مفاهیم پایه ای ارز دیجیتال

هش ریت چیست؟ چرا مفهوم Hash Rate مهم است؟

what is hash rate

رایج ترین مفاهیم در دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال، معمولاً می توانند بی اهمیت به نظر برسند. یکی از نمونه ‌های این مفاهیم به هش ریت (Hash Rate) در فرایند استخراج رمزارز اشاره می‌کند که تاثیر قابل توجهی بر دنیای کریپتوکارنسی دارد. این مفهوم یکی از اصطلاحات رایجی است که در ارتباط با استخراج ارزهای دیجیتال پیدا می کنید. هش ریت بیت کوین اساساً یک مقدار عددی مرتبط با ارزهای دیجیتال است که به مکانیسم اثبات کار یا اجماع PoW بستگی دارد. بنابراین، هش ریت برای هر کسی که علاقه مند به یادگیری در مورد فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال است، ضروری به نظر می رسد. بحث زیر راهنمای مقدماتی مفصلی برای هش ریت و پیامدهای مختلف مرتبط با آن به شما ارائه می دهد. با کایاکوینکس همراه باشید.

تعریف هش ریت

نخستین موضوعی که در مورد هش ریت به آن می پردازیم، بر تعریف این اصطلاح تمرکز دارد. هش ریت نشان دهنده قدرت محاسباتی است که توسط یک ماینر یا شبکه ای از ماینرها برای پردازش تراکنش ها استفاده می شود. هش ریت ایده روشنی در مورد تلاش محاسباتی مورد نیاز برای حل معماهای رمزنگاری برای تسهیل فرآیند استخراج ارائه می دهد. توجه به این نکته مهم است که هش ریت بیت کوین احتمالا اولین نمونه از هش ریت برای ارزهای دیجیتال محسوب می شود. هش ریت به یکی از اجزای جدایی ناپذیر در دنیای رمزارزها به ویژه بیت کوین تبدیل شده است.

در شبکه‌های بلاک‌چین برای تأیید تراکنش‌ها از مکانیزم‌های اجماع مختلفی استفاده می‌شود. یکی از معروف‌ترین آن‌ها، مکانیزم اجماع اثبات کار (Proof of Work) است. نرخ هش معیاری از توان کل محاسباتی است که در یک شبکه بلاک‌چین با مکانیزم اجماع اثبات کار فراهم شده است. ماینرها از سخت‌افزارهایی با توان زیاد محاسباتی برای استخراج ارزهای دیجیتال، مانند بیت‌کوین استفاده می‌کنند. هرچه توان محاسباتی دستگاه‌های ماینینگ بیشتر باشد، سرعت استخراج آن‌ها نیز بیشتر می‌شود. از این رهگذر، قدرت هش معیاری برای سنجش سرعت استخراج رمز ارز در شبکه بلاک‌چین نیز محسوب می‌شود.

برای حل پازل‌های پیچیده ریاضی که پیش‌تر اشاره کردیم، راه‌حل ساده‌ای وجود دارد. بر مبنای ساختار داده‌های تراکنش در هر شبکه بلاک‌چین، هش بلوک‌ها شکل و شمایل معینی دارند. برای مثال، هش از کنار هم قرار گرفتن حروف الفبای انگلیسی، اعداد و برخی نمادها تشکیل می‌شود. فرض کنید که هش را معادل معما در نظر بگیریم. برای حل معما باید از حدس زدن استفاده کنیم. دقیقاً همین راه حل برای پیدا کردن هش بلوک‌ها پیش روی دستگاه‌های ماینینگ است. هریک از این دستگاه‌ها می‌توانند در هر ثانیه میلیون‌ها حدس مختلف را بررسی کنند.

در یک شبکه بلاک ‌چین ماینری که موفق شود زودتر از بقیه هش بلوک را کشف کند، با عنوان ماینر برنده انتخاب می‌شود و پاداش استخراج را دریافت خواهد کرد. بعد از اینکه ماینری هش بلوک را استخراج کرد، ماینرهای دیگر باید فرایند اعتبارسنجی و صحت‌سنجی را انجام دهند. در صورتی که بیش از نیمی از ماینرها، صحت فرایند طی‌شده را تأیید کنند، عملاً بلوک به زنجیره اضافه می‌شود.

اهمیت هش ریت چیست؟

hash rate importance

نرخ هش برای تمام اعضای جامعه ارزهای دیجیتال، از سرمایه‌گذاران گرفته تا ماینرها، مهم است؛ بنابراین، باید تأثیر هش ریت را از نگاه هر دو گروه بررسی کنیم:

اهمیت نرخ هش برای ماینرها

ماینرها در رقابت با یکدیگر بر سر استخراج، به دنبال کسب پاداش‌های بیشترند. پاداش صرفاً به اولین استخراج‌کننده هش بلوک تعلق می‌گیرد، به همین دلیل، این رقابت روزبه‌روز داغ‌تر شده است. نمونه آن را می‌توان در شبکه بیت‌کوین به‌وضوح مشاهده کرد. یک دهه قبل، ماینرها به‌راحتی می‌توانستند با استفاده از رایانه‌های خانگی عملیات استخراج را انجام دهند، اما در حال حاضر، باید مجموعه‌ای از سیستم‌های سخت‌افزاری (دستگاه‌های ASIC) با بهترین فناوری را به کار بگیرند تا بتوانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن هش بلوک‌ها را حدس بزنند. افزایش رقابت بر سر ماینینگ سبب شده است نرخ هش ریت در شبکه بلاک ‌چین بیت ‌کوین روزبه‌روز افزایش پیدا کند. طبیعی است وقتی نرخ هش در شبکه افزایش پیدا می‌کند، رقابت بر سر استخراج نیز بیشتر می‌شود؛ بنابراین، ماینرها برای حفظ شانس موفقیتشان مجبورند توان محاسباتی خود را ارتقا دهند. در غیر این صورت، حتماً از رقبا عقب می‌افتند. بر این اساس، قدرت هش را می‌توان یکی از معیارهای سنجش میزان سودآوری استخراج ارزهای دیجیتال در نظر گرفت.

اهمیت قدرت هش برای سرمایه‌گذاران

سرمایه‌گذاران در یک ارز دیجیتال مانند بیت‌کوین نیز باید حتماً هش ریت را در نظر داشته باشند. قدرت هش (Hash Power) شاخص کلیدی در ارزیابی امنیت شبکه بلاک ‌چین است. هرچه نرخ هش بیشتر باشد، حمله به شبکه برای هکرها سخت‌تر خواهد شد. به این دلیل که تعداد سخت‌افزارهایی که در فرایند تأیید تراکنش‌ها مشارکت می‌کنند، افزایش می‌یابند. از طرفی، یک شبکه بلاک‌چین تنها در صورتی هک می‌شود که حمله‌کننده 51 درصد گره‌ها را در اختیار بگیرد.

هش ریت چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

اشاره کردیم که قدرت هش به‌ معنی تعداد محاسباتی است که در هر ثانیه در یک شبکه بلاک‌چین انجام می‌شود. در هر ثانیه ممکن است تعداد بی‌شماری محاسبه در ثانیه انجام شود. ازجمله واحدهای اندازه‌گیری که برای این منظور استفاده می‌شود، عبارت‌اند از:

  • KH/s: کیلو هش در ثانیه
  • MH/s: مگاهش در ثانیه
  • GH/s: گیگاهش در ثانیه
  • TH/s: تراهش در ثانیه
  • PH/s: پتاهش در ثانیه
  • EH/s: اگزاهش در ثانیه

برای محاسبه قدرت هش در شبکه‌های بلاک‌چین از الگوریتم‌های رمزنگاری ویژه‌ای استفاده می‌شود. برای مثال، در شبکه بیت‌کوین از الگوریتم SHA-256 استفاده می‌شود. همچنین در حال حاضر، نرخ هش با واحد اندازه‌گیری اگزاهش در ثانیه سنجیده می‌شود؛ به این معنی که قدرت هش در شبکه بیت‌کوین از مرتبه 10 به توان 18 برآورد می‌شود.

کاربرد اطلاع درباره هش ریت و سختی شبکه

ماینرها با استفاده از سختی شبکه و قدرت دستگاهی که برای استخراج بیت‌کوین استفاده می کنند، زمان به‌دست‌آوردن یک بیت‌کوین را تخمین می زنند. به عنوان مثال مدت‌زمان استخراج یک بیت‌کوین با دستگاه AntMiner S19 Pro، در بهترین حالت، تقریباً ۱۲۰۰ روز است. بنا‌بر‌این شما می‌‎توانید در هر روز پاداشی در حدود ۰.۰۰۰۸۳۳ بیت‌کوین را از آن خود کنید.

شاید در نگاه اول این عدد بسیار کوچک به نظر برسد، اما باتوجه‌به قیمت بیت‌کوین، احتمالاً همین مقدار ارزش بسیار خوبی را داشته باشد. به این فکر کنید که شما می‌توانید بعد از حدود ۴ سال یک بیت‌کوین داشته باشید. البته توجه داشته باشید که همه این مبلغ سود شما نیست و باید هزینه‌های مکان، دستگاه‌ها، شاید افرادی که نیاز به نظارت دستگاه داشته، تجهیزات و هزینه‌های بالای انرژی را هم از آن کم کنید.

پس در هر مکانی و برای همه افراد نمی‌توان گفت که استخراج بیت‌کوین سود‌آور است. باید با استفاده از مدت‌زمان استخراج یک بیت‌کوین و هزینه‌های دیگر تخمینی از کار داشت و سپس اقدام به استخراج کرد. اما همچنان در بسیاری از نقاط جهان فرایند استخراج به ‌صرفه است و افراد یا شرکت‌های مختلفی مشغول آن هستند.

جمع بندی

در این مقاله بررسی کردیم که هش ریت چیست و چه تأثیری بر شبکه‌های بلاک‌چین دارد. علاوه بر بیت‌کوین، شبکه رمزارزهای دیگری مانند لایت‌کوین و بیت‌کوین کش نیز از مکانیزم اثبات کار استفاده می‌کنند. اگر قصد دارید به‌عنوان ماینر به صورت حرفه‌ای فعالیت کنید، به سرمایه‌گذاری هنگفتی نیاز خواهید داشت؛ بنابراین، حتماً باید ملاحظات کارشناسی و سودآوری را با دقت در نظر داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *