معرفی برترین های ارز دیجیتال

لایت کوین چیست؟ معرفی بلاکچین LiteCoin و رمزارز LTC

what is litecoin

اوایل شکل‌گیری بازار رمزارزها، تعداد زیادی از رمزارزهای معرفی ‌شده ماهیتی مشابه بیت‌کوین داشتند. مفاهیمی مانند برنامه‌های غیرمتمرکز، متاورس و …، بعدها وارد بازار ارزهای دیجیتال شدند. در اوایل راه، توسعه‌دهندگان ارزهای دیجیتال بیشتر به دنبال معرفی رمزارزهایی با کاربری مشابه بیت‌کوین برای پرداخت‌های الکترونیک همتا به همتا (P2P) بودند. تغییرات ایجادشده نیز صرفاً به افزایش مقیاس ‌پذیری شبکه‌های بلاکچین در مقایسه با بیت‌کوین معطوف بود. لایت کوین (LTC) یکی از این رمزارزها است. در این مقاله قصد داریم لایت کوین و کاربردهای آن را معرفی کنیم. با کایاکوینکس همراه شوید.

رمزارز لایت کوین چیست؟

Litecoin ارزی دیجیتال با ماهیت شبیه به بیت‌ کوین است. به عبارت دیگر، نوعی رمزارز همتا به همتاست که می‌توان برای پرداخت‌های الکترونیک استفاده کرد. بلاکچین لایت کوین نیز مشابه بیت کوین، به صورت غیرمتمرکز اداره می‌شود. بر این اساس، می‌توان با استفاده از لایت کوین به سراسر دنیا پول ارسال کرد؛ بدون اینکه نهادهایی مانند بانک‌ها روی گردش مالی افراد نظارت و کنترلی داشته باشند.

آغاز به کار بلاکچین Litecoin به سال 2011 میلادی برمی‌گردد؛ یعنی حدود دو سال بعد از پیدایش بیت‌ کوین. بنیان‌گذار لایت کوین جوانی چینی به نام چارلی لی (Charlie Lee) است. او مهندس کامپیوتر است و سابقه فعالیت در شرکت گوگل را دارد. همان دو سال ابتدایی فعالیت بیت‌ کوین کافی بود تا چارلی متوجه مشکلی بنیادی در بلاکچین اولین ارز دیجیتال شود. شبکه بیت‌کوین مقیاس ‌پذیری بالایی ندارد و در زمان افزایش تقاضا برای تراکنش‌ها، با مشکل افزایش بیش از اندازه کارمزد مواجه می‌شود.

همین مسئله سبب شد چارلی دست به کار شود و بلاکچین بیت‌کوین را به عنوان مبنا در نظر بگیرد، اما تغییرات بنیادینی در آن ایجاد کرد. به این ترتیب، توانست شبکه بلاکچین جدیدی با نام لایت‌کوین را پایه‌گذاری کند. بخش زیادی از مشکل مقیاس‌پذیری و کارمزد تراکنش‌ها در شبکه Litecoin برطرف شد و چارلی توانست ارز دیجیتالی جایگزین بیت ‌کوین معرفی کند که تراکنش‌ها در آن سریع‌تر انجام شود و هزینه کمتری نیز در بر داشته باشد.

بلاکچین لایت کوین چگونه کار می‌کند؟

litecoin vs bitcoin

شبکه بلاکچین لایت کوین نیز مانند بیت‌کوین از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و تامین امنیت استفاده می‌کند. بر این اساس، استخراج لایت‌ کوین مشابه شبکه بیت ‌کوین به سخت‌افزارهایی با توان محاسباتی زیاد نیاز دارد. در حال حاضر، معمولاً از دستگاه‌های ایسیک (ASIC) برای استخراج LTC استفاده می‌شود.

چه عاملی باعث افزایش سرعت پردازش تراکنش‌ها در شبکه Litecoin شده است؟ در شبکه بیت‌ کوین از الگوریتم خاصی با عنوان SHA-256 استفاده می‌شود. این در حالی است که در بلاکچین لایت‌کوین این الگوریتم تغییر کرده است. در این شبکه به کمک الگوریتم Scrypt سرعت پردازش تراکنش‌ها افزایش یافته است؛ به همین دلیل، مقیاس ‌پذیری Litecoin ارتقاء پیدا کرده است. همان‌طور ‌که می‌دانید، هر بلاک در شبکه بیت ‌کوین حدود ده دقیقه یک‌بار به زنجیره افزوده می‌شود. این عدد برای بلاکچین Litecoin به 2.5 دقیقه کاهش پیدا کرده است.

ماینرها در شبکه Litecoin در ازای استخراج، پاداش دریافت می‌کنند. پاداش استخراج هر بلاک در ابتدای راه‌اندازی بلاک‌چین لایت‌کوین، 25 LTC بود. بعد از استخراج هر 840 هزار بلاک، پاداش ماینینگ نصف می‌شود که مشابه هاوینگ بیت کوین است. تعداد کل لایت کوین قابل عرضه نیز 84 میلیون سکه در نظر گرفته شده است.

تاریخچه قیمت لایت کوین

با نگاهی به نماد ارز دیجیتال لایت کوین، متوجه خواهید شد شبیه به سکه نقره طراحی شده است؛ به همین دلیل، LTC  را با نام نقره دیجیتال می‌شناسند. LiteCoin  در ردیف قدیمی‌ترین ارزهای دیجیتال بازار قرار دارد و کاملاً برای اهالی بازار شناخته شده است؛ بنابراین، بررسی تاریخچه قیمت لایت کوین خالی از لطف نیست.

تا امروز بیش از هفتاد میلیون LTC منتشر شده است و در گردش قرار دارد. همچنین از نظر مارکت کپ، لایت کوین با بیش از 3.9 میلیارد دلار، در جایگاه بیستم بین تمام ارزهای دیجیتال قرار دارد.

تا قبل از سال 2017، LTC با قیمت زیر چهار دلار معامله می‌شد؛ اما در این سال به یک‌باره همه‌چیز تغییر کرد و لایت‌کوین روند روبه‌رشد جدی را در پیش گرفت؛ به گونه‌ای که در پایان سال 2017 به محدوده قیمت 360 دلار رسید. سال 2018 برای لایت‌کوین سال خوبی نبود؛ تقریباً در تمام طول سال روند نزولی به خود گرفت و این سال را با قیمت 31 دلار به پایان رساند. در سال 2019 نیز لایت کوین بین 30 تا 140 دلار در نوسان بود.

سال 2020 باز هم نوبت شکوفایی قیمت LTC بود؛ زیرا به محدوده 390 دلار در ماه‌های پایانی این سال رسید. در سال 2021، برخلاف ارزهای دیجیتال دیگر که در مسیر رشد بودند، لایت کوین افت شدیدی کرد و با حدود 130 دلار، وارد سال 2022 شد. در سال جدید، همپای بقیه رمزارزها، LTC نیز روند نزولی خود را ادامه داده است. در زمان نگارش این مقاله قیمت لایت کوین حدود 54 دلار است.

مزایا و معایب لایت کوین

سرعت پردازش بیشتر و کارمزدهای کمتر تراکنش‌ها از جمله مزایای اصلی و قابل توجه لایت کوین در مقایسه با بیت کوین به حساب می‌آید. در حالیکه استخراج لایت کوین مشابه بیت کوین به مصرف انرژی و هزینه زیاد نیاز دارد. به علاوه اینکه عموم فعالان بازار رمزارزها، به‌هیچ‌جه از لایت کوین مانند بیت کوین استقبال نکردند.

کیف پول‌های پشتیبان لایت‌کوین

LTC از جمله ارزهای دیجیتالی است که بیشتر کیف‌پول‌های ارزهای دیجیتال از آن پشتیبانی می‌کنند. کیف پول ارز دیجیتال برای نگهداری امن ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. کیف پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دو نوع اصلی کیف پول‌ها هستند که نوع سخت‌افزاری، امنیت بیشتری دارد اما گران است. کیف‌پول‌های نرم‌افزاری نیز تا حدود زیادی امن هستند و به صورت رایگان مورد استفاده قرار می‌گیرند. امکان نگهداری و جابجایی Litecoin در هر دو نوع این کیف پول‌ها وجود دارد. لیست معروف‌ترین کیف‌پول‌هایی که برای نگهداری لایت‌کوین استفاده می‌شود شامل موارد زیر است:

کیف پول Ledger

کیف پول  Trezor

کیف پول Math Wallet

کیف پول Trust Wallet

کیف پول Meta Mask

کیف پول Coin Base

کیف پول Cobo

کیف پول SafePal

پیش‌بینی آینده لایت کوین

پیش‌بینی آینده لایت کوین کار دشواری است. LiteCoin به دلیل شباهت زیاد با بیت کوین و قدمت زیادش، جایگاه و اعتبار بالایی در بازار دارد؛ اما واقعیت این است که آن‌طور که باید و شاید ارزش‌افزوده‌ای برای جامعه رمزارزها به دنبال نداشته است. بر این اساس، عده‌ای معتقدند نمی‌توان آینده درخشانی برای لایت کوین متصور بود. در طول یک دهه اخیر، لایت کوین جایگاه خود را بین ده ارز دیجیتال برتر بازار از دست داده است؛ به همین دلیل تصور می‌شود در آینده LiteCoin به‌عنوان ارز دیجیتال معمولی به فعالیت خود ادامه دهد. البته با توجه به نزدیک شدن به سقف عرضه  LTC، این احتمال وجود دارد که در صورت افزایش تقاضا برای آن، شاهد افزایش قیمت در این رمزارز باشیم.

جمع‌بندی

لایت‌کوین یکی از قدیمی‌ترین آلت کوین ‌های بازار است که در سال 2011 با اعمال تغییراتی بر روی بلاکچین بیت‌کوین ایجاد شد. این ارز دیجیتال با تغییر الگوریتم اجماع خود، زمان انجام تراکنش‌ها را به یک چهارم زمان ثبت تراکنش‌ها در بلاکچین بیت‌کوین رساند. تعداد کل سکه‌های لایت‌کوین 84 میلیون واحد است و هر چهار سال یکبار پاداش استخراج آن نصف می‌شود. معمولا از این شبکه برای تست ویژگی‌هایی جدیدی که برای بیت‌کوین ارائه شده، استفاده می‌شود. در این مقاله سوال لایت کوین چیست با اشاره به ویژگی‌های مختلف آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *