مفاهیم پایه ای ارز دیجیتال

استیبل‌کوین‌ الگوریتمی چیست؟ آشنایی با Algorithmic Stablecoin و ویژگی های آن

algorithmic stablecoin

استیبل‌کوین‌ ها به عنوان یکی از ویژگی های برجسته در دنیای کریپتوکارنسی ها برای رفع نگرانی های نوسانات قیمتی ظهور پیدا کرده اند. هر کسی که فضای ارزهای دیجیتال را از نزدیک دنبال کند متوجه می شود که رمزارزها از منظر قیمت بسیار ناپایدار هستند. ارزش ارزهای دیجیتال بر اساس تغییرات در شرایط بازار، عرضه و تقاضا به شدت در نوسان است. توجه به این نکته مهم است که نوسانات زیاد در این حوزه می‌تواند نگرانی بزرگی برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند. بنابراین، استیبل‌کوین‌ها به عنوان یک راه حل قابل اعتماد برای رسیدگی به نوسانات بالای قیمتی توسعه یافتند. در میان بسیاری از انواع استیبل‌کوین‌ها، استیبل‌کوین‌های الگوریتمی به عنوان توکن های رمزنگاری غیرمتمرکز «صرفاً پایدار» معرفی شده اند. آیا آنها واقعاً پایدار هستند؟ استیبل‌کوین‌های مبتنی بر الگوریتم چه چیزی را به ارمغان می آورند؟ مقاله زیر راهنمای دقیقی در مورد استیبل کوین‌های مبتنی بر الگوریتم، عملکردها و معرفی اسامی قابل‌توجه در فهرست استیبل کوین‌های الگوریتمی به شما ارائه می‌دهد. با کایاکوینکس همراه شوید.

انواع مختلف استیبل‌کوین‌ها

به منظور ایجاد درک بهتر از استیبل کوین های مبتنی بر الگوریتم، شناخت انواع مختلف استیبل‌کوین‌ها حائز اهمیت است. استیبل‌کوین‌ها حضور بسیار پررنگی در بازار ارزهای دیجیتال دارند. نکته جالب این است که کل عرضه استیبل کوین شاهد رشد شدید 493 درصدی در بازه زمانی یک ساله بوده است. از 5.9 میلیارد دلار در ابتدای سال 2020 به بیش از 35 میلیارد دلار در ابتدای سال 2021، استیبل کوین ها قطعاً مسیر طولانی را طی کرده اند. مهمتر از همه، فشار مداوم برای بازار DeFi به رشد چشمگیر استیبل کوین ها شتاب بیشتری داده است. استیبل‌کوین‌ها به‌طورکلی به دودسته متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می‌شوند. در ادامه قصد داریم به مهم‌ترین نوع استیبل‌کوین‌های غیرمتمرکز، یعنی استیبل کوین الگوریتمی بپردازیم. این استیبل‌کوین‌ها دارای تفاوت‌های بنیادی با استیبل‌کوین‌های معمولی هستند که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

استیبل‌کوین‌های الگوریتمی چیست؟

الگویتم به مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها اطلاق می شود که یک برنامه به طور خودکار در صورت برآورده شدن شرایط خاصی آن را اجرا می‌کند. استیبل کوین به ارز دیجیتالی گفته می‌شود که به یک ارز فیات، یک دارایی یا برخی دیگر از اوراق بهادار متصل است و باید بدون توجه به شرایط بازار ارزهای دیجیتال یا عوامل خارجی، ارزش خود را حفظ کند.

بنابراین، می‌توان گفت که استیبل‌کوین‌های الگوریتیمی نوعی استیبل‌کوین‌ هستند که برابری خود را از طریق یک پروتکل یا سیستم اقتصادی غیرمتمرکز و خودکفا حفظ می‌کنند. پرکاربردترین روش برای حفظ این ارزش، دستکاری عرضه است. بیشتر استیبل کوین‌های الگوریتمی بر اساس یک سیستم و پروتکل اقتصادی ایجاد می‌شوند که به طور خودکار عرضه این ارزهای دیجیتال را با سوزاندن یا ضرب توکن‌ها افزایش یا کاهش می‌دهد تا برابری آنها حفظ شود. به بیان بهتر این استیبل‌کوین‌ها هیچ نوع پشتوانه یا ذخایری، اعم از اقتصادی و مالی، در دنیای واقعی ندارند. استیبل کوین‌های دیگر مانند تتر یا USDC از این روش پیروی نمی‌کنند و پشتوانه ذخیره ارزی دارند.

ویژگی‌های استیبل‌کوین‌های الگوریتمی

از آن جایی که ارزها به دولت‌ها وابسته هستند، ایجاد ذخیره ارزی برای این استیبل کوین‌ها پای دولت‌ها را وسط می‌کشد. بسیاری از نهادهای قدرت به این نوع ذخیره ارزی واکنش منفی نشان می‌دهند چون میزان بالایی از ارزهای فیات در گردش را بدون هیچ ارزش افزوده برای دولت قفل می‌کنند. بسیاری از کشورهای جهان که قوانین سفت و سختی در زمینه مالی دارند، سعی می‌کنند قوانینی مانند قوانین مالیاتی برای نهادهای استیبل‌کوین‌ وضع کنند. اگر دولت کشوری تصمیم بگیرد به هر دلیلی حساب‌های بانکی نهاد صادر کننده استیبل‌کوین‌ را مسدود کند، در این صورت ظرفیت بازپرداخت این استیبل‌کوین‌ می‌تواند صفر شود و میلیاردها دلار پول از بین برود. اگرچه این اتفاق ممکن است بعید به نظر برسد، اما امکان چنین اتفاقی وجود دارد. استیبل‌کوین‌ الگوریتمی در مقابل هر نوع مقررات قانونی مصون است و در عین حال غیرمتمرکز و مستقل از هرگونه ذخایر مبتنی بر پول واقعی یا وثیقه است.

انواع استیبل کوین‌های الگوریتمی

types of algorithmic stablecoin

استیبل کوین‌های الگوریتمی Rebase

استیبل‌کوین‌های  الگوریتمی Rebase اولین نوع از استیبل‌کوین‌هایی  بودند که سعی می‌کردند از طریق دیگر کوین‌ها ارزش خود را حفظ کنند. در این مدل، قیمت توکن‌ها از طریق فرآیند «Rebase» کل عرضه توکن‌ها مشخص می‌شود. فرآیند Rebase مجموع عرضه یک توکن هر روز در تمام کیف پول‌هایی که آن را نگه می‌دارند را کاهش یا افزایش می‌دهد. این افزایش یا کاهش قیمت استیبل کوین را ثابت نگه می‌دارد.

از آنجایی که DEX‌ها با استخرهای نقدینگی کار می‌کنند، عرضه توکن‌های Rebase در استخر به طور خودکار تنظیم می‌شود و باعث می‌شود که قیمت فوراً کاهش یابد. با این حال، در بازارهای متمرکز، افزایش ناگهانی عرضه توکن، از سوی دارندگانی که به دنبال سود از تغییر قیمت هستند فشار فروش بیشتری ایجاد می‌کند. دو ارز دیجیتال AMPL و Base Protocol دو مورد از محبوب‌ترین استیبل کوین‌های الگوریتمی مبتنی بر این فرآیند در بازار هستند. از بین این دو پروژه، به نظر می‌رسد AMPL به طور مداوم برابری خود را حفظ می‌کند در حالی که به نظر می‌رسد Base Protocol در حفظ آن ناکام است.

استیبل‌کوین‌های  الگوریتمی Seigniorage

کلمه Seigniorage به تفاوت بین ارزش اسمی یک ارز و هزینه‌های تولید آن اشاره دارد. این کلمه به طور خلاصه، به سیستمی اشاره دارد که در آن مشارکت‌کنندگان شبکه مستقیما تشویق می‌شوند تا ارزش یک ارز دیجیتال را از طریق مکانیسم‌های استخراج و سوزاندن توکن حفظ کنند. مدل استیبل­کوین الگوریتمی سینیوراژ از یک سیستم چند توکنی استفاده می‌کنند تا ارزش خود را حفظ کند. در این سیستم یک کوین اصلی وجود دارد که قرار است ارزشش ثابت بماند و در عین حال یک یا چند کوین یا توکن دیگر وجود دارند که قرار است ارزش اصلی این الگوریتم را حفظ کنند.  دو نوع استیبل کوین اصلی در این روش وجود دارد که با نام‌های Luna و Basis Cash شناخته می‌شوند.

استیبل‌کوین‌های الگوریتمی Over-collateralized

این نوع استیبل‌کوین‌ الگوریتمی در ابتدا توسط پروژه Maker ساخته شد و ارز دیجیتال آن با نام DAI قرار است که ارزش خود را حفظ کند. استیبل کوین دای قرارداد هوشمندی دارد که ارزش توکن را توسط قیمت وثیفه اصلی خود از طریق سوزاندن آن تنظیم می‌کند. این نوع استیبل کوین شبیه به استیبل کوین سنیوراژ کار می‌کند. وثیقه توکن DAI تقریبا 1.5 برابر بیشتر از توکن‌های DAI هست. کاربران برای استفاده از این ارز دیجیتال باید وثیقه‌ را در شبکه قفل کنند و این وثیقه از جنس ارز دیجیتال است. اگر ارزش این وثیقه کاهش پیدا کند کاربر موظف است که مقدار آن را بیشتر کند و در غیر این صورت لیکویید می‌شود. با این حال این فرآیند ارزش DAI را حفظ می‌کند.

چرا استیبل‌کوین الگوریتمی پرریسک است؟

این مدل کریپتوکارنسی‌ها بسیار پرریسک هستند، چون با دارایی واقعی پشتیبانی نمی‌شوند و در نتیجه، آنها صرفاً استیبل‌کوین‌ نیستند. آنها هیچ وثیقه‌ای ندارند، یعنی ثبات قیمتشان آن‌طور که فکر می‌کنید مطمئن نیست. این مدل از کوین‌ها مانند بسیاری از رمزارزهای دیگر برای حفظ ارزش نیاز به تقاضا دارند. همه می‌دانیم که چگونه تقاضا برای یک کوین در صنعت کریپتو، در نتیجۀ عوامل فراوانی می‌تواند بسیار متغیر باشد و این موضوع به‌ تنهایی هنوز یک نقطه ‌ضعف بزرگ برای این نوع کریپتو است.

افزون بر این، افت ارزش یک کوین در جفت الگوریتمی، بسته به نوع استیبل‌کوین‌ الگوریتمی مورد بحث می‌تواند یک اثر دنباله‌دار داشته باشد. وقوع این اتفاق را در فاجعۀ UST مشاهده کردیم؛ بنابراین، به طور خلاصه، این نوع استیبل‌کوین‌ در صورت بروز چنین اتفاقی مشکل مضاعف ایجاد خواهد کرد.

جمع بندی

در این مطلب مروری بر استیبل‌کوین‌ الگوریتمی انداختیم و دیدیم که این ارزهای دیجیتال چگونه قیمت خود را حفظ می‌کننند. به طور خلاصه، اکوسیستم استیبل‌کوین‌های الگوریتمی هنوز در مراحل ابتدایی خود است. شکی وجود ندارد که تنها راه برای یافتن مدل‌های کارآمد بیشتر برای استیبل‌کوین‌های الگوریتمی، آزمایش و شکست تا حد امکان است. با این حال هنوز دنیای استیبل‌کوین‌های الگوریتمی به پختگی کامل نرسیده است و اتفاقی که برای UST افتاد نیز گواه بر این مطلب است. سرمایه گذاری روی این نوع استیبل‌کوین‌ها علی­ رغم این که مشکلات قانونی مربوط به استیبل‌کوین‌های دیگر را ندارند اما هنوز حفظ ارزش که اصلی‌ترین وظیفه یک استیبل‌کوین‌ است برای استیبل‌کوین‌ الگوریتمی یک چالش محسوب می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *