مفاهیم پایه ای ارز دیجیتال

کپی تریدینگ (Copy Trading) چیست و چگونه کار می کند؟

what is copy trading

ترید ارزهای دیجیتال یک مهارت پیچیده است که به دانش گسترده ای از تجزیه و تحلیل بنیادی و فنی و در کل اکوسیستم ارزهای دیجیتال نیاز دارد. از آنجایی که اکثر معامله گران توانایی توسعه یک استراتژی معاملاتی برنده را ندارند، برای یادگیری بسیاری از مهارت های مورد نیاز برای یک سرمایه گذار موفق نیاز به تلاش مضاعفی دارند.

با این اوصاف شاید از خود بپرسید که آیا تریدرهای آماتور هیچ شانسی برای کسب سود در این بازار پر پیچ و خم خواهند داشت؟ آیا آنها به حال خود رها شده‌اند و در مورد قیمت‌ها گمانه‌زنی می‌کنند و فراز و نشیب‌های شدید صنعت کریپتوکارنسی را نادیده می گیرند؟ خوشبختانه، ابزارهایی وجود دارد که به چنین معامله‌گرانی کمک می‌کند تا پتانسیل‌های صنعت ارزهای دیجیتال را کشف کنند و با دنبال کردن تریدرهای خبره، معاملات پیچیده ارزهای دیجیتال را ساده می‌کنند. در این مقاله از کایاکوینکس به این موضوع می پردازیم که کپی تریدینگ (Copy Trading) ارز دیجیتال چیست، چگونه کار می کند و محدودیت های آن چیست. با ما همراه باشید.

کپی تریدینگ کریپتو چیست؟

کپی تریدینگ ارز دیجیتال یک استراتژی خودکار است که به فرد امکان می دهد روش های معاملاتی یک معامله گر با تجربه را کپی کند. این استراتژی به فرد امکان می‌دهد تا بدون صرف زمان زیادی برای تحقیق یا کسب مهارت در تجارت کریپتو، رمزارزها را بخرد و بفروشد تا سود کسب کند. اساساً، کپی تریدینگ ارزهای دیجیتال، شناسایی تریدرهای ماهر و اجرای مجدد حرکات آنها به معنای واقعی کلمه است. یک معامله گر نیازی به صرف زمان برای انتخاب روندهای بازار یا یادگیری روش های پیچیده معاملاتی ندارد. در عوض، این روش فقط کاری را که معامله گر خبره انجام می دهد تقلید می کند.

برای مثال، اگر معامله‌گری که از نرم ‌افزار کپی تریدینگ استفاده می‌کند، 100 دلار برای خرید کوین A سرمایه‌گذاری کند، نرم ‌افزار نیز 100 دلار را برای همان ارز دیجیتال خرج می‌کند. این ابزار نه تنها به تریدرهای تازه کار کمک می کند تا از تخصص سایر معامله گران استفاده کنند، بلکه به آنها کمک می کند تا مهارت تصمیم گیری سرمایه گذاری هوشمند را بیاموزند. از طرف دیگر، می‌توانید به گروه‌های معاملاتی مختلف بپیوندید تا در مورد استراتژی معاملات ارزهای دیجیتال با مسئولیت خود مشاوره دریافت کنید، زیرا با توجه به نوسانات بازار، هیچ چیز مطمئنی در صنعت کریپتو وجود ندارد. این عمل، معامله دسته جمعی (Social Trading) ارزهای دیجیتال نامیده می شود. در این پلتفرم‌ها، معامله‌گران باتجربه پیشنهاد می‌کنند که کدام کوین ها و توکن ها را خرید و فروش کنند. با این حال، این فرآیند نیز عاری از خطا نبوده و این احتمال وجود دارد که معامله‌گران نتوانند آن را بدون اشتباه اجرا کنند، بنابراین احتمال موفقیت ممکن است کاهش یابد.

چگونه کپی تریدینگ موفق داشته باشیم؟

how to have successful copy trading

انتخاب یک تریدر ماهر و نرم افزار دو نکته ضروری برای موفقیت در کپی تریدینگ است. در اینجا نکاتی در مورد نحوه شروع کپی تریدینگ ارزهای دیجیتال را معرفی می کنیم:

معامله گر مناسب را انتخاب کنید

اولین قدم در استفاده از کپی تریدینگ، انتخاب تریدر مناسب است. کارایی کپی تریدینگ همواره به سطح مهارت معامله‌گری که دنبال می‌کنید، وابسته است. شما باید به دقت در مورد معامله گران موجود تحقیق کنید و سطح مهارت آنها را در برابر پارامترهای خاصی مانند سودآوری معاملات، کل مقدار سرمایه ای که مدیریت می کنند، سطح ریسک و تعداد دنبال کنندگان و سایر موارد را تجزیه و تحلیل کنید. البته پارامترهایی که فرد در نهایت انتخاب می کند به ترجیحات خودش بستگی دارد. سرمایه گذاران آماتور ارزهای دیجیتال باید به دقت تعیین کنند که چه چیزی برای آنها برای تصمیم گیری در مورد استراتژی معاملات کریپتو مهم است.

ممکن است این سوال در ذهن شما پدید آید که چگونه می توانید بینشی در مورد عملکرد معامله گران مختلف به دست آورید؟ می توانید تمام اطلاعات مورد نیاز را در نرم افزارهای معمولی کپی ترید پیدا کنید زیرا تریدرهای موفق رضایت دارند که به معامله گران دیگر، دسترسی به حرکات معاملاتی خود را اعطا کنند. می‌توان سوابق معامله‌گران موفق را در داشبورد معاملاتی آنها بررسی کرد و موردی را انتخاب کرد که با پارامترهای انتخابی آنها مطابقت دارد. به خود معامله‌گران اصلی، برای اجازه کپی کردن تریدهایشان، کارمزد کمی پرداخت می‌شود. به عنوان مثال، کارمزد می تواند حدود 7 درصد سود حاصله از تریدها باشد. بنابراین، این سیستم به نفع معامله گران خبره و همچنین کسانی که آنها را دنبال می کنند، کار می کند.

نرم افزار مناسب را راه اندازی کنید

انتخاب نرم افزار مناسب به اندازه انتخاب تریدر حائز اهمیت است. هنگامی که نرم افزار مناسب را انتخاب کردید، مرحله بعدی تنظیم آن است. معمولاً می‌توان این نرم‌افزارها را طوری تنظیم کرد که همان مقدار یا درصدی را که معامله‌گر تقلید می‌کند، سرمایه‌گذاری کند. حتی پس از راه‌اندازی نرم‌افزار، می‌توانید هر زمان که بخواهید به تریدر سوئیچ کنید. می‌توانید هر معامله‌ای را که نرم‌افزار انجام می‌دهد متوقف کنید یا می‌توانید به تنهایی درباره بستن یک موقعیت بدون انتظار برای اقدام معامله‌گر اصلی، تصمیم بگیرید. همچنین شما می توانید به عنوان سرمایه گذاران در رمزارزها، بیش از یک معامله گر اصلی را برای تنوع بخشیدن به پورتفوی خود انتخاب کنید. در این صورت، باید مقدار بودجه ای را که می خواهید به هر تریدر اصلی اختصاص دهید، مشخص کنید.

همواره هوشیار باشید

الگوریتم های پلتفرم های معاملاتی به گونه ای طراحی شده اند که به طور خودکار، تریدهای سرمایه گذاران اصلی را کپی کنند. با این حال، یکی از این الگوریتم ها در کنترل کامل معاملات است و می تواند نرم افزار را در هر زمان ملغی کند. معامله‌گران می‌توانند این کار را کاملاً به نرم‌افزار بسپارند یا خودشان انتخاب پرتفوی همتایان خود را تماشا کنند و بر اساس اهداف سرمایه‌گذاری خود، معامله انجام دهند.

ریسک‌های مرتبط با کپی تریدینگ

risks of copy trading

ریسک بازار

به ازدست رفتن دارایی یا سرمایه به‌ خاطر تغییرات قیمتی یک کالا، توکن یا اوراق‌بهادار، ریسک بازار می‌گویند. هدف از سرمایه‌گذاری در بازارهای این‌چنینی کسب سود ناشی از افزایش قیمت کالای مورد معامله است. یکی از راهکارهای پیشگیری از زیان‌های بزرگ مالی استفاده از استراتژی‌های تخصیص دارایی است، که در آن بخش معینی از هر دارایی به استراتژی یک تریدر اختصاص می‌یابد.

ریسک نقدینگی (لیکوئیدیتی)

ریسک نقدینگی زمانی رخ می‌دهد که یک تریدر قادر نباشد در زمان و سطح موردنظر از یک موقعیت معاملاتی خارج شود. در این حالت باتوجه به پیشینه‌ی الگوی معاملاتی تریدر موردنظر می‌توان بیشینه‌ ریزش تاریخی یک استراتژی معاملاتی را پیش‌بینی نمود. این بیشینه‌ ریزش حاکی از نسبت اوج تاثیر (Peak-to-Trough) ریزش قیمت در طول عمر یک استراتژی است. اهمیت این شاخص از این جهت است که به ‌تریدر امکان مشاهده‌ حداکثر زیان محتمل در صورت شکست استراتژی را خواهد داد. کسب اطلاعات و آگاهی از محصولات و کلاس دارایی‌های موردمعامله نیز برای تریدرها از اهمیت بالایی برخوردار است. دلیل این امر آن است که هر توکن از سطح لیکوئیدیتی متفاوتی برخوردار است.

ریسک سیستماتیک

ریسک سیستماتیک در بازار توکن‌های نوظهور بیشتر به‌چشم می‌خورد. هنگامی که این ریسک رخ می‌دهد دارایی‌ یک تریدر قفل‌ شده و امکان خروج از موقعیت‌های معاملاتی ازبین می‌رود. احتمال وقوع چنین حالتی بسیار کم است اما باید اقدامات پیشگیرانه را برای آمادگی با آن مخصوصا در بازار رمز ارزها درنظر داشت.

جمع بندی

کپی تریدینگ ارز دیجیتال به کاربران امکان الگوبرداری از سوابق معاملاتی سایر تریدرهای موفق و باتجربه را در بازارهای مالی می‌دهد. هدف اصلی کپی تریدینگ ارائه‌ی موقعیت‌های معاملاتی مشابه با سرمایه‌گذار انتخابی کاربران است. باید درنظر داشت که کپی تریدینگ طرح اصلی تریدر موردنظر را به‌ کاربران نداده و تنها از نتایج معاملات آن‌ها سود یا زیان یکسانی خواهند برد. لذا توصیه می‌شود درکنار استفاده از تکنیک کپی تریدینگ، درخصوص توکن و رمز ارز دلخواه خود تحقیق کرده و تنها به رفتار سایر تریدرها اکتفا نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *