مفاهیم پایه ای ارز دیجیتال

آشنایی با مفاهیم تحلیل فاندامنتال Fundamental Analysis و تحلیل تکنیکال Technical Analysis

fundamental and technical analysis

برای فعالیت در هر بازاری نیاز به استفاده از تحلیل‌هایی وجود دارد که مسیر درست معاملات را به شما نشان می‌دهند. با بررسی وضعیت بازار، بنا به تحلیل‌های مختلف است که تصمیم‌های درستی از سوی معامله‌گران گرفته می‌شود. در این مقاله از کایاکوینکس می‌خواهیم از دو روش تحلیل بازار برایتان بگوییم. اگر قصد فعالیت در دنیای رمزارزها را دارید، حتما باید با این دو سبک از تحلیل آشنا باشید.

تحلیل فاندامنتال (Fundamental Analysis)

تحلیل فاندامنتال یا تحلیل بنیادی می‌خواهد به شما به عنوان سرمایه‌گذار کمک کند تا ارزش ذاتی دارایی‌ها را بشناسید. منظور از دارایی در بازار ارزهای دیجیتالی چیست؟ با شناسایی ارزش آن‌هاست که امکان سرمایه‌گذاری درست را پیدا خواهید کرد. برای رسیدن به اطلاعات دقیق درباره ارزش ذاتی دارایی‌ها چه باید کرد؟ واقعیت این است که عوامل بسیار متعددی می‌توانند روی ارزش دارایی‌ها اثر بگذارند. اگر می‌خواهید سرمایه‌گذاری روی یک ارز دیجیتال را شروع کنید، باید به منشأ ظهورش، هدف تولیدش، حامیانش و عواملی از این دست دقت کنید. این‌ عوامل روی ارزش ذاتی آن اثرگذارند.

تعریف مختصر و مفید تحلیل فاندامنتال عبارتست از بررسی و تجزیه ‌و تحلیل اطلاعاتی که درباره یک رمزارز وجود دارد. این اطلاعات و تحلیل‌ها ارزش ذاتی رمزارز در زمان حال را مشخص می‌کنند و نگاهی به تغییرات محتملش در آینده هم دارند.

هدف استفاده از تحلیل فاندامنتال

استفاده از تحلیل فاندامنتال و تکنیکال می‌تواند راهی برای رسیدن به سود و سرمایه بیشتر در دنیای رمزارزها باشد. اما اجازه بدهید که در این بخش از هدف استفاده از تحلیل فاندامنتال یا بنیادی برایتان بگوییم.

تریدرها (trader) یا همان معامله‌گران به‌کمک تحلیل فاندامنتال سعی دارند به این درک برسند که آیا ارزش رمزارز موردنظرشان بیشتر از ارزش واقعی‌اش عنوان شده یا کمتر. اگر آن‌ها به چنین تحلیلی برسند، تصمیم‌گیری درباره ورود یا خروج به موقعیت‌های خرید یا فروش برایشان ساده و معنادار می‌شود.

عوامل مؤثر در تحلیل فاندامنتال

عواملی که روی قیمت رمزارزها اثر دارند و در تجزیه‌وتحلیل فاندامنتال از آن‌ها استفاده می‌شود، به شرح زیر هستند:

  • ارزش کل بازار (Marketcap): به مقدار کل سرمایه در حال گردش هر رمزارز گفته می‌شود. برای یافتن آن می‌توانید سر به سایت کوین مارکت کپ (Coinmarketcap) مراجعه کنید. بالابودن ارزش کل بازار و خرید و فروش یک رمزارز روی معامله‌ شما اثر می‌گذارد و اطلاعات خوبی درباره‌ آن به شما می‌دهد.
  • حجم معاملات: حجم معاملات هم پارامتر مشخصی است که نشان می‌دهد، چه میزان از رمزارز موردنظر در بازار معامله می‌شود. بدیهی است که هرچقدر حجم معاملات بیشتر باشد، نقدشوندگی هم ساده‌تر خواهد شد. یعنی راحت‌تر می‌توانید رمزارز خریداری ‌شده را بفروشید.
  • وایت‌پیپر (White paper): وایت‌پیپر هم سندی است که درباره رمزارزها اطلاعاتی مطرح می‌کند. پس با بررسی آن ببینید که چه فناوری‌ها و ویژگی‌هایی برای ارز مورد نظرتان به‌کار رفته است.
  • پارامتر ان‌وی‌تی (NVT): این پارامتر ارزش شبکه نسبت به میزان تراکنش‌ها را مشخص می‌کند. NVT با تقسیم کل ارزش شبکه ارز دیجیتال بر حجم تراکنش‌های ۲۴ ساعته آن به‌ دست می‌آید.
  • بررسی هزینه‌ های استخراج: ببینید که هزینه‌ استخراج رمزارز موردنظرتان با قیمتش تناسب دارد یا خیر. اگر تناسب وجود نداشته باشد، ماینرها به‌ سراغ آن رمزارز نمی‌روند و رونقی هم در بازار پیدا نمی‌کند.
  • رقبا و پشتیبانان پروژه: شناسایی حامیان و رمزارزهای رقیب هم خیلی مهم است و ارزش ارز دیجیتال مورد نظرتان را به شما نشان می‌دهد.

تحلیل تکنیکال (Technical analysis)

technical analysis

تحلیل تکنیکال یا فنی هم نوع دیگری از بررسی برای سرمایه‌گذاری در دنیای رمزارزهاست. این تحلیل کمی تجربی‌تر از تحلیل بنیادی است و یادگیری ابعاد و مسیرش سخت نیست. اما برای تصمیم‌گیری‌های درست با آن، نیاز به دیدی دقیق و تجربه وجود دارد. در این تحلیل مانند تحلیل بنیادی کاری به عوامل خارجی مختلفی نداریم که روی قیمت رمزارز اثر می‌گذارند. در تحلیل تکنیکال روی نمودار قیمتی به بررسی وضعیت ارز می‌پردازیم.

در تحلیل تکنیکال براساس داده‌ های گذشته هر رمزارز و نمودار قیمتی‌اش تلاش می‌شود که به قیمت آن در آینده دست پیدا کنیم. در واقع، کار در این تحلیل چیست؟ بررسی روند حرکت قیمت دارایی در گذشته برای پیش‌بینی قیمتش در آینده.

شاخص‌های آماری مهم در تحلیل تکنیکال

از اندیکاتورها یا شاخص‌های آماری مهم در تحلیل فنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index): شاخص RSI در واقع، ظرفیت بالقوه سهام برای رشد را نشان می‌دهد و مشخص می‌کند که یک رمزارز ظرفیت رشد بالا را دارد یا به‌دلیل نداشتن پتانسیل مناسب دچار افت می‌شود.
  • میانگین متحرک همگرا واگرا (MACD): این شاخص شتاب حرکات قیمت را مشخص می‌کند و دنبال‌کننده روندهاست. از آن برای نمایش رابطه میان دو میانگین متحرک یک رمزارز استفاده می‌شود.
  • ابر ایچیموکو (Ichimoku Cloud): این شاخص چند اندیکاتور را با هم ترکیب می‌کند. تعیین جهت روند آینده و حرکت بازار رمزارز با ابر ایچیموکو شدنی است.

تحلیل فاندامنتال و تکنیکال؛ کدام یک بهتر است؟

fundamental vs technical analysis

نمی‌توان این دو تحلیل را از نظر خوب یا بد بودن مقایسه کرد. هر تحلیل مزایا و معایب خود را دارد. بهترین روش، این است که در کنار هم از این دو تحلیل بهره ببرید.

با کنار هم گذاشتن نتایج هردو تحلیل است که شما فکری باز برای تصمیم‌گیری درباره رمزارز موردنظرتان پیدا خواهید کرد. هیچ‌گاه نمی‌توان به هریک از این‌ها کاملا استناد کرد. هرگز هم نمی‌توان گفت که کدام‌یک بهتر است؛ این دو موضوع را به‌خاطر بسپارید.

جمع بندی

تحلیل فاندامنتال و تکنیکال دید خوبی برای معامله در بازار رمزارزها به شما می‌دهند. برای اینکه بتوانید در این زمینه قدرتمند و ماهرانه سرمایه‌گذاری و معامله کنید، لازم است که به‌طور دقیق و حرفه‌ای از انواع تحلیل‌ها باخبر شوید.

البته حواستان باشد که هیچ تحلیلی صدردصد نیست و نمی‌توان به تحلیل‌ها هم به‌طور کامل اتکا کرد. در واقع تحلیل‌ها، دیدی برای تصمیم‌گیری و اقدامات به شما می‌دهند. اگر قصد ورود به دنیای رمزارزها را دارید، حتما با شاخص‌ها و تحلیل‌هایش هم آشنا شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *