مفاهیم پایه ای ارز دیجیتال

آموزش کامل نحوه نصب، ساخت و استفاده از کیف پول متامسک

how to setup metamask

ترندهای فعلی در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال نه تنها پیشرفت‌های جدید فناوری را به همراه داشته است، بلکه تحولات کاملاً عظیمی را در تجربیات فناوری دیجیتال به ارمغان آورده است. به عنوان مثال، رمزارزها دیدگاه های مرسوم در مورد تراکنش های مالی و مبادله پول در ازای محصولات و خدمات را تغییر داده اند. به طور همزمان، اپلیکیشن های غیرمتمرکز (dApps) رویکردهای استفاده از برنامه های کاربردی سنتی را با مزایای ارزشی برجسته برای کاربران تغییر داده است. بدین منظور، باید بدانید که چگونه کیف پول متامسک (Metamask) را راه اندازی کنید و از ویژگی های آن استفاده کنید. کیف پول ارزهای دیجیتال ابزاری ضروری برای دسترسی به ارزهای دیجیتال و اکوسیستم برنامه های غیرمتمرکز است. با این حال، شما باید با بهترین روش ها برای راه اندازی کیف پول متامسک، البته با دانش دقیق در مورد اصول اولیه آن آشنا باشید. در این مقاله از کایاکوینکس، شما می توانید در مورد نکات برجسته خاصی که Metamask را از سایر کیف پول های رمزارزی جدا می کند آشنا شوید و از این طریق دلایل استفاده از آن را دریابید. با ما همراه باشید!

متامسک چیست؟

Metamask یکی از اولین نمونه های کیف پول ارزهای دیجیتال است. این کیف پول در سال 2016 توسط Consensys توسعه یافت و در حال حاضر پر استفاده ترین کیف پول رمزنگاری در سراسر جهان است. متامسک از اعتماد تقریباً 30 میلیون کاربر فعال در ماه برخوردار است که این موضوع، محبوبیت آن را نشان می دهد. بسیاری از کاربران جدید و همچنین فعالان موجود در حوزه ارزهای دیجیتال، بهترین شیوه‌های راه‌اندازی کیف پول متامسک را برای ایجاد اولین نقطه تعامل با اکوسیستم کریپتو یا NFT جستجو می‌کنند.

کیف پول‌های رمزنگاری، کیف پول‌های نرم‌افزاری هستند که به خرید، فروش و تجارت دارایی‌های دیجیتال مانند ارزهای دیجیتال و NFT کمک می‌کنند. متامسک یک کیف پول رایگان رمزارز است که به شما در تعامل با بلاک چین اتریوم کمک می کند. شما می توانید از طریق یک برنامه افزودنی مرورگر یا برنامه تلفن همراه به آن دسترسی داشته باشید.

محبوبیت کیف پول متامسک از سال 2020 تقریباً 38 برابر شده است. دلیل بالقوه افزایش سرسام آور پذیرش Metamask چه می تواند باشد؟ کاربران می توانند کیف پول متامسک را به عنوان افزونه در مرورگر Google Chrome، Brave، Edge یا Mozilla Firefox بر روی دستگاه های خود نصب کنند. فرآیند انعطاف‌پذیر برای ایجاد کیف پول متامسک دلیل بزرگی برای انتخاب آن برای دسترسی به ارزهای دیجیتال و NFT است.

متامسک چگونه کار می کند؟

مهمترین جنبه راهنمای ایجاد کیف پول متامسک، توجه را به نحوه عملکرد آن نیز جلب می کند. در واقع، عملکرد کیف پول Metamask می تواند به شما کمک کند تا جزئیات خاصی را برای اعتبارسنجی انتخاب آن به عنوان کیف پول رمزارزی خود بیابید.  کیف پول متامسک با استفاده از قراردادهای هوشمند عملیاتی بر روی یک گره خاص، به نام Infura، کار می کند که به متامسک در اتصال به شبکه کمک می کند.

می‌توانید از متامسک برای ذخیره ارزهای دیجیتال یا خرید و فروش ETH، توکن بومی بلاک چین اتریوم استفاده کنید. علاوه بر این، از ذخیره توکن‌های سازگار با اتریوم با پیروی از استانداردهای ERC-20 و ERC-721 نیز پشتیبانی می‌کند. کاربران همچنین می‌توانند بدون هیچ واسطه‌ای مستقیماً در کیف پول، به مبادله توکن‌های همتا به همتا (P2P) دست یابند.

نکته مهم دیگر در عملکرد متامسک، قابلیت همکاری آن است. کاربران به روش‌های راه‌اندازی کیف پول متامسک برای استفاده از ویژگی‌های آن برای تعامل با dApp‌های مختلف در چندین زنجیره سازگار با EVM علاقه‌مند هستند. در نتیجه، هرگز در اتصال کیف پول متامسک به زنجیره هوشمند بایننس (BSC) و اکوسیستم عظیم dApps با مشکل مواجه نخواهید شد.

روش راه اندازی کیف پول متامسک

هرگونه راهنمایی برای راه اندازی کیف پول Metamask می تواند برای مبتدیان در حوزه بلاک چین و کریپتوکارنسی چالش برانگیز باشد. با این حال، می‌توانید کیف پول متامسک را با چند مرحله ساده راه‌اندازی کنید و فرآیند آن را به راحتی درک کنید. در اینجا برخی از مراحل مهمی که باید برای ایجاد و راه اندازی کیف پول متامسک خود دنبال کنید، معرفی می کنیم.

مرحله اول: دانلود و نصب Metamask

Step1 download and install metamask

اولین قدم در راه اندازی کیف پول متامسک، مراجعه به وب سایت رسمی آن است. این امر می تواند به شما در شناسایی دستورالعمل های ضروری برای دانلود کیف پول کمک کند. علاوه بر این، شما همچنین می توانید لیستی از مرورگرهای سازگار با افزونه متامسک را پیدا کنید. از هم‌اکنون، می‌توانید کیف پول متامسک را در رایانه‌های رومیزی و لپ‌تاپ از طریق مرورگرهای Chrome، Firefox، Microsoft Edge و Brave یا از طریق برنامه‌های Android و iOS ایجاد کنید. کارشناسان پیشنهاد می کنند که بهترین روش برای شروع استفاده از Metamask این است که آن را بر روی رایانه شخصی یا لپ تاپ خود تنظیم کنید.

چرا باید متامسک را روی رایانه شخصی یا لپ تاپ راه اندازی کنید در حالی که می توانید از آن در تلفن همراه استفاده کنید؟ شما می توانید در دسترسی یا ذخیره NFT ها در یک رابط تلفن همراه با مشکلاتی روبرو شوید، زیرا بسیاری از پروژه ها از آن پشتیبانی نمی کنند. پس از تکمیل فرآیند دانلود و نصب افزونه مرورگر متامسک، می توانید به مرحله بعدی بروید.

مرحله دوم: ایجاد حساب کاربری

نکته اصلی همه پاسخ‌های مربوط به «چگونه کیف پول متامسک را راه‌اندازی کنیم؟» به ایجاد حساب کاربری شما اشاره دارد. پس از دانلود و نصب افزونه مرورگر، اولین صفحه انتخاب کیف پول متامسک را خواهید دید. جالب اینجاست که صفحه انتخاب دو گزینه را بر اساس نحوه تنظیم کیف پول Metamask ارائه می دهد. دو گزینه شامل ایجاد کیف پول (Create Wallet) و وارد کردن کیف پول (Import Wallet) است. هر دوی این گزینه‌ها برای انواع مختلف کاربران، یعنی کاربران مبتدی و موجود کیف پول ارزهای دیجیتال، مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر برای اولین بار کیف پول رمزنگاری را راه اندازی می کنید، می توانید گزینه Create Wallet را انتخاب کنید. از سوی دیگر، کاربران موجود کیف پول رمزنگاری می توانند از گزینه Import Wallet برای انتقال به کیف پول متامسک استفاده کنند. اجازه دهید نگاهی به آنچه باید با این دو گزینه در ایجاد حساب متامسک خود داشته باشید، بیاندازیم.

  • ساخت کیف پول برای نخستین بار

پس از دانلود و نصب کیف پول Metamask، مهم است که گزینه Create Wallet را انتخاب کنید. مبتدیان می توانند از روش ساده نصب و راه اندازی کیف پول متامسک به نفع خود برای دسترسی به دارایی های رمزنگاری و NFT استفاده کنند. هنگامی که گزینه ایجاد یک کیف پول جدید را انتخاب کردید، برنامه، درخواستی برای جمع آوری داده های مورد استفاده شما ارائه می کند. می‌توانید با درخواست آن موافقت کنید یا رد کنید یا بعداً از طریق تنظیمات در کیف پول متامسک انصراف دهید.

در مرحله بعدی، از شما می‌خواهد تا رمز ورود به کیف پول متامسک را ایجاد کنید. رمز ورود برای وارد شدن به حساب کیف پول رمزنگاری خود از طریق افزونه مرورگر یا برنامه تلفن همراه ضروری است. به یاد داشته باشید که رمز ورود به سیستم، کلید خصوصی یا عبارت بازیابی کیف پول متامسک شما نیست. با این حال، باید توجه کافی به ذخیره سازی امن رمز ورود متامسک داشته باشید.

  • عبارت بازیابی کیف پول

گام فوری پس از انتخاب رمز عبور بر روی عبارت بازیابی کیف پول (Seed Phrase) تمرکز می کند. متامسک به طور تصادفی یک رشته از کلمات را ایجاد می کند که می تواند به بازیابی دسترسی به کیف پول و دارایی های رمزنگاری شما در هر پلتفرمی کمک کند. شما باید عبارت بازیابی کیف پول را با وارد کردن آن در بخش مورد نیاز در برنامه تأیید کنید. پس از تایید عبارت بازیابی کیف پول، به صفحه اصلی کیف پول متامسک هدایت می شوید. نکته بسیار مهم اینکه باید مراقب امنیت عبارت بازیابی کیف پول خود باشید. به عنوان مثال، می توانید عبارت بازیابی کیف پول خود را روی یک تکه کاغذ یا دفترچه یادداشت بنویسید و آن را در مکانی امن نگهداری کنید.

  • وارد کردن کیف پول موجود

اگر از کیف پول ارز دیجیتال دیگری استفاده کرده اید، می توانید دارایی های خود را به کیف پول متامسک خود وارد کنید. در چنین مواردی، با توجه به دانش قبلی خود از کیف پول‌های رمزنگاری، می‌توانید کیف پول Metamask را با کمترین مشکل راه‌اندازی کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که گزینه Import Wallet را در اولین صفحه انتخابی که پس از نصب پیدا می کنید انتخاب کنید. با کلیک بر روی گزینه Import Wallet از کاربران درخواست می شود تا کلید خصوصی یا عبارت اولیه کیف پول خود را وارد کنند. کاربران همچنین می توانند یک عکس فوری از اطلاعات کیف پول خود را در قالب یک فایل JSON آپلود کنند. مطمئن شوید که یکی از این ورودی‌ها را برای فرآیند واردات آماده کرده‌اید و می‌توانید کیف پول موجود خود را بدون زحمت به متامسک وارد کنید.

مرحله سوم: پیکربندی تنظیمات کیف پول متامسک

شما به عنوان یک کاربر، باید تنظیمات کیف پول Metamask را به دقت درک کنید، زیرا می تواند به شما کمک کند بدون هیچ مشکلی در کیف پول پیمایش کنید. کاربران می توانند برای دسترسی به تنظیمات کلی متامسک، روی عکس حساب در قسمت سمت راست بالای صفحه در نزدیکی Ethereum Mainnet کلیک کنند. می توانید نام حساب را در کنار لیست مخاطبین و تنظیمات اعلان با صفحه تنظیمات عمومی تعریف کنید.

شما می توانید آدرس منحصر به فرد اتریوم کیف پول خود را در بخش شناسه Account 1 شناسایی کنید. آدرس اتریوم کیف پول متامسک شما، مانند شماره حساب بانکی، یک رشته تصادفی از کاراکترها است. می توانید از این آدرس برای تعامل با بلاک چین اتریوم و برنامه های مرتبط استفاده کنید. همه آدرس‌های اتریوم، عمومی هستند و می‌توان آنها را از طریق کاوشگرهای بلوک اتریوم جستجو کرد.

با این حال، قابل مشاهده بودن آدرس ETH اجازه کنترل را به هیچ کاربر تصادفی نمی دهد. فقط شما می توانید با استفاده از رمز ورود و عبارت بازیابی کیف پول، به کیف پول متامسک دسترسی داشته باشید و دارایی های خود را در آن مدیریت کنید. علاوه بر این، باید مطمئن شوید که کیف پول شما به زبان دلخواه شما پیکربندی شده است. در عین حال، باید بررسی کنید که تنظیمات با تبدیل ارز مورد نظر شما تنظیم شده باشد.

مرحله چهارم: تامین مالی کیف پول

فرآیند تنظیم کیف پول متامسک شما ممکن است با وجود اعتبار دسترسی و تنظیمات کاربر، کامل به نظر برسد. با این حال، فرآیند راه اندازی کیف پول متامسک بر اضافه کردن وجوه به کیف پول نیز تمرکز دارد. چگونه انتظار دارید از کیف پول با وجوه مورد نیاز برای تعامل با dApps، NFTها و ارزهای دیجیتال استفاده کنید؟

همانطور که برای دسترسی به محصولات و خدمات دلخواه خود در دنیای واقعی به پول در کیف پول خود نیاز دارید، برای دسترسی به اکوسیستم کریپتو نیز در کیف پول Metamask خود به پول نیاز دارید. می‌توانید از یک صرافی ارز دیجیتال یا رابط پرداخت پیش‌فرض متامسک، یعنی Wyre، برای افزودن توکن به کیف پول Metamask خود استفاده کنید. شما باید دکمه افزودن توکن یا Add Token را در صفحه اصلی کیف پول انتخاب کنید و توکنی را که می‌خواهید، اضافه کنید.

جمع بندی

بررسی اجمالی نهایی در مورد راهنمای نحوه تنظیم کیف پول متامسک نشان می دهد که بهترین روش ها می تواند کار شما را آسان تر کند. بسیاری از فعالان حوزه کریپتو به سمت متامسک به عنوان گزینه مورد علاقه خود برای کیف پول رمزارزی خود روی می آورند. این یک انتخاب ایده آل برای ایجاد اولین نقطه تماس آنها با اکوسیستم ارزهای دیجیتال، NFT ها و برنامه های غیرمتمرکز است. با این حال، شما باید مراقب برخی از جنبه‌ های ضروری مانند رمز ورود و عبارت بازیابی کیف پول خود باشید. یکی از مزیت های اصلی متامسک این است که اگر فعال باشد، بطور خودکار سایت‌های مشکوک را مسدود می‌کند و اجازه دسترسی شما به آنها را نمی‌دهد. امیدواریم آموزش متامسک برای شما مفید بوده باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *