برتر به لحاظ ارزش بازار قرار بگیرد. اطلاعات قیمتی این توکن از طریق  Coinmarketcap در دسترس است.

در مورد پیش بینی قیمت آینده رمز ارز SOL، فاکتورهای زیادی دخیل هستند که مهم‌ترین آن‌ها وضعیت کلی بازار ارزهای دیجیتال و ادامه یافتن موفقیت سولانا در رسیدن به اهداف خود است. این پروژه تا به امروز یک رقیب جدی برای همتایان خود شمرده شده و دستیابی به هر کدام از اهداف می‌تواند منجر به صعود بیشتر قیمت رمز ارز SOL شود.

جمع‌بندی

سولانا یک پروژه بسیار قدرتمند در حوزه رمز ارزها محسوب شده و چندین نوآوری در دل آن قرار دارد. تیم پروژه سولانا، جمعی از افراد باسابقه و چهره‌های درخشان در حوزه فناوری هستند و تا به امروز به خوبی توانسته‌اند این پروژه را به سمت رسیدن به اهداف بلندپروازانه‌اش سوق دهند. جهش قیمت رمزارز SOL و افزایش استفاده از این شبکه بلاک چینی، تاییدی بر این ادعا است.

سولانا به خوبی توانسته با ارائه راه‌کارهای نوین، ضمن حفظ امنیت و تمرکززدایی شبکه، مسئله مقیاس پذیری را نیز تا حد بسیار زیادی حل کند. در صورت ادامه یافتن رشد این شبکه بلاک چینی، به طور حتم نام سولانا را در آینده در کنار بسیاری از پروژه‌های مطرح و قدیمی بازار بیشتر خواهیم شنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *