مفاهیم پایه ای ارز دیجیتال

شاخص ترس و طمع چیست؟ آشنایی با Fear & Greed Index و کاربرد آن در معاملات ارز دیجیتال

fear and greed index

اگر در بازار ارزهای دیجیتال تجربه کافی را به دست آورده باشید، حتما می دانید که احساسات بازار بر فضای کریپتوکارنسی تاثیر غیرقابل انکاری دارد.  به طور معمول، طمع منجر به روندهای صعودی می شود، در حالی که ترس منجر به روندهای نزولی می شود. روانشناسی انسان بر مبانی غیرمنطقی استوار است، زیرا بسیاری از افراد در زمینه های خاص به طور مشابه واکنش نشان نمی دهند. برخی از دانشگاهیان ادعا می‌کنند که ترس و طمع می‌تواند بر مغز افراد تأثیر بگذارد و باعث شود افراد عقل سلیم و خودکنترلی را کنار بگذارند و حتی به تصمیمات ناگهانی متوسل شوند. این همان چیزی است که تجزیه و تحلیل احساسات (Sentiment Analysis) تلاش می کند تا آن را به تصویر بکشد. نمونه ای از اینگونه رفتارها، FOMO (ترس از دست دادن) است که به ویژه با تغییرات شدید قیمت رخ می دهد و شرکت کنندگان در بازار را به اقدامات عجولانه وسوسه می کند. به طور مشابه، ابزارهای تحلیل تکنیکال، مانند حجم معاملات و داده های تاریخی، می توانند برای پیش بینی تغییرات قیمت استفاده شوند. اگر افراد در زمینه‌های خاصی رفتار یکسانی داشته باشند، آیا می‌توان صرفاً با مخالفت و رفتار متفاوت با دیگران سود برد؟ اینجاست که شاخص ترس و طمع کریپتو به کمک تریدرها می آید. با کایاکوینکس همراه شوید تا با این شاخص و ویژگی های آن آشنا شوید.

شاخص ترس و طمع چیست؟

ترس و طمع، شاخصی است که اولین بار توسط CNNMoney معرفی شد. تمرکز این شاخص بر روی دو جنبه روانی است که برای هر سرمایه‌گذاری اتفاق می‌افتد. این معیار مشخص می‌کند که سرمایه‌گذاران تا چه اندازه از نظر روانی و احساسی حاضرند تا برای خرید یک سهام خطر کنند. منطق استوار بر این شاخص به ‌این ‌ترتیب است که ترس بیش‌ازحد باعث کاهش قیمت یک سهام شده و طمع بیش‌ازحد نیز باعث افزایش قیمت سهام یا دارایی می‌شود.

شاخص ترس و طمع به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه اندازه‌گیری می‌شود. از منظر تئوری به کمک این شاخص می‌توان قیمت مناسب بازار سهام و دارایی‌ها را شناسایی کرد. البته بد نیست بدانیم که در واقع دو نوع شاخص ترس و طمع وجود دارد که با یکدیگر کمی متفاوت‌اند. اولین شاخص ترس و طمع همان مدل سنتی ساخت CNNMoney است که برای بازار اوراق بهادار و بورس ساخته ‌شده است و نتیجه آن بر اساس هفت شاخص و اندیکاتور به دست می‌آید. اما دومین شاخص ترس و طمع که از لحاظ قدمت جدیدتر است با اعمال تغییراتی برای بازار رمزارزها ساخته ‌شده است و بر اساس نتایج شش شاخص دیگر به دست می‌آید.

هنگامی که شرایط بازار در برهه‌ های حساسی قرار می‌گیرد، سرمایه‌گذاران اغلب غیرمنطقی رفتار می‌کنند. به‌طورکلی سرمایه‌گذاران وقتی بازار اصطلاحاً دچار افسردگی و نزولی است دچار ترس شده و وقتی بازار دارای حباب می‌شود؛ طمع می‌کنند. درک درست احساسات سرمایه‌گذاران فرصتی است تا از مزایای حاصل از آن استفاده کرد. همان‌طور که وارن بافت (Warren Buffett) سرمایه‌گذار مشهور می‌گوید: “هنگامی که دیگران حریص می‌شوند، بترس و زمانی که دیگران می‌ترسند حریص باش.”

شاخص ترس و طمع چگونه محاسبه می‌شود؟

شاخص ترس و طمع در رمزارزها نسبت به بیت کوین پیاده‌سازی شده است و همان‌طور که پیشتر اشاره شد شاخص و اندیکاتورهای استفاده‌شده در این شاخص با نوع سنتی آن متفاوت است اما از لحاظ مفهوم اساساً یکسان‌اند. این شاخص یک روش بالقوه برای درک و شناسایی رفتار سرمایه‌گذاران نسبت به بیت کوین است اما به‌طورکلی می‌توان آن را در مورد رمزارزهای دیگر نیز بسط داد.

این شاخص به وضعیت بازار بیت کوین عددی بین ۰ تا ۱۰۰ می‌دهد. عدد ۰ نشان دهنده ترس شدید سرمایه‌گذاران است و بیانگر نگرانی شدید از چشم‌انداز و آینده قیمتی بیت کوین است. عدد ۱۰۰ نشان از طمع شدید سرمایه‌گذاران نسبت به بیت کوین است و بیانگر خوش‌بینی بیش‌ازحد آن‌ها و در نتیجه دیدگاه افزایش بسیار زیاد قیمت تصور می‌شود. از این شاخص می‌توان به عنوان سیگنالی برای نشانه‌گذاری اوج و کف چرخه‌های بازار ارزهای دیجیتال نیز استفاده کرد.

عوامل مهم در تعیین شاخص ترس و طمع

fear and greed index calculation

 • شاخص نوسان (۲۵%): این شاخص نوسانات فعلی بیت کوین و حداکثر افت آن را با میانگین ​​آن در بازه ۳۰ و ۹۰ روز مقایسه می‌کند. هنگامی که به یک‌باره نوسانی شدید رخ می‌دهد، ممکن است سیگنالی برای ترس بازار باشد.
 • مومنتوم / حجم بازار (۲۵%): مومنتوم بازار، حجم فعلی بازار بیت کوین را با مومنتوم بازار ترکیب کرده و آن را با میانگین ۳۰ و ۹۰ روز گذشته مقایسه می‌کند. وقتی مومنتوم یا حرکت صعودی قدرتمند به دست بیاید، ممکن است سیگنالی برای بازاری صعودی باشد.
 • رسانه‌های اجتماعی (۱۵%): اندیکاتور رسانه‌های اجتماعی (The Social Media indicator) از تحلیل احساسات برآمده از لایک‌ها، پست‌ها و هشتگ‌های توییتر به دست می‌آید. اگر مجموع تعاملات و نقل‌قول‌ها در یک دوره کوتاه به‌شدت افزایش یابد ، ممکن است سیگنالی برای آغاز بازار حریص باشد.
 • Dominance یا سلطه بازار (۱۰%): این اندیکاتور، میزان سرمایه موجود در بازار بیت کوین را از کل سرمایه‌ها در بازار ارزهای دیجیتال اندازه‌گیری می‌کند. هرچه تسلط بیت کوین بر بازار بیشتر باشد، امکان حرکات قیمتی آلت‌کوین‌ها کمتر می‌شود. این مسئله می‌تواند نشان دهنده رفتار خرسی بین سرمایه‌گذاران باشد.
 • روندها (۱۰%): نتیجه اندیکاتور روندها، استناد بر جستجوهای انجام‌شده در مورد کلیدواژه بیت کوین و موضوعات مرتبط با آن در موتور جستجوگر گوگل است. در این اندیکاتور حجم جستجوها و توصیه‌های سایت‌های محبوب موردتوجه قرار می‌گیرد.
 • نظرسنجی (۱۵%): نظرسنجی‌های هفتگی بر روی پلتفرم ‌های افکار سنجی مشخصی انجام می‌شود تا معلوم شود که افراد در مورد بازارها چگونه فکر می‌کنند. البته مدتی است که نتایج این اندیکاتور در شاخص ترس و طمع مورداستفاده قرار نمی‌گیرد.

اعداد روی شاخص ترس و طمع، نشان‌دهنده چیست؟

به طور کلی، بازه عددی نمودار و شاخص ترس و طمع، بین ۰ تا ۱۰۰ بوده و دارای ۵ وضعیت است که در زیر مفهوم آن‌ها را بیان می کنیم.

 • Extreme Fear: این عبارت مربوط به بازه‌ی ۰ تا ۲۵ بوده و نشان دهنده‌ وجود ترس شدید در بازار است. بعضی از تحلیلگران تکنیکال این موقیعت را مناسب برای ورود به بازار می دانند.
 • Fear: این عبارت نیز زمانی بیان می‌شود که عدد نمودار بین بازه‌ی ۲۵ تا ۵۰ بوده و بیانگر وجود ترس در بین سرمایه‌گذاران است.
 • Neutral: این عبارت متناظر عدد ۵۰ در نمودار و نشان‌دهنده‌ی برابر بودن میزان ترس و طمع در بازار است.
 • Greed: زمانی که نمودار اعداد، بین ۵۰ تا ۷۵ را نشان دهد، به معنی طمع سرمایه گذاران برای سود بیشتر است.
 • Extreme Greed: این آخرین وضعیت نمودار و مربوط به بازه‌ی ۷۵ تا ۱۰۰ و نشان‌دهنده‌ی طمع شدید کاربران است. تحلیلگران تکنیکال در مورد ورود به بازار در این مقطع هشدار میدهند؛ زیرا، به خاطر طمع کاربران و هجوم آن‌ها به بازار، قیمت‌ها بیش از حد بالا رفته و هر لحظه امکان ریزش وجود دارد.

جمع بندی

شاخص ترس و طمع یا همان نمودار تجزیه و تحلیل احساسات در کنار صدها ابزار دیگر برای معامله بهتر و کم ریسک‌تر در بازارهای مالی، علی الخصوص بازار رمزارزها است؛ اما، مثل سایر ابزار، شاخص ترس و طمع باید با استراتژی صحیح استفاده شود و به تنهایی نمی‌توان با کمک این ابزار، مسیر موفقیت را ادامه داد و کسب سود کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *