مفاهیم پایه ای ارز دیجیتال

نهنگ های ارز دیجیتال چه کسانی هستند؟

crypto whale

شاید تا به حال، نام نهنگ های ارز دیجیتال را شنیده باشید و برایتان جالب باشد که این به چه معناست؟ در اصل این اصطلاح مترادف با اصطلاح سلطان طلا و سکه در ایران است.

این اصطلاح بر خلاف اسمش به سازمان یا کسی که رمزارز ها را جمع می‌­کند یا می‌­بلعد گفته نمی­‌شود. بلکه به کسانی گفته می‌­شود که مقادیر زیادی از یک یا چند نوع رمز ارز را در اختیار دارند که این مقدار آستانه دقیقی برای تعیین ندارد. به گفته برخی صاحبنظران، یک نهنگ رمز ارز حداقل باید 1000 رمزارز داشته باشد. چون این نهنگ ها باید بتوانند قیمت یک رمزارز را به راحتی تغییر دهند. یعنی ناگهانی قیمت یک رمزارز را بسیار بالا و یا پایین بیاورند. این نهنگ­ ها تاثیرات زیادی بر بازار معاملات فرابورس (OTC) دارند و گاهی اوقات به صورت دسته جمعی یا تکی باعث نوسانات زیادی بر یک رمز ارز می‌­شوند. این واژه همچنین برای موسسات و سازمان‌هایی که حجم زیادی از یک ارزدیجیتال را دارند استفاده می‌شود، البته این مقدار باید به اندازه‌ای باشد که بتواند باعث ایجاد موج‌های صعودی و نزولی شدید شود. بعنوان مثال‌هایی از گروه‌های سرمایه‌داران می‌توان Pantera Capital، گروه سرمایه‌گذاران Fortress و Falcon Global Capital را نام برد. با کایاکوینکس همراه باشید تا در ادامه با این نهنگ ها بیشتر آشنا ­‌شویم.

آیا معاملات نهنگ‌ها به بازار شوک وارد نمی‌کند؟

در پاسخ باید گفت بله، به دلیل حجم بالای دارایی نهنگ‌ها، معاملات آن‌ها تاثیرات شدیدی روی بازار می‌گذارد. به همین دلیل است که تمام معاملات خود را در بازار‌های مرسوم ارز‌های دیجیتال انجام نمی‌دهند. نهنگ‌ها بخشی از معاملات خود را در بازاری موسوم به فرابورس (OTC) انجام می‌دهند.

چه حجمی از بیت‌کوین در دست نهنگ‌ها است؟

طبق قانون ۲۰-۸۰ یا همان اصل پارتو تنها ۲۰ درصد از سرمایه‌گذاران در ایالات متحده بیش از ۸۰ درصد بیت‌کوین بازار را در اختیار دارند.

برای بررسی دقیق‌تر به آمار جالب سایت BitInfoCharts در سال ۲۰۲۲ نگاهی می‌اندازیم:

طبق گفته این سایت تنها سه کیف پول بیت‌کوین صاحب 7.18% کل بیت‌کوین موجود هستند که ارزشی معادل ۶۲۱ میلیون دلار دارد. این سایت همچنین آمار جالب دیگری در خصوص ۱۰۰ کیف پول برتر بیت‌کوین ارائه می‌دهد و می‌گوید این کیف پول‌ها 32.2% درصد کل بیت‌کوین موجود در بازار را در اختیار دارند که ارزشی معادل  2.78 میلیارد دلار دارد!

چگونه مانند نهنگ های بازار ارزهای دیجیتال، سودآور باشیم؟

درست است که نهنگ ­ها فقط به فکر غذای خود هستند و هنگام شکار به بقیه هیچ توجه ای ندارند. ولی سرمایه­ گذاران دیگر از باقی­مانده شکار این نهنگ ها سود بسیاری به جیب می‌زنند. این مستلزم آن است که پا به پای این نهنگ ها حرکت کنند و یا به اصطلاح سوار بر کشتی این نهنگ­ ها شوند.

برای داشتن یک سود خوب می‌توان سوار بر کشتی این نهنگ ­­ها شد. چرا که آن­ها به راحتی ارزش یک رمز ارز را مشخص می­‌کنند اما بلیت ورود به این کشتی ها این است که با رفتار نهنگ ­ها آشنا باشید. یعنی بدانید که در چه زمان و چگونه می خواهند حرکت کنند، و باید کاملا گام به گام آن ها حرکت کنید.

بلیت این کشتی­ ها نسبتا گران بهاست اما ارزش آن را دارد که برای بدست آوردنش زحمت بکشید. زیرا سود خوبی به جیب خواهید زد! این بلیت را با پول نمی‌­توان خرید. بلکه شرایط داشتن یک بلیت تنها دانستن زمان حرکت این کشتی ها و نحوه سوارشدن به آنها است.

در این کشتی ها صندلی شما جای ثابتی ندارد. در اصل هر کسی سکان خود را باید کنترل کند. اگر حواستان از حرکت نهنگ ­ها پرت شود یا خلاف جهت آن ها پیش بروید دیگر در این کشتی جایگاهی ندارید. باید مراقب باشید تا قربانی رفتار این نهنگ ها نشوید. تصور کنید اگه این نهنگ ها با هم تصمیم بگیرند که قیمت یک رمز ارز را پایین بیاورند، رمز ارزی که شما با آن سرمایه گذاری کردید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

روش های معامله نهنگ ها در بازار ارزهای دیجیتال

  • پامپ و دامپ

این روش یکی از ساده‌­ترین و مرسوم‌­ترین روش های نهنگ ها برای شکار است. همانطور که بالاتر هم گفته شد، نهنگ‌ ها به راحتی می­‌توانند قیمت یک رمز ارز را افزایش(Pump) یا کاهش(Dump) دهند. از آنجا که در این معاملات و صرافی ها محدودیتی وجود ندارد این کار کاملا شدنی است.

این روش ساده اینگونه صورت می گیرد که گروهی از نهنگ ها یا فقط یک نهنگ حجم بزرگی خرید می­‌کنند. که این کار باعث افزایش قیمت(Pump)  می­‌شود. آنها خرید خود را به مرور کم می کنند ولی قیمت همواره در حال افزایش است. چون مورد توجه بقیه سرمایه­‌ گذاران حقوقی و حقیقی شده است. در واقع نهنگ ها نمودار قیمت را به بالا هل دادند. زمانی که پول کافی برای (Dump) باشد، نهنگ ها خیلی زیرکانه شروع به فروختن سهام های خود می کنند تا روند کاهش (Dump) آغاز شود. آنها انقدر زیرکانه اینکار را می­‌کنند که عموم سرمایه ­‌گذاران تصور می­کنند که این روند کاهشی موقتی است. پس برای از دست ندادن فرصت شروع به خرید این سهم می کنند (اینها همان قربانیان هستند) ولی بر خلاف تصور این افراد، رمز ارز ها روند کاهشی (Dump) را ادامه می‌­دهند. برخی از این افراد که طعمه این کاهش قیمت شده ‌­اند، برای حفظ ارزش سهام رمز ارز خود در طول این روند کاهشی کوتاه نمی‌آیند و به ­جای اینکه دچار ترس از ضرر مالی شوند، سهام رمز ارز خود را نگه داشته و منتظر افزایش قیمت بعدی می‌­­مانند.

  • استراتژی دیوار فروش (Sell wall)

نهنگ‌ ها با خریدن و نگه داشتن ارزهای مناسب و ارزان، سود قابل توجهی را به خود اختصاص می دهند. آنها با راکد کردن نمودار قیمت در بالاترین ارزش خود و نفروختن حجم زیاد دارایی خود از آن رمز ارز باعث می شوند دیگر سرمایه گذاران از این وضعیت سیگنال خوبی دریافت نکنند و شروع به فروختن سهام های خود بکنند حتی به پایین ترین قیمت و همین زمان است که نهنگ ها این سهام ها را با پایین ترین قیمت می بلعند و در نتیجه سود خود را چند برابر می کنند. اگر می خواهید از این استراتژی بازدهی بسیار خوبی بگیرید، باید روی ارزهایی تمرکز ویژه داشته باشید که در آینده نزدیک سود بسیار بالایی خواهند داشت. سرمایه زیاد و داشتن اطلاعات، دو شرط بسیار مهم برای این استراتژی است.

  • استراتژی فریب بازار با حمله‌های کوتاه مدت

فرض کنید ارزش تمام بازار یک ارز بیشتر از 500 میلیون دلار باشد. نهنگ‌ ها اگر متوجه شوند در آینده نزدیک این ارزش به بیش از ۱ تریلیون دلار میرسد دست بکار می شوند، آنها با حملات سریع و متعدد، در بازار این رمز ارز آشوب به پا می کنند و باعث میشوند که سیگنال های زیاد و مختلفی از این رمز ارز به گوش سرمایه گذاران دیگر برسد و در نتیجه توجهات زیادی به این رمز ارز معطوف می شود و یا باعث ایجاد ترس برای سرمایه گذاران دارای سهام از این رمز ارز شوند که آنها را وادار به فروش سهام خود می کند. در پی این اتفاقات، مطمئناً قیمت رمز ارز های دیگر تحت تاثیر این موضوع قرار خواهند گرفت، و در آخر نهنگ ها از چندین جهت، هم سود می کنند و هم فرصت سرمایه گذاری در بازار رمز ارز های دیگر برای خود ایجاد می کنند.

چگونه تبدیل به یک نهنگ ارز دیجیتال شویم؟

 اصلا نیاز نیست که پولدار باشید. برای یک نهنگ شدن پولدار بودن نیاز نیست، زرنگ بودن نیاز است. کافیست بازار هایی که اکنون ارزش پایینی دارند ولی درآینده حتما ارزش آن­ها چند برابر خواهد شد را بیابید و در آن تا بالاترین حد خود سرمایه گذاری کنید. حتما نیاز نیست به تنهایی سعی بر نهنگ شدن بکنید، از دوستان و سرمایه ­گذاران دیگر کمک بگیرید و با آن­ها در یک رمز ارز شریک شوید و تا حدی این به شرکای خود اضافه کنید که بیشتر ارزش آن رمز ارز در اختیار گروه شما باشد. اگر عاقلانه و سریع تصمیم گیری کنید می­توانید با خرید رمز ارز در پروژه های بزرگ  ICO، که رمز ارز ها با قیمت بسیار پایینی فروخته می شوند، شما هم یک نهنگ ارز دیجیتال شوید!

جمع بندی

همان طور که دیدید نهنگ‌ ها به عنوان گروهی از سرمایه‌گذاران تسلط زیادی روی بازار دارند و می‌توانند با ایجاد نوسانات کاذب افراد زیادی را به اشتباه بیندازند، بهترین راه برای اینکه در دام نهنگ‌ها نیفتید این است که تصمیمات خود را از روی آگاهی بگیرید و زمان‌هایی که بازار دچار هیجانات شدید شده است دست به خرید نزنید.

البته این را هم بگوییم که ممکن است شما هم بتوانید روزی به یک نهنگ تبدیل شوید چرا که خریداران اولیه بیت‌کوین احتمالا هیچ گاه فکر نمی‌کردند به چنین ثروت عظیمی دست پیدا کنند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *