مفاهیم پایه ای ارز دیجیتال

آربیتراژ Arbitrage چیست؟ آشنایی با مفهوم آربیتراژ در حوزه ارزهای دیجیتال

what is crypro arbitrage

آربیتراژ ارز دیجیتال به معنای استفاده از تفاوت بین دو یا چند بازار به منظور کسب سود است. به عبارت دیگر به عمل خرید و فروش همزمان یک دارایی به منظور کسب سود از تفاوت قیمت‌ها، آربیتراژ گفته می ­شود. معاملات آربیتراژ ارز دیجیتال، نوعی استراتژی معاملاتی هستند که در آن، سرمایه‌گذاران از اختلاف قیمت‌های جزئی یک رمز ارز در چنین بازار برای کسب سود استفاده می ­کنند. در ساده‌ترین شکل ممکن، آربیتراژ ارز دیجیتال فرایند خرید یک دارایی در یک صرافی و فروش آن به‌طور همزمان در یک صرافی دیگر با قیمت بالاتر است. در ادامه با کایاکوینکس همراه باشید تا به بررسی آربیتراژ ارز دیجیتال بپردازیم.

چه زمانی آربیتراژ ارز دیجیتال رخ می‌دهد؟

آربیتراژ ارز دیجیتال زمانی اتفاق می‌افتد که رمز ارزی را در یک بازار خریداری و در بازاری دیگر آن را به فروش برسانیم. شاید این موضوع را بارها شنیده‌ایم که آربیتراژ، نوعی سازوکار را در بازار فعال می‌کند که در نتیجه آن قیمت‌ها تا مدت زیادی از ارزش واقعی خود دور نمی‌شوند. معاملات آربیتراژ سال‌ها قبل از ظهور بازار ارزهای دیجیتال، پایه اصلی بازارهای مالی سنتی بوده است. بااین‌حال، بازار نوظهور کریپتو هم فرصت‌های فراوانی برای Arbitrage دارد؛ زیرا ارزهای دیجیتال از نوسان‌های بیشتری نسبت به سایر ارزهای سنتی برخوردار است. قیمت دارایی‌های دیجیتال در طی یک دوره زمانی خاص به ‌طور قابل‌توجهی تغییر می‌کند. باتوجه ‌به اینکه ارزهای دیجیتال در سطح جهانی، همه‌روزه و به‌ صورت شبانه‌روزی معامله می‌شوند، معامله‌گران Arbitrage فرصت بیشتری برای یافتن اختلاف قیمت سودآور دارند.

آربیتراژ ارز دیجیتال چگونه است؟

در وبسایت کوین مارکت کپ (Coin Market Cap)، تقریبا ۲۰۸ صرافی ارز دیجیتال لیست شده است. البته صرافی‌هایی که کارمزدی در ازای نقل و انتقالات خود برنمی‌دارند، به دلیل احتمال تقلب در گزارش حجم معاملات در این صرافی لیست نمی‌شوند. نحوه کار این نوع صرافی‌ها بدین گونه است که با افزایش دروغین حجم معاملات خود، راهی برای این تشخیص اغراق آمیز بودن این آمار و ارقام باز نمی‌گذارند. در این میان، با وجود تعداد زیادی از صرافی‌ها و ارزهای دیجیتال در بازار و همچنین نوسان‌های بی حد و مرز در این عرصه، امکان کسب سود از آربیتراژ ارز دیجیتال نیز برای معامله‌گران فراهم می‌شود.

انواع استراتژی‌های آربیتراژ در ارز دیجیتال

crypto arbitrage strategy

راه‌های مختلفی برای کسب سود از ناکارآمدی بازار کریپتو وجود دارد که باعث ایجاد انواع استراتژی‌ها شده است. 3 نوع استراتژی کسب سود به وسیله آربیتراژ ارزهای دیجیتال عبارت‌اند از:

آربیتراژ صرافی: پایه‌ای‌ترین استراتژی آربیتراژ در ارز دیجیتال

در آربیتراژ صرافی، معامله‌گر سعی می‌کند با خرید رمزارز در یک صرافی و فروش آن در یک صرافی دیگر، به سود برسد. این استراتژی بسیار ساده است و به آموزش پیشرفته ارز دیجیتال نیاز ندارد. برای کسب سود از آربیتراژ صرافی فقط باید قیمت ارز موردنظر را در صرافی‌های مختلف مورد بررسی قرار داد.

آربیتراژ فاصله‌ای: استفاده از فاصله جغرافیایی برای کسب درآمد

آربیتراژ فاصله‌ای دقیقا مانند اولین استراتژی است؛ با این تفاوت که صرافی‌ها در مناطق یا کشورهای مخلتف واقع شده‌اند. هرچند مارکت کپ در سطح جهان یکسان است، اما تفاوت در میزان عرضه و تقاضای یک ارز در کشورهای مختلف می‌تواند باعث اختلاف قیمت شود. برای آشنایی بیشتر با معامله‌گری در ارز دیجیتال، خواندن مقاله مارکت کپ (Market Cap) چیست و چرا پراهمیت است؟ را به شما توصیه می‌کنیم.

آربیتراژ مثلثی ارز دیجیتال: محبوب‌ترین استراتژی

آربیتراژ مثلثی ارز دیجیتال یک استراتژی پیچیده شامل معامله‌گری بیش از یک جفت ارز است. در واقع به فرایند انتقال وجوه بین سه یا چند دارایی دیجیتال در یک صرافی واحد، آربیتراژ مثلثی می‌گویند. به ‌عنوان مثال یک معامله‌گر می‌تواند یک حلقه معاملاتی ایجاد کند که با بیت‌کوین شروع و به بیت‌کوین ختم می‌شود. تصور کنید یک فرد بیت‌کوین را با اتر معامله می‌کند. سپس اتر را با توکن آدا کاردانو تعویض کرده و در نهایت، آن را دوباره به بیت‌کوین تبدیل می‌کند. در این مثال، فرد وجوه خود را بین سه جفت معاملات ارز دیجیتال یعنی BTC/ETH → ETH/ADA → ADA/BTC منتقل کرد. اگر اختلاف قیمت‌هایی بین هریک از سه جفت معاملاتی کریپتو وجود داشته باشد، معامله‌گر در نهایت، بیت‌کوین بیشتری نسبت به ابتدای معامله خواهد داشت. برای انتخاب ارزهای موردنظر هم باید به تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال مسلط باشید تا بهترین ارز برای Arbitrage را بیابید.

ریسک های احتمالی آربیتراژ ارز دیجیتال

چند نوع ریسک در آربیتراژ ارز دیجیتال وجود دارد. یکی از این ریسک‌ها لغزش یا Slippage در معاملات است. این رخداد زمانی اتفاق می‌افتد که سفارشات خرید از دید اندازه بزرگ‌تر از کم هزینه‌ترین سفارش موجود شود. در نتیجه هزینه معاملات نیز بیشتر می‌شود. لغزش یکی از چالش‌های موجود برای معامله‌گران در این زمینه است. تغییر قیمتی نیز یکی دیگر از این نوع چالش‌ها در استراتژی آربیتراژ ارز دیجیتال است. معامله‌گران در این شرایط باید سریع عمل کنند، زیرا فرصت به دست آمده به سرعت نیز از بین می‌رود.

در پایان معامله‌گران باید هزینه این انتقالات را نیز مد نظر قرار دهند. هنگامی که هزینه کارمزدها بالا باشد، سود بالقوه آنها نیز از بین خواهد رفت. از آن جایی سودهای کمی در Arbitrage وجود دارد، معامله‌گران باید معاملات زیادی را انجام دهند تا یه یک سود قابل توجه دست پیدا کنند.

جمع بندی

در این مقاله بررسی کردیم که آربیتراژ ارز دیجیتال به معنی بهره بردن از فرصت‌های لحظه‌ای است، که به دلیل اختلاف قیمتی دارایی یکسان، در صرافی‌های مختلف به وجود می‌آید. همیشه این نکته را نیز به یاد داشته باشید که قبل از انجام هرگونه معامله‌ای از مشاوره یک فرد آگاه نیز بهره ببرید. همچنین قبل از اقدام به خرید فروش، درباره اعتبار صرافی‌های مورد نظرتان نیز تحقیقات لازم را به عمل آورید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *