مفاهیم پایه ای ارز دیجیتال

4 استراتژی مهم برای بقا در بازار خرسی ارزهای دیجیتال

strategy to trade in bear market

این روزها با گسترش بازار کریپتو، افراد زیادی به ‌عنوان تریدر ارز دیجیتال وارد این بازار شده‌اند. اگر شما هم به عنوان معامله گر در این بازار فعالیت دارید، حتما می دانید که روند قیمت ها همیشه صعودی نبوده و ممکن است برای مدتی بازار خرسی بر صنعت رمزارزها حاکم باشد. ولی جای نگرانی نیست! تا زمانی که با استراتژی های ترید در بازار نزولی آشنا باشید، نیازی به ترس از معامله در این بازه زمانی نیست. معمولا زمانی با بازار خرسی مواجه هستیم که قیمت دارایی‌ها مانند کریپتو، سهام یا دارایی حداقل 20 درصد کاهش می‌یابد. مهم است که سرمایه‌گذاران با پیروی از استراتژی‌های خاصی از این زمان‌ها عاقلانه استفاده کنند که به آنها کمک می‌کند تا زمانی که بازار کریپتو آسیب‌های خود را بر پرتفوی‌ها می‌زند، آرام بمانند. سرمایه گذاران از فرصت بازار نزولی استفاده می کنند تا استراتژی های خود را بررسی کنند و آنها را برای هر گونه مشکل بالقوه ای که ممکن است ایجاد شود تنظیم کنند. در این مقاله، چهار استراتژی و طرز فکر را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانند به حفظ امنیت شما در بازارهای نزولی کمک کنند، حتی اگر وضعیت اقتصادی آنقدرها خوب نباشد! پس با کایاکوینکس همراه باشید.

استراتژی اول: انباشت با میانگین هزینه دلاری (Dollar Cost Averaging)

dollar cost averaging bear market

نکته اول که باید در زمان نزول قیمت ها به خاطر بسپارید این است که طبیعی است که بازارها سال های منفی داشته باشند. همه اینها بخشی از یک چرخه است. اگر سرمایه‌گذاری هستید که به دنبال یک بازی طولانی است، یکی از گزینه‌ها این است که از میانگین هزینه دلاری (DCA) استفاده کنید. استراتژی DCA را می‌توان به یک سرمایه‌گذاری کاربردی نیز تعبیر کرد. برای مثال شما تصمیم می‌گیرید که هزار دلار از دارایی خود را به سرمایه‌گذاری در بیت کوین اختصاص دهید. در استراتژی DCA به جای وارد کردن کل مبلغ و خرید یکجای هزار دلار بیت کوین، می‌توانید آن را به چندین قسمت تقسیم کنید و در دوره‌های زمانی متفاوت خرید بیت کوین را انجام دهید.  با این حال بهتر است قبل از سرمایه‌‎گذاری، دارایی‌هایی که پتانسیل بالایی داشته را شناسایی کرده و تحلیل فاندامنتال و تکنیکال آن را بررسی کنید.

استراتژی دوم: تنوع بخشی (Diversification)

استراتژی تخصیص دارایی شما باید متناسب با نیازها و ترجیحات شما باشد. برای اینکه ریسک از دست دادن همه دارایی های خود در یک سبد را نداشته باشید، مهم است که یک سبد متنوع با سرمایه گذاری های مختلف از ارزهای دیجیتال، کالاها، سهام، اوراق قرضه یا پول نقد داشته باشید، بسته به اینکه چه چیزی برای دستیابی به اهداف شما در طول زمان بهترین است.

استراتژی سوم: فقط آنچه را که می توانید از دست بدهید، سرمایه گذاری کنید

tolerate lose money in bear market

سرمایه گذاری مهم است، اما نباید منجر به از دست دادن سرمایه و تهدید زندگی عادی شما شود. همیشه سعی کنید از پولی که بدان نیاز ندارید در این بازار استفاده کنید. بازار همیشه پابرجاست و این شمایید که باید با آن تطابق پیدا کنید. بازارهای نزولی بخشی غیرقابل انکار از سرمایه گذاری هستند و می توانند بسیار مخرب باشند، حتی اصلاحات جزئی ممکن است سرمایه گذاری های شما را عمیقاً تحت تأثیر قرار دهد! بنابراین حتما از بخشی از سرمایه خود که توان و تحمل ازدست رفتن آن را دارید، در این بازار استفاده کنید.

استراتژی چهارم: سعی نکنید زمان ایجاد کف‌ها را پیش بینی کنید

Cryptocurrency volatility concept. Bitcoin symbol swinging on a spring.

هیچکس، به جرئت هیچکس نمی‌تواند دقیقا کف‌های قیمتی را پیش بینی کند. شما می‌توانید هرچقدر که می‌خواهید تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال مطالعه کنید یا به حرف متخصصان گوش کنید، اما در انتها، هنگام پیشبینی کف‌های قیمتی باید به احساسات درونی خود متکی باشید. و همانطور که خودتان هم احتمالا قبول دارید، احساسات درونی گزینه خوبی برای شمایی نیست که به دنبال استراتژی مناسب برای کسب درآمد در بازار خرسی یا حتی بدتر، در یک زمستان کریپتویی هستید. احتمال دارد در زمان مشخصی در نقطه‌ای که کف به نظر می‌رسد خرید کنید؛ با این حال قیمت ممکن است از آن محدوده کاهش بیشتری هم داشته باشد. و اگر این اتفاق بیفتد، باید دوباره بفروشید تا شانس بعدی خود را برای پیدا کردن این کفِ پرنوسان امتحان کنید! اغلب اوقات این استراتژی تنها باعث از دست رفتن سرمایه شما خواهد شد.

جمع بندی

شک نداشته باشید که به عنوان یک سرمایه‌گذار یا تریدر، شما گاهی اوقات محکوم به ضرر کردن هستید. نرخ سود ۱۰۰ درصدی عملا امکان‌پذیر نیست، مهم نیست چقدر در این زمینه تجربه دارید. هرچند با استراتژی‌هایی که بالاتر به آن‌ها اشاره کردیم، به شکل قابل توجهی احتمال تسلیم‌شدن‌تان در برابر بازارخرسی ارزهای دیجیتال را کاهش خواهید داد. همچنین به موارد مهم دیگری مثل استفاده از حد ضرر هنگام ترید کردن هم توجه داشته باشید. هرچقدر هم زمستان کریپتو به طول بینجامد، در نهایت باید به خاطر داشته باشید که هیچ بازاری برای همیشه نزولی یا صعودی نیست و بعد از هر سقوط، صعودی هم در کار خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *