مفاهیم پایه ای ارز دیجیتال

حباب قیمت ارز دیجیتال چیست؟ همه چیز درباره مفهوم Price Bubble

crypto bubble

برخی از کارشناسان بازارهای مالی در سال‌های اخیر، قیمت ارزهای دیجیتال به‌ویژه بیت‌کوین را حباب اعلام کرده‌اند. منظور آن‌ها از حباب قیمت ارز دیجیتال این است که قیمت یک سکه معین یا به‌طورکلی دارایی‌های دیجیتال، بسیار بالاتر از ارزش واقعی آن‌ها است. در واقع، برخی از کارشناسان محافظه‌کار کریپتو معتقدند که بیشتر ارزهای دیجیتال ارزش واقعی صفر دارند.

نگرانی در مورد حباب بالقوه کریپتو در حدود سال ۲۰۱۸ زمانی که ارزش بازار ارزهای دیجیتال افزایش یافت به اوج خود رسید. در آن زمان، ارزش کل بازار تمام ارزهای دیجیتال به ۸۰۰ میلیارد دلار می‌رسید؛ علی‌رغم این که به‌طورکلی تعیین یک ارزش واقعی و ذاتی برای ارزهای دیجیتال غیرممکن است.

اتهامات مربوط به حباب قیمت ارز دیجیتال اغلب با این باور است که تنها هدف ارزهای دیجیتال حدس و گمان است. بدبینان به سطوح پایین پذیرش ارزهایی مانند بیت‌کوین در اقتصاد «واقعی» اشاره می‌کنند. برای مثال، خرید یک وعده‌غذایی در رستوران یا پرداخت بیشتر خدمات با استفاده از بیت‌کوین هنوز بسیار دشوار است. بااین‌حال، کاربردها و موارد استفاده از ارزهای دیجیتال هر روز در حال افزایش است و علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال معتقدند که این فناوری و توکن‌های مرتبط با آن به‌زودی ارزش واقعی خواهند داشت.

مفهوم ترکیدن حباب قیمت ارز دیجیتال

ترکیدن حباب قیمت ارز دیجیتال به زمانی اشاره دارد که قیمت‌های متورم نمی‌توانند پایدار بمانند و قیمت دارایی به‌شدت سقوط می‌کند. بسیاری فکر می‌کنند که ارزهای دیجیتال، به‌ویژه بیت‌کوین یک حباب هستند و در واقع هیچ ارزشی ندارند. استدلال اصلی برای این نظر این است که ارزهای دیجیتال برای چیزی جز حدس و گمان خوب نیستند و حتی نمی‌توان از آن‌ها برای خرید پیتزا استفاده کرد. بسیاری از فعالان بازار استدلال می‌کنند که بازارهای کریپتو قبلاً دچار حباب‌ها و خرابی‌ها شده‌اند که از سال ۲۰۱۱ شروع شده و تا کنون ادامه دارد.

ازآنجایی‌که ارزهای دیجیتال منفجر شده‌اند و ارزش کل آن در این روزها به بیش از ۷۰۰ میلیارد دلار رسیده است، صداهای برجسته در هر دو طرف سکه به گوش می‌رسد. سرمایه‌گذاران برای بهره‌گیری از سودهای سریع بیت‌کوین، اتریوم، ریپل و سایر ارزهای مجازی انباشته شده‌اند. اما درعین‌حال، برخی از بزرگ‌ترین نام‌ها در دنیای مالی، فضای ارزهای دیجیتال را تحقیر کرده‌اند و آن را حباب یا بدتر از آن می‌نامند.

انواع حباب‌ قیمت ارز دیجیتال

crypto bubble types

دررابطه‌با حباب ارزهای دیجیتال با انواع مختلفی روبه‌رو هستیم و ازآنجایی‌که دنیای ارزهای دیجیتال به‌صورت دارایی‌های مالی جدید و پیچیده‌ای هستند، عوامل مؤثر بر قیمت آن‌ها همچنان نامشخص است. یکی از ویژگی‌های برجسته بازار ارزهای دیجیتال، سیستم مالی غیرمتمرکز آن است. این ویژگی‌های بازار ارزهای دیجیتال ممکن است باعث شود سرمایه‌گذاران ناآگاه از معاملات سایر شرکت‌کنندگان در بازار تقلید کنند که همین مباحث خود باعث به‌وجودآمدن حباب‌های قیمتی گوناگونی می‌‌شود که من‌جمله می‌توان به حباب تجربی، حباب رفتاری و در انتها حباب مربوط به نوسانات و تراکنش‌ها اشاره کرد.

مطالعات تلاش می‌کند رفتار حباب‌دار در بازار ارزهای دیجیتال در طول همه‌گیری تشخیص‌داده‌شده و عوامل زمینه‌ای پشت حباب‌های سوداگرایانه را تعیین می‌کند. درحالی‌که تشکیل حباب به طور تجربی در چندین کلاس دارایی (مانند سهام، ارز، طلا، انرژی و املاک و مستغلات) مورد بررسی قرار می‌گیرد از جمله رفتار حبابی در بازار ارزهای دیجیتال یک زمینه مطالعاتی نوظهور است.

علاوه‌بر این، درحالی‌که مطالعات اخیر با حباب‌های سوداگرایانه در ارزهای دیجیتال سروکار دارد، آن‌ها عمدتا وجود حباب‌ها در بیت‌کوین را به عنوان شناخته‌شده‌ترین ارز دیجیتال تحلیل می‌کنند.

رفتار حبابی در بازار ارزهای دیجیتال در بحبوحه همه‌گیری کووید ۱۹، جایی که رفتار سرمایه‌گذاری به دلیل توقف عملیات و اقدامات اتخاذ شده، توسط سیاست‌گذاران تغییر کرده است. کووید ۱۹ به طور چشمگیری بر دارایی‌های مالی، به‌ویژه سهم‌ها تأثیر گذاشته است. بااین‌حال، قیمت‌های ارزهای دیجیتال، به‌ویژه آلت‌کوین ها، در طول شیوع کووید ۱۹ به‌شدت افزایش یافت و در طول دوره همه‌گیری به اوج خود رسید.

مهم‌تر از همه در این مطالعه تلاش می‌کنیم تا عوامل ایجاد حباب در ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم. عوامل متعددی در تعیین حباب ارزهای دیجیتال نقش دارند که می‌توان به پرداختن به نوسانات، تراکنش‌ها، حجم، محبوبیت و عدم‌قطعیت اشاره کرد.

جمع بندی

حباب قیمت ارز دیجیتال پدیده‌ای است که در آن بازار به طور فزاینده‌ای قیمت ادامه‌دار دارایی‌های رمزنگاری شده را در برابر ارزش فرضی آن‌ها متورم می‌کند. تاریخچه ارزهای دیجیتال با حباب‌های گمانه‌زنی متعددی مشخص شده است. برخی از اقتصاددانان و سرمایه‌گذاران برجسته این دیدگاه را بیان کرده‌اند که کل بازار ارزهای دیجیتال یک حباب سوداگرایانه است.

طرفداران این دیدگاه عبارت‌اند از وارن بافت (Warren Buffett)، عضو هیئت‌مدیره برکشایر هاتاوی و چندین برنده جایزه نوبل در علوم اقتصاد، بانک‌های مرکزی و…. مطالعات آینده باید تاثیر اعلام بسته‌های محرک توسط دولت‌ها در طول همه‌گیری را بر رفتار حباب قیمت در بازار ارزهای دیجیتال در نظر بگیرد. علاوه بر این، دوره‌های همه‌گیر ممکن است به فازهایی تقسیم شوند و رفتار حباب قیمت در مراحل مختلف باید بررسی شود. دوره پس از همه‌گیری نیز باید مورد بررسی قرار گیرد و نتایج باید با یافته‌های مطالعه حاضر مقایسه شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *