مفاهیم پایه ای ارز دیجیتال

پنج استراتژی مدیریت ریسک موثر هنگام معامله ارزهای دیجیتال

strategies for risk management

دنیای ارزهای دیجیتال به آرامی راه خود را به عنوان یکی از جریان های اصلی سرمایه گذاری باز کرده است و افراد بیشتری در مورد چشم انداز معاملات رمزارزها تحقیق و بررسی می کنند. اما چیزی که همیشه در معاملات خود در نظر داشته باشید، صرف نظر از نوع رمزارز، بحث ریسک است. ریسک و خطر از دست دادن سود برای بسیاری از انواع دیگر سرمایه گذاری، مانند املاک و مستغلات یا سهام، امری ذاتی است. اما ماهیت سوداگرانه ارزش رمزارزها و نوسانات بازارهای کریپتو، به ویژه از سوی یک معامله گر جدید، شایسته توجه ویژه است. اگر به کسب سود در معاملات ارزهای دیجیتال فکر می کنید، نباید در مورد مدیریت ریسک (Risk Management) دارایی های خود منفعل باشید. یک رویکرد خوب برای مدیریت ریسک، ضررهایی را که ممکن است در معاملات خود متحمل شوید، کاهش می دهد و به شما کمک می کند تا از سرمایه گذاری اولیه خود بیشترین بهره را ببرید. با کایاکوینکس همراه شوید تا با پنج مورد از استراتژی های مدیریت ریسک بیشتر آشنا شوید.

آستانه تحمل ضرر برای معاملات خود تعیین کنید

Predetermine Your risk management Threshold for Your Crypto Investments

قول مشهوری در بین معامله گران سنتی وجود دارد که می گوید:”هرگز بیش از آن چیزی که می توانید از دست بدهید، ریسک نکنید.” این قطعاً چیزی است که باید در تجربه معاملات شما اعمال شود. میزان دقیق ریسکی که یک معامله گر می تواند متحمل شود، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اما این باید یک رویه معمول برای یک معامله گر باشد که آستانه ریسک خود را تعیین کند و استراتژی های سرمایه گذاری خود در کریپتوکارنسی را بر اساس آن پیاده سازی کند.

شما می توانید این اصل را به دو صورت اعمال کنید. ابتدا مطمئن شوید که نسبت ریسک به ریوارد (Risk to Reward Ratio) درستی برای سرمایه گذاری در رمزارز انتخابی خود را محاسبه کنید. دوم، در مورد مقدار مشخصی از سرمایه خود تصمیم بگیرید که فعلاً مایل به ریسک هستید و از تجاوز از آن مقدار اکیدا خودداری کنید. توجه داشته باشید که معاملات کریپتوکارنسی، نوعی از سرمایه گذاری است که در آن به نظم و انضباط زیادی نیاز خواهید داشت. زمانی که بازار صعودی است (بازار گاوی)، سرمایه گذاری بیشتر از آنچه در ابتدا برنامه ریزی کرده بودید، می تواند بسیار وسوسه انگیز باشد. همیشه احساسات خود را کنترل کنید و اجازه دهید منطق  و نه هیاهو و احساسات، تصمیمات شما را هدایت کند.

یک اکوسیستم معاملاتی امن برای خود بسازید

risk management ecosystem

ریسک سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، فقط به نوع کوین یا توکن مورد نظر بستگی ندارد. اکوسیستم معاملاتی شما به همان اندازه مهم است. اگر در انتخاب کیف پول یا پلتفرم معاملاتی خود دقت نکنید، ممکن است در نهایت ضربه سنگینی به سرمایه گذاری شما وارد شود. همین امر در مورد آگاهی شما از کلاهبرداری های مرتبط با رمزارز نیز صدق می کند. اگر در جریان این امور نباشید، عوامل مخرب به راحتی می توانند از شما و دارایی های شما سوء استفاده کنند.

با آگاهی از این موضوع، متعهد شوید که یک اکوسیستم معاملاتی امن بسازید که به شما حریم خصوصی، امنیت و کنترل کامل بر دارایی های رمزارزی شما می دهد. علاوه بر این، مطمئن شوید که خود را با اطلاعات به روز در مورد کلاهبرداری های مرتبط با کریپتوکارنسی و سایر فعالیت های غیرقانونی مسلح می کنید. با انجام این کار، ریسک مرتبط شدن با فعالیت های مشکوک یا مجرمانه را کاهش خواهید داد.

در مورد ریسک کوین ها یا توکن های خاص، تحقیق کنید

risk management research

تجربه بازار ارزهای دیجیتال نشان داده است که برخی از کوین ها و توکن ها دارای ریسک های سرمایه گذاری منحصر به فردی هستند که دیگر رمزارزها فاقد آن است. یک رمزارز ممکن است به طور فعال در یک محل خاص ممنوع شود، در حالی که رمزارزهای دیگر از نظر اجرای قانون، یک منطقه خاکستری را اشغال کنند. برخی از آنها به دلیل ماهیت پروتکل‌هایشان، بیش از سایرین در معرض مسائل امنیتی و نقض آن هستند. سایر ارزهای دیجیتال ریسک نقدینگی بالایی دارند زیرا بازارهایشان اصطلاحا سرد و گرم می شود.

خوب است که این تفاوت ها را بیاموزید تا برای آزمایش های خاصی که با رمزارز انتخابی شما پیش می آید، آماده باشید. انتخاب رمزارز جهت معامله و سرمایه گذاری باید نشان دهنده ریسک پذیری شما و همچنین ترجیحات شخصی مانند حریم خصوصی باشد. اگر همه این‌ها با هم هماهنگ باشند، مقابله با ریسک هایی که بر سر راهتان قرار می‌گیرد برایتان سخت نخواهد بود.

سبد سرمایه گذاری خود را متنوع کنید

risk management diversification

حواستان باشد که تمام تخم مرغ های خود در یک سبد نگذارید و تمام امیدهای سرمایه گذاری خود را روی یک یا دو رمزارز خاص تثبیت نکنید. در حالی که سرمایه‌گذاری‌ در کریپتو واقعاً می‌تواند برای کسانی که باتجربه هستند و درست معامله می کنند، بسیار سودمند باشد، اما نه یک راه سریع و موثر و نه جایگزین مناسبی برای یک سبد سرمایه‌گذاری متعادل و متنوع هستند. بهترین روش این است که دارایی های رمزارز خود را تنها به عنوان یکی از انواع سرمایه گذاری در بین بسیاری از سرمایه گذاری ها ببینید که می تواند ثروت شخصی شما را افزایش دهد. با آگاهی از این موضوع، روی ایجاد یک سبد سرمایه گذاری که ریسک شما را متنوع می کند، فکر کنید. هنگامی که ارزش یک نوع از دارایی های شما در نوسان است، حداقل سرمایه‌گذاری‌های دیگری برای متعادل کردن آن و دور نگه داشتن شما از ضرر هنگفت خواهید داشت.

یک استراتژی خروج برای خود آماده کنید

risk management exit strategy

در نهایت، اگرچه ممکن است نخواهید به شرایطی فکر کنید که شما را مجبور به توقف معامله در ارزهای دیجیتال انتخابی خود می کند، مهم است که یک استراتژی خروج (Exit Strategy) اضطراری را برنامه ریزی کنید. شما باید قادر به تعیین این امر باشید که چه زمانی عاقلانه است که معامله در یک کوین یا توکن خاص را متوقف کنید و یا به سرمایه گذاری در رمزارزی دیگر شیفت کنید. اگر مبلغی را برای سرمایه گذاری خود در کریپتوکارنسی تعیین کرده اید، خوب است که برعکس آن نیز تصمیم بگیرید. این مبلغ، مقدار خروج (Exit Amount) نامیده می شود، رقمی که می تواند به عنوان یک معیار مشخص برای متوقف کردن ضرر معاملاتی شما باشد.

با این حال، داشتن یک استراتژی خروج، نباید شما را از انجام بهترین تلاش خود در معاملات ارزهای دیجیتال منصرف کند. اذعان به این احتمال که ممکن است اوضاع به هم بریزد، ممکن است شما را تشویق کند که در مورد تصمیمات معاملاتی ارزهای دیجیتال خود استراتژیک تر عمل کنید.

جمع بندی

ریسک بخشی از تجربه معاملات ارزهای دیجیتال است و معامله گر هوشمند به جای انکار، آن را پذیرفته و روی آن کار می کند. با استفاده از نکات ذکر شده در این مقاله، می توانید مدیریت ریسک را در استراتژی کلی معاملات رمزارزی خود بگنجانید. پاسخگویی شما به ریسک می تواند عامل تعیین کننده در موفقیت سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال شما باشد. بدیهی است نکات ذکر شده در مورد مدیریت ریسک در این مقاله، جنبه توصیه و آموزش داشته و مسئولیت عدم جوابگویی آنها و یا ضرر معاملاتی افراد متوجه کایاکوینکس نمی باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *