مفاهیم پایه ای ارز دیجیتال

آلت کوین چیست؟

what is altcoin

آلت کوین یکی از اصطلاحات بسیار رایج ارز دیجیتال در میان سرمایه‌گذارن و معامله‌گران بازار رمزارزها است. واژه Altcoin به تمام ارزهای دیجیتال ساخته شده پس از بیت کوین اطلاق می‌شود که امروزه تعداد آن‌‌ها به بیش از 10 هزار ارز رسیده است. آشنایی با مفهوم آلت کوین به فعالان بازار کریپتو کمک می‌کند تا بتوانند سبد مناسب سرمایه‌گذاری خود را انتخاب کنند و با کمترین ریسک، بیشترین سود ممکن را به دست آورند. در این مقاله علاوه بر پاسخ به سوال آلت کوین چیست به بررسی تفاوت‌های آلت کوین‌ها با یکدیگر و با بیت کوین می‌پردازیم و بهترین زمان ترید و سرمایه‌گذاری بر روی آلت کوین‌ها را مشخص می‌کنیم. با کایاکوینکس همراه باشید!

Altcoin از ترکیب دو کلمه «Alternative» به معنی (جایگزین) و «Coin» به معنی (سکه) ساخته شده است و به تمامی ارزهای دیجیتال ایجاد شده پس از بیت کوین اطلاق می‌شود. آلت کوین‌ها در اصل ارزهایی هستند که به عنوان جایگزینی برای ارز دیجیتال بیت کوین ارائه شده‌اند اما در عمل، هیچ کدام از آن‌ها نتوانسته‌اند جایگاه بیت کوین را در میان سرمایه‌گذاران و تریدرها بگیرند.

آلت کوین‌ها در طول زمان تکنولوژی‌ها و ایده‌های جدیدی را به بازار ارائه کرده‌اند که هر کدام از آن‌ها توانسته استفاده از تکنولوژی بلاک چین را گسترش دهند. امروزه به کمک ایده‌ های فناورانه آلت کوین‌ها، کاربردهای بلاک چین تقریبا تمامی امور زندگی انسان‌ها را دستخوش تغییر کرده است و اهمیت آلت کوین‌ها نیز بیشتر به جهت این مساله است.

بیشتر آلت کوین‌های اولیه که در سال 2011 و دو سال بعد از پیدایش بیت کوین ساخته شدند، فورک بلاک چین بیت کوین بودند که برخی از ویژگی‌های آن را تغییر داده بودند. به عنوان مثال، «Namecoin» اولین آلت کوین ساخته شده همانند بیت کوین از الگوریتم اثبات کار (PoW) برای اجماع استفاده می‌کرد و تعداد کل سکه‌های آن نیز محدود به 21 میلیون بود و تنها تفاوت آن با بیت کوین در ویژگی‌های حریم خصوصی بیشتر برای کاربران بود.

لایت کوین دیگر آلت کوین اولیه معروف است که ویژگی‌های مشابه با بیت کوین دارد اما ثبت تراکنش‌ها در آن چهار برابر سریع‌تر از بیت کوین و تعداد کل سکه‌های آن نیز چهار برابر بیت کوین یعنی 84 میلیون است. لایت کوین در گذشته به عنوان نقره ارزهای دیجیتال شناخته و به دلیل سرعت بالا و هزینه پایین، در تراکنش‌های خرد استفاده می‌شد اما امروزه کاربرد آن بیشتر برای آزمایش ایده‌های جدید بیت کوین است.

تفاوت اصلی بیت کوین و آلت کوین چیست؟

بیت کوین و آلت کوین‌های اولیه تفاوت چندانی باهم ندارند و تقریبا تمام آلت کوین‌ها با انجام تغییرات اندک در سورس کد بیت کوین، به دنبال ارائه ویژگی‌های بهتری نسبت به آن هستند. مهم‌ترین ایده بیت کوین ایجاد سیستم پرداخت همتا به همتا (P2P) بدون نیاز به نهاد مرکزی است که بیشتر آلت کوین‌‌های اولیه نیز همین ایده را دنبال می‌کردند. همین عدم تغییر در ایده باعث شد که هیچ کدام از آلت کوین‌های اولیه نتوانند جایگاه بیت کوین را به دست بیاورند.

علاوه بر این، بسیاری از نوآوری‌های انجام شده علی‌رغم بهبود یکی از ویژگی‌های شبکه بیت کوین، باعث بدتر شدن دیگر ویژگی‌های آن می‌شد. به عنوان مثال لایت کوین اگرچه مقیاس‌پذیری بالاتری نسبت به بیت کوین دارد ولی از نظر امنیتی ضعیف‌تر از بیت کوین است. تجربه این مسیر، سبب پیدایش نوآوری‌های جدید در فضای بلاک چین شد که شبکه ارز دیجیتال اتریوم نمود اصلی این نوآوری است.

اتریوم اگرچه از تکنولوژی بلاک چین و الگوریتم اجماع بیت کوین استفاده می‌کند (اتریوم 2 به دنبال تغییر الگوریتم اجماع برای افزایش مقیاس‌پذیری است) اما هدف خود را ایجاد یک سیستم کامپیوتر جهانی غیرمتمرکز برای پردازش انواع تراکنش‌های مالی و غیرمالی عنوان می‌کند. اتریوم با استفاده از مفهوم قرارداد هوشمند (Smart Contract) امکان ایجاد قراردادهای خودکار و بدون نیاز به اعتماد را برای بسیاری از کاربردهای روزمره فراهم کرد. اتریوم کاربرد بلاک چین را از انحصار سیستم پرداخت درآورد و به تمام امور زندگی گسترش داد.

مفهوم قرارداد هوشمند، ارائه پروژه‌‌های ارز دیجیتال جدید را تسریع کرد. امروزه بسیاری از پروژه‌ها به جای راه ‌اندازی بلاک چین، از قراردادهای هوشمند برای راه‌ اندازی ارز دیجیتال خود استفاده می‌کنند که هزینه کمتری دارد و دسترسی‌های بیشتری به توسعه‌دهندگان ارائه می‌کند. به هر حال تا به امروز اتریوم نیز نتوانسته است به جایگاه بیت کوین از نظر ارزش بازار برسد.

انواع آلت کوین چیست؟

یکی از اولین تقسیم‌ بندی ‌های آلت کوین‌ها را می‌توان بر اساس داشتن یا نداشتن بلاک چین اختصاصی انجام داد. آلت کوین‌‌هایی که بلاک چین اختصاصی خود را دارند برای تامین امنیت خود به نودها و اعتبارسنج‌های خود وابسته هستند و به ارز اصلی آن‌ها «کوین» (Coin) گفته می‌شود. آلت کوین‌هایی که بلاک چین اختصاصی خود را ندارند توسط قراردادهای هوشمند و بر بستر یک بلاک چین ساخته می‌شوند و تراکنش‌های آن‌ها توسط نودها و ماینرهای بلاک چین مورد نظر تایید می‌شود. به ارزهای این آلت کوین‌ها «توکن» (Token) گفته می‌شود.

دسته‌بندی دیگر آلت کوین‌ها از جهت الگوریتم اجماع آن‌ها است. در یک دسته‌بندی کلی الگوریتم اجماع اثبات کار و الگوریتم اجماع اثبات سهام به عنوان اصلی‌ترین الگوریتم‌های ارائه شده شناخته می‌شوند که هر کدام نسخه‌های مختلفی دارند. الگوریتم اثبات کار برای رسیدن به اجماع از کار انجام شده توسط دستگاه‌های ماینر استفاده می‌‌کند. در مقابل، الگوریتم اثبات سهام از قفل کردن توکن‌های شبکه برای اعتبارسنجی بهره می‌گیرد. اثبات سهام انرژی زیادی مصرف نمی‌کند و معمولا سرعت بالاتری در ثبت تراکنش‌ها دارد اما در عوض متمرکز‌تر از اثبات کار است.

دسته بندی سوم آلت کوین‌ها را می‌توان بر اساس کاربرد آن‌ها انجام داد. دسته‌ای از آلت کوین‌ها مانند «اتریوم»، «هارمونی وان»، «کاردانو» و «ترون» به عنوان پلتفرم‌های ایجاد قرارداد هوشمند استفاده می‌شوند. برخی از آلت کوین‌ها مانند «تتر» در دسته استیبل کوین‌ها و ارزهای با ارزش ثابت قرار می‌گیرند حال آن‌که برخی از پروژه‌های ارز دیجیتال مانند «مونرو» و «زی‌کش» متعلق به دسته پرایوسی کوین‌ها هستند.

مقایسه سرمایه گذاری روی بیت کوین و سایر آلت کوین ها

تجربه سال‌های اخیر نشان داده است که بازار ارزهای دیجیتال به طور کلی دنباله رو بیت کوین است. در زمان‌‌های ریزش بیت کوین، قیمت آلت کوین‌ها کاهش می‌یابد و در زمان صعودی بودن قیمت بیت کوین، قیمت باقی ارزها نیز افزایش می‌یابد. تفاوت اصلی این است که نوسان قیمت در آلت کوین‌ها نسبت به بیت کوین بیشتر است و معمولا تغییر 10 درصدی قیمت بیت کوین، سبب تغییر 20 درصدی و حتی بیشتر در آلت کوین‌ها خواهد شد. این مورد نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری بر روی بیت کوین نسبت به آلت کوین‌ها ریسک بسیار کمتری دارد اما در مقابل بازده آن نیز کمتر است. توصیه بیشتر فعالان بازار این است که حتما بخش عمده‌ای از سبد سرمایه‌گذاری بیت کوین باشد تا ریسک‌های سرمایه‌گذاری در آلت کوین‌ها کاهش پیدا کند. باقی‌مانده سرمایه را می‌توان در انواع آلت کوین‌ها و بر روی پروژه‌های بنیادی و آینده‌دار سرمایه‌گذاری کرد.

مزایا و معایب آلت کوین چیست؟

آلت کوین‌ها دارای ویژگی‌هایی هستند که بیت کوین آن‌ها را ندارد و به همین دلیل مورد توجه سرمایه‌گذاران هستند. به طور کلی مزایای آلت کوین‌ها را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد.

  • افزایش مقیاس‌پذیری شبکه‌های بلاک چینی
  • تعریف کاربردهای جدید برای فناوری بلاک چین
  • کاهش هزینه‌های ثبت تراکنش
  • کاهش زمان نهایی شدن تراکنش‌ها
  • کاهش مصرف انرژی

آلت کوین‌ها معایبی نیز دارند. بزرگترین عیب آنها ایجاد پروژه‌های کلاهبرداری و اسکم است. با ارائه قرارداد هوشمند در شبکه اتریوم، بسیاری از آلت کوین‌ها با صرف کمترین هزینه پروژه خود را راه‌اندازی می‌کنند و توکن‌های خود را با استفاده از روش‌های عرضه اولیه ارز دیجیتال به سرمایه‌گذاران می‌فروشند. افزایش تعداد آلت کوین‌ها، بررسی آن‌ها را به کار سخت و زمان‌بری تبدیل کرده است و همین مساله باعث گیرکردن بسیاری از افراد در پروژه‌های کلاهبرداری و از بین رفتن سرمایه آن‌ها می‌شود.

دومین عیب آلت کوین‌ها این است که بسیاری از آن‌ها ایده اصلی ایجاد بیت کوین یعنی، فراهم‌کردن بستری غیرمتمرکز برای فعالیت‌ها بدون حضور و نظارت نهادهای واسطه را فراموش کرده‌اند. راه‌حل‌های سریع و قدرتمند ارائه شده توسط بسیاری از پروژ‌ه‌های ارز دیجیتال نشان می‌دهد که بسیاری از این پروژه‌‌ها تنها مدل ثبت داده خود را تغییر داده‌اند و از نظر مدیریتی تفاوتی با سیستم‌های متمرکز ندارند.

در نهایت سومین عیب بزرگ آلت کوین‌ها نوسان بالای قیمت آن‌ها است. نوسان بالای قیمت مانع حضور بسیاری از سرمایه‌گذاران بزرگ سنتی در فضای کریپتوکارنسی می‌شود. با بلوغ ابزارهای ساخته شده در فضای بلاک چین انتظار می‌رود نوسان قیمتی آلت کوین‌ها نیز کاهش پیدا کند.

آلت سیزن (Alt season) چیست؟

«آلت سیزن» به زمانی گفته می‌شود که بیشتر سرمایه‌گذارن منابع مالی خود را بر روی آلت کوین‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند و به همین دلیل آلت کوین‌‌ها شاهد رشد قیمتی بیشتری نسبت به بیت کوین می‌شوند. بیت سیزن نیز دقیقا نقطه مقابل این اتفاق است که در آن خریداران بیشتر به دنبال خرید بیت کوین هستند و رشد بیت کوین بیشتر از سایر آلت کوین‌ها است.

آلت سیزن معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت بیت کوین ثابت باشد یا نوسان رو به بالا داشته باشد اما، «دامیننس» (Dominance) بیت کوین به طور پیوسته کاهش یابد. منظور از دامیننس بیت کوین، سهم ارزش بازار آن به نسبت ارزش بازار تمام ارزهای دیجیتال موجود است. کاهش دامیننس بیت کوین نشان می‌دهد که دامیننس آلت کوین‌ها در حال افزایش است و این به معنی ورود پول به آلت کوین‌ها است. زمانی که چنین اتفاقی رخ بدهد بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری بر روی آلت کوین ها خواهد بود. طبیعی است که این مفهوم در چرخه‌ های رشد بازار معنی دارد و در روندهای نزولی بی معنی است.

بهترین آلت کوین برای سرمایه‌گذاری کدام است؟

مشخص کردن بهترین Altcoin برای سرمایه‌گذاری از میان هزاران آلت کوین موجود کاری بسیار سخت و دشوار است اما می‌توان از متغیرهای مختلفی برای انتخاب آلت کوین‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری استفاده کرد. آلت کوین‌هایی برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند که پروژه شناخته شده‌ای داشته باشند، تیم مدیریتی و سرمایه‌گذاران قوی پشت پروژه باشد، پروژه به طور دائم در حال توسعه باشد، توکن پروژه کاربرد‌ی باشد و امکان خرید و فروش آن به راحتی قابل انجام باشد. برای تحلیل‌گران بنیادی پیدا کردن پروژه‌های جدید که پتانسیل رشد بالایی دارند، بهترین مدل سرمایه‌گذاری است.

جمع‌بندی

به هر ارز دیجیتالی غیر از بیت کوین، آلت کوین گفته می‌شود. آلت کوین‌ها در سال‌های اولیه برای رقابت با بیت کوین پا به عرصه وجود نهادند اما امروزه به کل کاربردهای متفاوتی پیدا کرده‌اند. در این مقاله، به سوالاتی مانند آلت کوین چیست و مزایا و معایب آلت کوین چیست پاسخ داده شد. در کنار آن، سوالاتی مانند تفاوت بیت کوین و آلت کوین چیست و انواع آلت کوین چیست نیز در این مقاله مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *