مفاهیم پایه ای ارز دیجیتال

جام جهانی فوتبال 2022 و ارزهای دیجیتال: آیا پذیرش جریان رمزارزها بر عهده ماست؟

worldcup

در حالی که اغلب بین ورزش و دنیای کریپتوکارنسی ارتباط خاصی وجود ندارد، این پتانسیل وجود دارد که در آینده نزدیک به لطف یکی از مهمترین رویدادهای ورزشی در جهان، این رابطه تغییر کند. کمتر از یک ماه دیگر، جام جهانی فوتبال قرار است در قطر برگزار شود و این بار جهان فوتبال برای نخستین بار شاهد حضور و مشارکت چندین شرکت حوزه ارزهای دیجیتال، در این رویداد خارق العاده خواهد بود.

هر آنچه باید در مورد جام جهانی 2022 قطر  بدانید

یکی از بزرگترین رویدادهای ورزشی جهان قرار است در پایان امسال برگزار شود. جام جهانی فوتبال 2022 به میزبانی قطر و از 21 نوامبر تا 18 دسامبر برگزار خواهد شد.  این رویداد، گران ترین جام جهانی فوتبال در تاریخ خواهد بود، زیرا کشور میزبان بیش از 200 میلیارد دلار برای ساخت و بازسازی استادیوم ها، جاده ها و هتل ها هزینه کرده است.

جام جهانی فوتبال مردان یکی از بزرگترین رویدادهای ورزشی است که هر 4 سال یکبار برگزار می شود و بر اساس سیستم فعلی 32 تیم در آن شرکت می کنند. این تورنمنت آخرین بار در سال 2018 در روسیه برگزار شد، در حالی که بیش از 1.1 میلیارد نفر بازی فینال بین فرانسه و کرواسی را تماشا کردند که نتیجه نهایی 4-2 به سود فرانسه بود.

ممکن است این سوال برای شما پیش آید که این موضوع چگونه به دنیای ارزهای دیجیتال مرتبط است؟ خوب، یکی از بزرگترین رویدادهای ورزشی در جهان، تعداد باورنکردنی از مخاطبان، شور و هیاهو، پوشش رسانه‌ای و حمایت‌های مالی را جذب خواهد کرد و برخی از حامیان مالی و همچنین شرکای جام جهانی 2022، از دنیای ارزهای دیجیتال هستند.

کدام شرکت ها یا پلتفرم ها در قطر حضور خواهند داشت، نقش آنها چیست و چرا فیفا آنها را انتخاب کرده است؟ پاسخ به این سوال و همچنین تجزیه و تحلیل گسترده تر از ارتباط بین فوتبال و ارزهای دیجیتال، در بخش های بعدی مقاله مورد بررسی قرار می گیرد. پس با کایاکوینکس همراه شوید.

کریپتوکارنسی ها به عنوان یکی از شرکای اصلی

crypto.com worldcup

اولین و احتمالا یکی از بزرگترین قردادهای اسپانسرینگ بین فیفا و یک پروژه ارزهای دیجیتال، در پایان مارس سال جاری اعلام شد. در آن زمان، فیفا Crypto.com را به عنوان حامی مالی خود انتخاب کرد. Crypto.com یک پلتفرم معاملاتی ارزهای دیجیتال است که افزایش آگاهی در مورد ارزهای دیجیتال و خرید و فروش این نوع دارایی ها را تسهیل می کند. کی مداتی (Kay Madati)، مدیر ارشد بازرگانی فیفا، اعلام کرده است که Crypto.com بیشتر به دلیل تعهدش به حمایت از تیم‌ها و لیگ‌های درجه یک و رویدادهای ورزشی مهم مانند خود جام جهانی برگزیده شده است. مداتی همچنین تاکید کرد که همکاری این دو برند آگاهی زیادی را در مورد ارزهای دیجیتال به ارمغان می آورد و به فیفا کمک می کند تا به صورت مدرن و جذاب برای نسل های جوان باقی بماند.

همین شور و اشتیاق از طرف Crypto.com نیز بیان شده بود، به طوری که کریس مارشالک (Kris Marszalek)، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران Crypto.com موارد زیر را بیان کرد:

“ما نمی‌توانیم برای حمایت از جام جهانی فوتبال، یکی از معتبرترین تورنمنت‌های جهان، و آگاهی بیشتر از Crypto.com در سطح جهانی بیش از پیش هیجان‌زده نباشیم.”

مارشالک همچنین معتقد است که به لطف این همکاری، پلتفرم Crypto.com بیشتر در معرض ورزش های کلاس جهانی قرار می گیرد و تجربه طرفداران در سراسر جهان بهبود می یابد.

الگوراند (Algorand NFT ها را به ارمغان می آورد

algorand worldcup

Crypto.com تنها پلتفرم ارز دیجیتالی نیست که به جام جهانی فوتبال در قطر متصل خواهد شد. تنها چند ماه پس از اعلام رسمی همکاری فیفا و Crypto.com، یک همکاری ارز دیجیتال دیگر بین فیفا و الگوراند اعلام شد.

طبق بیانیه رسمی این شرکت، الگوراند به فیفا در توسعه استراتژی دیجیتال خود کمک خواهد کرد. این امر نه تنها باید شامل راه حل های رسمی کیف پول پشتیبانی شده از بلاک چین، بلکه مجموعه های مختلف توکن های غیر قابل تعویض (NFT) باشد.

NFT ها شامل مجموعه های مختلفی از کلیپ های کلاسیک از تاریخ مسابقات جام جهانی فوتبال است. این کلیپ ها می تواند شامل بهترین گل ها، سیوها، نمادین ترین لحظات یا جشن های تاریخ جام جهانی باشد. همه اینها در برنامه یا پلتفرم (FIFA+ Collect) نمایش داده خواهد شد.

اعلانیه Algorand ممکن است کمی غافلگیر کننده باشد، زیرا NFT ها بیشتر به اتریوم متصل هستند. با این حال، این امر قبل از اتفاق افتادن ادغام اتریوم بود و طبق اظهارات رسمی، این تصمیم با در نظر گرفتن دو اولویت اتخاذ شد. این دو اولویت شامل مقیاس پذیری و کارایی هستند که در مورد اتریوم هنوز در بهترین شکل موجود نیستند. به همین دلیل است که فیفا Algorand را به عنوان یکی از حامیان و شرکای اصلی ارزهای دیجیتال و بلاک چین برای جام جهانی فوتبال در قطر انتخاب کرده است.

آیا توکن های طرفداری در حال افزایش هستند؟

fan token worldcup

با این اوصاف، ترکیب فوتبال و ارزهای دیجیتال  نمی تواند تعجب آور باشد. جام جهانی فوتبال پیش رو را می‌توان نقطه عطف سال‌ها کار پلتفرم‌ها و پروژه‌های مختلف دانست که دنیای فوتبال را با حوزه کریپتو مرتبط کرده‌اند. یکی از واضح‌ترین مواردی که می‌توان به وسیله آن، این موضوع را مشاهده و لمس کرد، از طریق توکن‌های هواداران فوتبال است که در چند سال گذشته بیش از پیش محبوب شده‌اند. تیم هایی مانند یوونتوس، آ اس رم، بارسلونا، پاریس سن ژرمن و سانتوس برزیل توکن های هواداری خاص خود را دارند که طرفداران آنها می توانند به لطف پلتفرم Socios و توکن Chilliz خریداری کنند.

آیا پذیرش جریان اصلی کریپتو بر عهده ماست؟

جام جهانی فوتبال این توانایی را دارد که میلیون ها نفر را با ارزهای دیجیتال آشنا کند. اگر این امر به درستی انجام شود، این قدرت را در پی خواهد داشت که برندهای ارزهای دیجیتال را با فوتبال متصل سازد، به گونه‌ای که افراد شروع به یادگیری بیشتر در مورد مباحث کریپتوکارنسی کرده و احتمالاً قسمتی از این حوزه خواهند شد. حتی اگر ارزهای دیجیتال در حال حاضر به دلیل وجود بازار خرسی، عمدتاً از نظر قیمت در بهترین شکل نیستند، پذیرش یا موارد استفاده قطعا بهبود پیدا می کند.

مراقب پروژه های اسکم باشید

تبلیغات در مورد جام جهانی فوتبال همانطور که متاسفانه در دنیای ارزهای دیجیتال بسیار رایج است، برخی از کلاهبرداری ها را نیز به همراه خواهد داشت. در حال حاضر برخی توکن ها وجود دارند که سعی می کنند از ترکیب یکی از بزرگترین رویدادهای ورزشی و ارزهای رمزنگاری شده سرمایه گذار جذب کنند.

 یکی از آنها برای مثال توکن طرفداران جام جهانی فوتبال است. این توکن دارای شاخص های قرمز زیادی مانند میزان عرضه در گردش، حجم معاملات و ارزش بازار بسیار کم است. با این حال، می توان انتظار داشت که در حوالی زمان جام جهانی فوتبال، افرادی وجود داشته باشند که آن را خریداری کنند، زیرا انتظار دارند قیمت آن افزایش یابد.  بنابراین، همه باید از تفاوت بین اسپانسرهای رسمی و مشارکت بین فیفا و پروژه‌ها و پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال و پروژه‌هایی که می‌خواهند رسمی به نظر برسند، اما فقط وابسته به سرمایه‌گذاری افراد برای بالا بردن قیمت توکن خود هستند، آگاه و هوشیار باشند.

جمع بندی

جام جهانی فوتبال قطعا یکی از بزرگترین رویدادهای ورزشی سال خواهد بود. این تورنمنت با بهترین بازیکنان فوتبال، توجه صدها میلیون نفر از سراسر جهان را به خود جلب کند.

به لطف مشارکت‌های مختلف فیفا و شرکت‌های حوزه رمزارزها، ارزهای دیجیتال قطعاً در این رویداد نیز حضور پررنگی خواهند داشت. با این حال، این رویداد می تواند به درهم آمیختن دنیای ارزهای دیجیتال با عرصه ورزش یا حداقل عرصه فوتبال بیش از هر زمان دیگری کمک کند. در حالی که این امر برای مدتی به لطف توکن های هواداری برخی از باشگاه های فوتبال اتفاق افتاده است، رویدادی به این بزرگی می تواند این ارتباط را به سطوح کاملاً جدیدی برساند. امسال جام جهانی متفاوتی خواهد بود!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *