مفاهیم پایه ای ارز دیجیتال

فومو FOMO در بازار ارزهای دیجیتال

what is fomo

اگر شما هم در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنید، باید دفعات زیادی با اصطلاحی به نام فومو (FOMO) مواجه شده باشید و اگر این فعالیت را تازه آغاز کرده باشید، احتمالاً هنوز معنای دقیق و کامل این اصطلاح کلیدی در بازار رمزارز را به ‌خوبی نمی‌دانید. فومو یکی از عوامل ترس در دنیای ارز دیجیتال محسوب می‌شود که تاکنون آثار چشمگیری در تعیین جهت بازار رمزارز داشته است. بنابراین، پیشنهاد می شود یافتن پاسخ این پرسش را که فومو در ارز دیجیتال چیست و همچنین، دلایل بروز و نحوه مدیریت آن چگونه است را در اولویت قرار دهید. با کایاکوینکس همراه باشید تا تمام پاسخ‌ های مورد نیازتان درباره اصطلاح فومو را بیابید.

FOMO مخفف عبارت «Fear Of Missing Out»، به معنای ترس از دست دادن است. دکتر دان هرمان برای اولین ‌بار در سال 2000 این مفهوم را در مقاله‌ای دانشگاهی با عنوان «The Journal of Brand Management» معرفی کرد. با وجود این، چهار سال بعد بود که پاتریک مک گینس کلمه اختصاری FOMO را برای اولین بار در مقاله‌ای در مجله «Harbus» استفاده کرد.

آیا تا به حال دچار احساس عقب ماندگی از موفقیت نسبت به دیگران شده اید؟ این احساس ترس و اضطراب، پدیده‌ای رایج در رسانه‌های اجتماعی محسوب می‌شود؛ زیرا دیگران غالباً بخش‌های مثبت و مفید زندگی خود را به نمایش می‌گذارند که سبب می‌شود شما در ذهن خود از تجربیاتتان احساس غم یا نارضایتی داشته باشید.

فومو در ارز دیجیتال و به‌طور کلی دنیای ترید و بازارهای مالی، به ترسی اشاره دارد که معامله‌گر یا سرمایه‌گذار با از دست دادن فرصت سرمایه‌گذاری سودآور احساس می‌کند. این احساس به‌ویژه زمانی رخ می‌دهد که ارزش یک دارایی خاص به‌طور چشمگیری در مدت زمان نسبتاً کوتاهی افزایش یابد. فومو در ترید، این ظرفیت را دارد که یک فرد یا حتی کل فعالان بازار را به جای استفاده از منطق، به سمت تصمیم‌گیری احساسی سوق دهد. چنین تصمیماتی برای سرمایه‌گذاران بی‌انضباط، به‌ویژه افراد با سرمایه کم، خطرناک است؛ زیرا اغلب سبب معاملاتی می‌شوند که ارزش دارایی در آن‌ها بیش از میزان واقعی در نظر گرفته شده است و درنتیجه، احتمال از دست دادن سرمایه افزایش می‌یابد.

دلایل ایجاد FOMO در ارز دیجیتال چیست؟

به‌طور معمول، افراد زمانی FOMO را تجربه می‌کنند که احساس کنند در حال از دست دادن چیزی هستند؛ خواه یک رویداد، کالا یا فرصت معاملاتی باشد. ترس از دست دادن ارز دیجیتال با شروع روند افزایش قیمت‌ها رخ می‌دهد. معامله‌گران و سرمایه‌گذاران احساس می‌کنند در حال از دست دادن فرصت بزرگی برای کسب سود هستند. فومو در ارز دیجیتال می‌تواند به حدی قوی باشد که شما را به سمت اتخاذ تصمیمی عجولانه بدون انجام تحقیقات مناسب، شامل بررسی تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال، سوق دهد. سه عامل کلیدی مؤثر در ایجاد فومو در ارز دیجیتال عبارت‌اند از:

 • ظرفیت زیاد سود بازار ارز دیجیتال:

رمزارز نوعی کلاس دارایی جدید و هیجان‌انگیز است که ظرفیت زیادی برای رشد سرمایه فراهم کرده است. این واقعیت که مردم نمی‌خواهند چنین فرصتی را برای کسب سودهای کلان از دست دهند، یکی از دلایل اصلی وجود فومو در ارز دیجیتال است.

 • حجم زیاد تبلیغات:

حجم زیاد تبلیغات برای بازار رمزارز، یکی دیگر از دلایل رایج بودن FOMO در ارز دیجیتال است. رسانه ‌های اجتماعی، انجمن‌ها و وبلاگ‌ها، همگی مملو از اطلاعات درباره آخرین تغییرات قیمت و سیگنال‌ های سرمایه‌گذاری در بازار رمزارز هستند. وقتی که همه اطرافیان شما درباره میزان درآمد خود از ارزهای دیجیتال صحبت می‌کنند، مقاومت در برابر میل به سرمایه‌گذاری ممکن است سخت باشد؛ اما به یاد داشته باشید صرفاً محبوبیت زیاد یک دارایی، دلیل خوبی برای سرمایه‌گذاری نیست. قبل از خرید هر رمزارزی، تحقیقات کاملی انجام دهید تا از مناسب بودن آن برای سرمایه‌گذاری مطمئن شوید.

 • نوسانات زیاد در بازار:

آخرین دلیل وجود فومو در ارز دیجیتال، اطمینان کم به این بازار است. ارزهای دیجیتال هنوز نسبتاً جدیدند و قیمت آن‌ها با نوسان زیادی همراه است که به معنای وجود همیشگی خطر سقوط قیمت و در مقابل، تمایل مردم برای کسب سود از این بازار پرنوسان است.

مزایا و معایب فومو در بازار ارز دیجیتال

فومو آن ‌قدرها که تصور می شود، بد نیست و حتی مزایایی را به همراه دارد که عبارت‌اند از:

 • افراد را مجبور به ‌آپدیت و به روز سازی خود می کند.
 • در شرایط عدم اطمینان، شما را تشویق به اقدام می کند.
 • باعث ایجاد انگیزه در افراد می شود.

اما آثار فومو به اینجا ختم نمی‌شود و قطعاً معایبی نیز دارد که عبارت‌اند از:

 • ادامه‌دار شدن اضطراب و نگرانی ناشی از فومو، اثر مخربی بر سلامت روان شما خواهد گذاشت.
 • فومو می‌تواند به اتخاذ تصمیمات غیر‌منطقی و عجولانه منجر شود.
 • اگر بیش از حد درگیر فومو شوید، از لذت بردن و استفاده از زمان حال باز می‌مانید.

مدیریت فومو

fomo management

ممکن است احساس کنید اگر در دارایی یا پروژه‌ خاصی سرمایه‌گذاری نکنید، سود بالقوه‌ای را از دست خواهید داد. این احساس غالباً به اتخاذ تصمیمی غیر‌منطقی و درنهایت تحمل ضرر منجر می‌شود؛ بنابراین، باید سعی کنید فومو را در خود کنترل کنید. در ادامه نکاتی را برای جلوگیری از بروز فومو در انجام معاملات بررسی خواهیم کرد:

 • تحقیق کنید:

انجام درست تحقیقات، مهم‌ترین کاری است که می‌توانید برای جلوگیری از فومو انجام دهید. بر اساس آنچه دیگران انجام می‌دهند یا می‌گویند، تصمیماتِ سرمایه‌گذاری خود را نگیرید. خودتان تحقیق کنید و فقط روی پروژه‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که به ظرفیت آن‌ها اعتقاد دارید.

 • به برنامه ریزی های از پیش ‌تعیین‌ شده خود پایبند باشید:

وقتی برنامه‌ ریزی داشته و به آن پایبند باشید، مقاومت در برابر وسوسه فومو در ارز دیجیتال برای شما راحتتر خواهد بود. از قبل محدودیت‌های خود را برای سرمایه‌گذاری مشخص و اهدافتان را تعیین کنید. این کار کمک می‌کند به جای اتخاذ تصمیمات احساسی، تصمیمات منطقی بگیرید.

 • بیش از توان مالی خود سرمایه‌گذاری نکنید:

این قانونی کلی در سرمایه‌گذاری است و به ‌ویژه در دنیای بی‌ثبات ارزهای دیجیتال، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. هرگز بیش از توان ریسک خود، سرمایه‌گذاری نکنید.

 • صبور باشید:

بازار ارزهای دیجیتال ممکن است بسیار بی‌ثبات باشد؛ بنابراین صبور بودن، نیازی حیاتی است. اگر فقط به خاطر ترس از دست دادن، وارد فرصتی سرمایه‌گذاری شوید، ممکن است درنهایت تمام سرمایه خود را از دست بدهید. منتظر فرصت مناسب باشید و اجازه ندهید FOMO، تصمیمات شما را در بازار جهت دهد.

 • از دست دادن را به‌عنوان موضوعی طبیعی بپذیرید:

همیشه فرصت‌های جدیدی در دنیای ارزهای دیجیتال وجود خواهد داشت. اگر یک فرصت سرمایه‌گذاری را از دست دادید، نگران نباشید، فرصت دیگری خواهد آمد. روی اهداف بلندمدت خود تمرکز کنید و اجازه ندهید فومو در ارز دیجیتال شما را از مسیر آن‌ها خارج کند.

FUD چیست؟

fud fomo

FUD، اصطلاحی که از کنار هم قرار گرفتن حروف اول سه کلمه Fear و Uncertainty و Doubt ایجاد شده است، به گسترش ترس، عدم اطمینان و شک اشاره دارد که معمولاً از طریق رسانه‌ ها انجام می‌شود.

FUD، ممکن است سبب کاهش قیمت ارزهای دیجیتال شود؛ اما نه بر اساس مبانی فاندامنتال و تکنیکال، بلکه بر اساس اخبار بدی که در سراسر رسانه‌های اجتماعی پخش می‌شود. بیشتر مواقع اخبار بد در واقعیت ثابت یا مستدل نمی‌شوند و در عوض، پس از ردگیری آن‌ها، به منبعی احمقانه می‌رسید؛ برای مثال، عقیده فرد مشهوری مبنی بر اینکه بیت‌کوین یک حباب است. ترس، عدم اطمینان و شک‌ و تردیدی را که از طریق رسانه‌ها در سراسر جامعه سرمایه‌گذاران پخش می‌شود، می‌توان FUD نامید.

این در حالی است که FOMO، مفهومی شخصی‌تر است و به موقعیتی اشاره می‌کند که ترس از دست دادن فرصتی را دارید که دیگران در حال استفاده از آن هستند. اهمیت دادن بیش از حد به چنین احساسی، به حدی که تمامی سرمایه‌گذاری‌های خود را بر اساس آن انجام دهید، ممکن است به قیمت کل دارایی‌تان تمام شود.

این اصطلاحات برای هر موقعیتی صدق می‌کنند که در آن ترس ممکن است به مانعی تبدیل شود؛ اما معمولاً برای توصیف ترس‌هایی به کار می‌روند که در مسیر معامله قرار می‌گیرند. وجه شباهت این دو مفهوم این است که هردو عواملی مبتنی بر ترس هستند و بر روند معاملات و تصمیم‌گیری‌ها تأثیر می‌گذارند.

دو نکته برای مبارزه با این اشتباهات اقتصادی وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • اصول و نمودارها را جدی بگیرید:

زودتر به FUD توجه کنید و مطابق با آن واکنش نشان دهید. اگر فکر می‌کنید قیمت ارز دیجیتال به‌طور غیرمنطقی کاهش خواهد یافت، حد ضرر خود را تنظیم کنید و آماده باشید در زمان کاهش قیمت، دوباره خرید کنید.

 • به تحلیل‌ها و آمار خود اعتماد کنید:

اگر دارایی‌ای امیدوارکننده به نظر می‌رسد و پشتوانه خوبی دارد، به استراتژی خود اعتماد کنید و احساسات را از روند تصمیم‌گیری حذف کنید.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم فومو در ارز دیجیتال را به صورت کامل تشریح کنیم تا بتوانید از آن در مسیر رسیدن به اهداف مالی خود استفاده کنید. در پایان روز، خودتان تنها کسی هستید که در برابر تک‌تک تصمیمات گرفته‌شده برای دارایی‌تان مسئول است؛ بنابراین، پیشنهاد می شود به دور از هرگونه احساسات، بر اساس استراتژی‌های ازپیش‌تعیین‌شده خود، تصمیمات منطقی بگیرید و باور کنید چیزی برای از دست دادن وجود ندارد. بااین‌حال، فراموش نکنید در بازار پرنوسان ارز دیجیتال، بیشترین سود از آن کسی است که از همه اخبار آگاه است و می‌تواند بدون احساساتی شدن، تصمیمی درخور شرایط اتخاذ کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *