مفاهیم پایه ای ارز دیجیتال

توکن سوزی (Token Burning) چیست؟

token burning

اگر با دنیای ارز دیجیتال آشنا باشید، حتماً تاکنون نام توکن سوزی (token burning) به گوشتان خورده است. اما شاید برای شما نیز سؤال باشد کاربرد توکن سوزی چیست؟ سوزاندن توکن چه معایب و مزایایی دارد و چرا توسعه دهندگان ارز دیجیتال، توکن های پروژه خود را می سوزانند؟ در این مقاله از مجموعه مقالات کایاکوینکس، ابتدا با مفهوم توکن سوزی و اهمیت آن آشنا می شوید و سپس در جریان توکن سوزی های پیش رو قرار می گیرید.

هنگامی که حجمی از ارزهای دیجیتال به طور عمدی، به آدرس یک کیف پول غیرقابل استفاده یا مرده ارسال شود، توکن سوزی صورت گرفته است. آدرسی که توکن ها به منظور سوزانده شدن به آن ها ارسال می شوند، نام های مختلفی دارد. این آدرس در دنیای ارز دیجیتال، آدرس توکن سوزی (burn address) یا آدرس سیاه چاله(black hole address) و یا آدرس مرده (dead address) نامیده می شود. آدرس مرده، آدرس یک کیف پول غیرقابل دسترس است و به کسی اختصاص ندارد. هنگامی که یک توکن به یک آدرس مرده ارسال می شود، برای همیشه از بین می رود و تحت هیچ شرایطی نمی‌توان این کوین یا توکن را بازیابی کرد.

تاریخچه توکن سوزی

نام توکن سوزی به رغم بار منفی که دارد و فرایند نابود کردن را به ذهن متبادر می کند، عملی رایج در بازار ارز دیجیتال محسوب می شود. هدف اصلی توکن سوزی خارج کردن توکن یا کوین از چرخه معامله است. توکن سوزی در حدود سال 2017 رایج شد. اخباری در مورد سوزاندن میلیون ها، میلیاردها یا حتی تریلیون ها توکن، توسط تیم توسعه دهنده آن وجود دارد. در ادامه، بیشتر در مورد مفهوم سوزاندن ارزهای دیجیتال و همچنین علت انجام آن توسط توسعه دهندگان توضیح خواهیم داد.

علت توکن سوزی: چرا توکن را می‌سوزانند؟

در حالی که سوزاندن یک دارایی ممکن است زیانبار به نظر برسد، سوزاندن توکن های ارز دیجیتال یک رویداد مثبت است. سوزاندن توکن یک استراتژی است که توسط پروژه‌های ارز دیجیتال، برای ایجاد تأثیر مثبت بر قیمت یک توکن یا کوین در بازار انجام می‌شود.

فرآیند توکن سوزی واحدهای یک ارز دیجیتال خاص را به طور مؤثر، از گردش خارج می کند و در نتیجه، عرضه کل آن توکن را کاهش می دهد. با کاهش عرضه در گردش، کمبود توکن می تواند باعث افزایش قیمت و بنابراین افزایش سود سرمایه گذاران شود. اگرچه افزایش قیمت در نتیجه توکن سوزی، امری چندان قطعی نیست، اما برخی از ارزهای دیجیتال پس از سوزاندن توکن‌ها، تغییرات قیمت مثبتی را تجربه کرده اند و روندشان برای مدتی صعودی شده است. اگر یک ارز دیجیتال نرخ تورم بالایی داشته باشد، سوزاندن توکن ها می تواند این افزایش را مهار کند.

توکن سوزی توسط چه کسانی صورت می گیرد؟

هر دارنده ارز دیجیتال می‌تواند آن را بسوزاند، اما این دقیقاً کاری نیست که بخواهید بدون دلیل انجام دهید؛ زیرا اساساً پول را دور می‌ریزید. بیشتر اوقات، این توسعه دهندگان یک ارز دیجیتال هستند که تصمیم می گیرند حجم مشخصی از ارز پروژه خود را با هدف افزایش قیمت بسوزانند.

آیا خبر توکن سوزی یک ارز، سیگنال خرید است؟

فرایند توکن سوزی برای هر ارز دیجیتال انجام پذیر است. همه ارزهای دیجیتال را می توان به یک آدرس مرده ارسال کرد؛ به این معنی که امکان سوزاندن هر یک از ارزهای دیجیتال، البته به غیر از ارزهای دیجیتال لایه 1 وجود دارد. معمولاً تیم توسعه توکن یا کوین خاصی، به طور دوره ای تصمیم به توکن سوزی می گیرد تا قیمت ارز را بالا ببرد. سوزاندن توکن به خودی خود نشان دهنده یک سرمایه گذاری خوب نیست. ارزهای دیجیتال خوب و بد زیادی وجود دارند که تصمیم به توکن سوزی می گیرند.

تنها کاری که پس از اطلاع از یک توکن سوزی جدید، باید انجام دهید، بررسی ارز دیجیتال و پروژه پشتیبان آن است. به طور خلاصه، اگر ارزی از لحاظ بنیادین ارزشمند باشد، قطعاً توکن سوزی موجب افزایش قیمت آن خواهد شد. اما توکن سوزی یک ارز بی ارزش، چندان تفاوتی در قیمت آن به وجود نمی آورد. بنابراین خبر توکن سوزی یک ارز خاص، به خودی خود یک سیگنال خرید محسوب نمی شود.

نحوه تشخیص توکن سوزی پربازده

token burning profit

یکی از فاکتورهای بسیار مهم در فرایند توکن سوزی، پروتکل اثبات توکن سوزی یا (Proof-of-burn) است. این پروتکل سلامت توکن سوزی را تضمین می کند. پروتکل اثبات توکن سوزی  (POB) یک الگوریتم توافقی است که بلاک چین ها می توانند به منظور جلوگیری از تقلب و اطمینان از اعتبار تراکنش ها از آن استفاده کنند.

در بلاک چین، جزئیات تراکنش های یک ارز دیجیتال ثبت می شود و الگوریتم اجماع آن راهی است که تراکنش ها را تایید می کند. دو الگوریتم اجماع معروف، اثبات کار (POW) و اثبات سهام (POS) وجود دارند. اکنون الگوریتم اثبات توکن سوزی گزینه جدیدتری است.

با الگوریتم اثبات توکن سوزی، ماینرهای ارز دیجیتال، باید به منظور دریافت حق استخراج بلوک های جدید در شبکه، توکن های خود را بسوزانند. ماینرها با سوزاندن توکن های بیشتر، بلوک های بیشتری را استخراج می کنند و در ازای استخراج بلوک های بیشتر، پاداش دریافت می کنند.

مزیت الگوریتم اثبات توکن سوزی این است که از سویی، روشی کارآمد برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها محسوب می شود و از سوی دیگر، دشواری ها و معایب مدل اثبات کار را ندارد.

انواع روش‌های سوزاندن توکن

  • پروتکل توکن سوزی خودکار: بسیاری از توسعه دهندگان پروژه ها در ارز دیجیتال، دوره های ثابت و معینی به منظور فرایند توکن سوزی برای توکن بومی خود در نظر گرفته اند. به عنوان مثال، صرافی بایننس به صورت فصلی توکن بومی خود، بایننس کوین را می سوزاند تا همواره قیمت این توکن را بالا نگه دارد. بایننس این کار را از طریق یک قرارداد هوشمند انجام می دهد.
  • توکن سوزی های دارندگان: در این نوع توکن سوزی، دارندگان ارز دیجیتال بدون هماهنگی قبلی، به صورت خودجوش، توکن های خود را به آدرس های مرده ارسال می کنند. به عنوان مثال، پس از اعلام پرتال توکن سوزی توسط توسعه دهندگان ارز شیبا اینو (SHIB)، جامعه توکن داران این ارز به طور گسترده، بخشی از دارایی شیبا اینوی خود را به این آدرس ارسال می کنند تا از مزایای افزایش قیمت شیبا اینو بهره مند شوند.

معایب توکن سوزی: آیا سوزاندن توکن همیشه سودآور است؟

باید به این نکته توجه داشت که تضمینی برای افزایش ارزش کریپتو بواسطه توکن سوزی نیست. همچنین بسیاری از سرمایه گذاران از توکن سوزی سود چندانی نمی برند. توکن سوزی در ارز دیجیتال می تواند تنها بهانه ای به قصد فریب سرمایه گذاران باشد. گاهی دیده می شود که توسعه‌ دهندگان با انتشار اخبار توکن سوزی، تنها قصد ایجاد روند صعودی در نمودار ارز خود دارند و این توکن سوزی هرگز اتفاق نمی افتد. همچنین گاهی توسعه دهندگان، یک آدرس برای توکن سوزی در فضای مجازی انتشار می دهند و در واقع این آدرس چیزی نیست جز آدرس کیف پول خودشان!

دقت در نحوه توزیع یک ارز یا اقتصاد توکنی آن، بسیار مهم است و نشان می دهد که چند درصد از توکن ها در اختیار چه کسانی است. بسیاری از سرمایه گذاران پیش از سرمایه گذاری، به توکنومیک (مخفف Token Economy) یک ارز توجه می کنند. به همین علت گاهی دیده می شود که توسعه دهندگان توکن ها را به قصد فریب جامعه می سوزاند. این روش بیشتر به عنوان راهی برای پنهان کردن آدرس کیف پول نهنگ هایی به کار می رود که بخش بزرگی از یک ارز دیجیتال را در اختیار دارند.

نحوه پیشگیری از دام توکن سوزی های ساختگی

fraud token burning

برای اجتناب از گرفتار شدن در انواع دام های مربوط به توکن سوزی به موارد زیر دقت فرمایید:

  • هرگز خودتان، تصمیم به توکن سوزی با ارسال توکن خود به یک آدرس اعلام شده از سوی اشخاص و تیم توسعه دهنده نگیرید.
  • هرگز صرفاً با شنیدن خبر توکن سوزی، اقدام به خرید یک ارز نکنید.
  • پیش از سرمایه گذاری در یک ارز دیجیتال، حتماً تحقیقات کاملی را انجام دهید.
  • اگر با مراحل تحقیق در مورد یک ارز دیجیتال آشنایی ندارید، فقط در ارزهای معروف و ثابت شده سرمایه گذاری کنید.

جمع بندی

در این مقاله از سری مقالات آکادمی کایاکوینکس، سعی کردیم به زبانی ساده شما را با تمامی مفاهیم پیرامون توکن سوزی (Token Burning) آشنا کنیم.

نکته اصلی در توکن سوزی این است که پروژه ‌ها ممکن است برای حفظ ارزش توکن‌ خود، دست به سوزاندن حجم معینی از این توکن ها بزنند و به این ترتیب، توکن سوزی می‌تواند به عنوان یک ابزار ضد تورم استفاده شود. دلایل زیادی دال بر مفید بودن سوزاندن توکن وجود دارد. با اینحال فراموش نکنید که همه چیز به احساسات معامله گران وابسته است. اگر معامله گران ارز دیجیتال یک توکن سوزی را ارزشمند ارزیابی کنند، بی شک قیمت بالا می رود، برعکس اگر یک توکن سوزی، هر چند باارزش از سوی جامعه ارز دیجیتال استقبال نشود، تأثیری در قیمت آن نخواهد داشت. به یاد داشته باشید هنگام شنیدن خبر توکن سوزی و پیش از خرید ارز مورد نظر، حتماً تحقیقات خود را انجام دهید تا ارزی بی ارزش را وارد پورتفوی خود نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *